Україна буде змушена до кінця 2011 року підвищити тарифи на газ для населення, щоб виконати ключову умову відновлення кредитування міжнародними фінансовими організаціями в період нестабільності на світових ринках капіталу, сказав віце-прем'єр-міністр, міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко. Про це повідомляє Reuters.
Україна буде змушена до кінця 2011 року підвищити тарифи на газ для населення, щоб виконати ключову умову відновлення кредитування міжнародними фінансовими організаціями в період нестабільності на світових ринках капіталу, сказав віце-прем'єр-міністр, міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко. Про це повідомляє Reuters.
Боргова криза в Європі ставить під сумнів можливість України залучити за доступною ціною зовнішні комерційні позики в обсягах, необхідних для фінансування дефіциту держбюджету та обслуговування боргів, і змушує йти на непопулярні заходи, щоб відновити кредитування Міжнародного валютного фонду і Світового банку.
"Для України це важке рішення ... Мій погляд такий, що ми повинні до цього йти в умовах тієї ситуації, яка є в світі, ми бачимо, що робиться з ринками", - сказав Тігіпко в кулуарах осінніх щорічних зборів ключових кредиторів країни.
У січні-вересні Київ втратив можливість отримати від МВФ три квартальних кредити в розмірі приблизно 1,5 млрд дол кожен в рамках програми stand-by загальним обсягом 15,5 млрд дол через порушення погоджених з фондом термінів проведення пенсійної реформи і підвищення тарифів на газ. За словами Тігіпка, не надійшли також кредити від інших міжнародних організацій.
16 вересня перший віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв заявив, що Україна не буде вести переговори про реструктуризацію боргу МВФ. Клюєв додав, що фінансова ситуація Україні дозволяє країні виплатити кредити за першу кредитну лінію stand by МВФ і без реструктуризації цього боргу. Нагадаємо, Україну в 2012 році почне виплати фонду за кредитом stand by. Зокрема, у наступному році потрібно виплатити близько 3,5 млрд дол..
Зазначимо, 12 вересня ц.р. радник Президента України Роман Шпек заявив, що Україна отримає наступний транш МВФ в лютого 2012 р.
Нагадаємо, МВФ переніс візит своїх експертів до України на кінець жовтня 2011 р.
Прийняття пенсійної реформи і підвищення ціни на газ є однією з вимог МВФ для продовження реалізації програми stand by на суму близько 16 млрд дол, що була схвалена 29 липня 2010 р. 9 вересня Президент України Віктор Янукович підписав закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи ". Таким чином, одна з вимог МВФ виконана.
Раніше глава НБУ Сергій Арбузов повідомив, що Кабінет міністрів України виконав практично усі умови угоди з МВФ, окрім підвищення тарифів на газ. Арбузов зазначив, що цей захід, що необхідний для поліпшення фінансового стану НАК "Нафтогаз України" і зниження дефіциту бюджету в цілому, можна було б поступово і поетапно реалізувати, забезпечивши необхідні компенсаційні заходи для найменш забезпечених верств населення.
На початку серпня Нацкомісія регулювання електроенергетики, що встановлює тарифи, оголосила, що ціна на газ для населення не підвищуватиметься до 2012 р. Таку ж заяву тоді зробив глава "Нафтогазу" Євген Бакулін.
26 серпня прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україні на сьогоднішній день не потрібен черговий транш МВФ.
Нова програма співпраці України і МВФ, схвалена в липні 2010 р., передбачає виділення Україні кредиту на суму 15 млрд 150 млн дол під ставку 3,5% річних. Термін дії програми - 2,5 роки. Одразу після схвалення програми співпраці Україна отримала перший транш у розмірі 1 млрд 890 млн дол.. Для отримання другого траншу кредиту Україна має виконати низку умов, серед яких - пенсійна реформа і підвищення ціни на газ для населення. Рішення про виділення другого траншу в розмірі 1 млрд 500 млн дол рада директорів МВФ ухвалила 22 грудня 2010 р.