Пункт про перспективу членства України в ЄС не узгоджений в проекті угоди про асоціацію. Про це заявив глава Представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра під час 17 засідання Комітету з парламентських зв'язків між Україною та ЄС, передає кореспондент РБК-Україна.
Пункт про перспективу членства України в ЄС не узгоджений в проекті угоди про асоціацію. Про це заявив глава Представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра під час 17 засідання Комітету з парламентських зв'язків між Україною та ЄС, передає кореспондент РБК-Україна.
"Два тижні тому в Брюсселі перебував перший віце-прем'єр Андрій Клюєв ... І на даний момент не узгоджено низку пунктів. Досягнуто домовленість про редакцію розділу щодо лібералізації візового режиму, але мова не йде про довгострокову перспективу. Залишається неузгодженим пункт щодо європейської перспективи членства України", - сказав Тейшейра.
Він нагадав, що Президент Україні Віктор Янукович неодноразово заявляв про необхідність включення до угоди пункту про перспективу членства України в ЄС. "П'ять років тому, коли ми починали наші переговори, то в угоді не передбачався такий пункт. Але в рамках наших переговорів передбачалася можливість включення цього пункту в преамбулу угоди. Тепер ми вийшли на підсумкову стадію переговорів з Україною щодо даних угод", - додав Тейшейра.
Також за словами Тейшейри, підписання угоди гальмує політична ситуація в Україні "Протягом останнього року в Україні ми спостерігали за безліччю подій. І ЄС стурбований ними", - сказав Тейшейра. Він висловив надію "на вирішення справи Тимошенко. ЄС не раз робив заяви стосовно цієї справи. Ми також стурбовані торішніми місцевими виборами в Україні. Ми також стежимо, турбуємося щодо прийнятого законодавства для проведення парламентських виборів", - додав він. Тейшейра вважає, що "тому на цьому етапі ми не можемо сказати, що у нас дуже позитивна ситуація, щоб досягти спільної мети, підписати угоду про асоціацію з Україною».
Підписання угоди має відбутися на грудневому саміті Україна-ЄС в Києві. Але заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін сьогодні в Брюсселі заявив, що для України не принципово парафувати угоду про асоціацію з ЄС на саміті, тому що парафування є технічною, а не політичною процедурою. "У нас не було принципового наміри парафувати саме на саміті. Ідея була - оголосити про завершення переговорів", - сказав Павло Клімкін. За його словами, парафування угоди є технічним процесом, що передбачає візування 1,5 тис. сторінок нової угоди. "Це не політичний акт", - підкреслив Клімкін. За його словами, "угода у тому вигляді, як вона є, вже є перспективою членства". "Не потрібно плутати два питання. Є європейська перспектива, а є перспектива членства", - додав Клімкін.
Зазначимо, депутат Європарламенту від Польщі Петро Коваль в ефірі "5 каналу" 23 листопада сказав, що на сьогодні немає причин відкладати парафування угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
23 листопада стало відомо, що Президента України Віктора Януковича на 19 грудня, коли має відбутися саміт Україна-ЄС, запросили відвідати засідання міждержавної ради Євразійського економічного співтовариства (ЄврАзЕС), що відбудеться в Москві.
Зазначимо, під час візиту до Києва 22 листопада Президент Литви Даля Грібаускайте заявила, що успіх саміту Україна-ЄС буде залежати від того, чи покаже Україна прихильність європейським демократичним цінностям, зокрема у справі екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко.
У двосторонніх відносинах України та Європейського союзу зараз намітився ризик глибоких ускладнень, причиною яких є порушення низки кримінальних справ проти Тимошенко. Прецедент утримання Тимошенко під вартою і винесення їй судом жорсткого вироку по одному зі звинувачень викликав величезний резонанс і негативну оцінку світової громадськості.
Печерський райсуд Києва 11 жовтня засудив Тимошенко до 7 років ув'язнення із забороною займати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн.
Європейські політики гостро критикують українську владу за ведення в Україні, на їхню думку, політично мотивованого правосуддя.
Нагадаємо, 18 жовтня, глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу і голова Європейської ради Херман ван Ромпей прийняли рішення про скасування візиту Президента України Віктора Януковича до ЄС, що був запланований на 20 жовтня.
27 жовтня Європарламент більшістю голосів прийняв резолюцію щодо України на сесії в Страсбурзі. У документі йдеться про те, що Європарламент "дотримується думки, що поглиблення відносин між ЄС і України, а також європейська перспектива в Україні мають велике значення і в інтересах обох сторін. ЄП визнає українські прагнення відповідно до статті 49 Угоди Європейського Союзу за умови виконання всіх критеріїв, включаючи принципи демократії, повагу прав людини, фундаментальних свобод і верховенства права". Парламент ЄС закликав ЄК не блокувати підписання Угоди про Асоціацію з Україною.
Представник Єврокомісії Пітер Стано після завершення 21-о пленарного раунду переговорів у Брюсселі заявив, що шлях до ратифікації угоди про асоціацію з ЄС для України відкрито. Чиновник зазначив, що Європейський союз очікує "фіналізації" угоди, як тільки політична ситуація в Україні буде сприятливою.
У той же час глава представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що Європейський Союз не може гарантувати Україні перспективи членства. За його словами, Україні вимагає більше, ніж ЄС може пообіцяти.
Як стало відомо виданню "Комерсант-Україна", в ході переговорів в Брюсселі 11 листопада на рівні експертів з питання Угоди про асоціацію України з ЄС у питанні щодо європейської перспективи, Україна відмовилася від вимоги про пряму фіксації необхідних норм в преамбулі СА. Як стверджують джерела видання в обох переговорних командах, натомість українська сторона готова зробити односторонню заяву про свою "європейську ідентичність" і про те, що "кінцевою метою СА є повноцінне членство України в ЄС".
Однак під час зустрічі з Президентом Литви Президент України Віктор Янукович сказав: "Ми продовжуємо переговори, питання для нас дуже важливе і принципове, тому що Україна наполягає на тому, щоб у цьому договорі були відображені перспективи вступу України до Європейського Союзу».
17 листопада комітет із зовнішньої політики Європейського парламенту проголосував те, щоб угода про асоціацію між Україною та ЄС була підписана до кінця 2011 р., але Україна повинна продемонструвати повагу принципу верховенства закону і дозволити опозиції повноцінно брати участь у політичному житті країни. Рекомендації комітету щодо переговорів про угоду про асоціацію були прийняті 57 голосами "за", 2 були проти, 2 утрималися.