Тейшейра: ЄС не підпише УА, якщо в Україні не зміниться ситуація з демократією
Європейський Союз може не підписати і не ратифікувати угоду про асоціацію з Україною, якщо в Україні не зміниться ситуація з демократією. Про це в ефірі "5 каналу" заявив глава представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра.
"Якщо і далі ситуація буде розвиватися так само і нічого не зміниться, то буде важко підписати і ратифікувати угоду про асоціацію", - сказав Тейшейра.
Нагадаємо, 7 грудня Тейшейра заявив, що відносини України і ЄС не обмежуються лише переговорами щодо угоди про асоціацію. В той же час, Європейський Союз, як зазначив дипломат, "не буде витрачати кошти своїх платників податків на те, що не відповідає європейським стандартам". Крім того, події останніх років продемонстрували, що Україна "ще навіть не почала процес впровадження механізму стримувань і противаг у системі розподілу влади". Також не відповідають демократичним принципам і політичні справи Юлії Тимошенко, Юрія Луценка, "що є вершиною айсберга".
Повертаючись до питання переговорів щодо угоди про асоціацію, посол ЄС підкреслив, що на сьогодні єдиним питанням, який заважає завершити ці переговори, є "перспектива членства України в ЄС". Він нагадав, що 5 років тому, коли переговори починалися, цього питання не було на порядку денному.
Зазначимо, сьогодні в Києві відбувся саміт Україна - ЄС, за підсумками якого не було підписано ні угоди про асоціацію, ні угоди про зону вільної торгівлі.
Президент Європейської ради Херман ван Ромпей за підсумками саміту заявив, що переговори про угоду про асоціацію України з ЄС завершилися. "Ми можемо публічно заявити, що переговори про угоду про асоціацію завершені... це гігантський крок у наших відносинах, він має вирішальне значення для ваших європейських амбіцій", - повідомив ван Ромпей.
Після саміту сторони поділилися думками про перспективу УА.
Перший віце-прем'єр-міністр, міністр економічного розвитку і торгівлі Андрій Клюєв заявив, що УА між Україною і Євросоюзом буде парафована протягом місяця-півтора.
У Спільній заяві саміту Україна - ЄС", опублікованій на сайті Президента України, повідомляється, що УА між Україною і ЄС вимагає технічної підготовки і остаточної консолідованої версії.
Глава Адміністрації Президента України Сергій Льовочкін повідомив, що підписання УА України з ЄС залежить від технічних нюансів і може відбутися найближчим часом. За словами Льовочкіна, підписання угоди про асоційоване членство України і ЄС залежить від технічних нюансів. "Це може статися і в лютому, і в січні, і в грудні, все залежить від бюрократичної машини, як вона підготує текст", - сказав він.
Ван Ромпей, у свою чергу, сказав, що ЄС зацікавлений у тому, щоб якнайшвидше підписати угоду про асоціацію з Україною. "Ми ще раз підкреслюємо, що Україна - стратегічний партнер ЄС... І не потрібно сумніватися в цьому... Сьогодні ми публічно заявили, що переговори з ЄС про асоціацію підійшли до логічного кінця... Це гігантський крок у наших відносинах", - сказав ван Ромпей.
За його словами, громадянське суспільство України висловило одностайну позицію в прихильність до європейських цінностей: "Ми хотіли б підписати угоду якомога швидше, але це багато в чому залежатиме від ситуації й дій України... Останні події викликають у нас стурбованість. І угода про асоціацію залежить від цієї стурбованості. Ми стурбовані політизованим правосуддям в Україні. І приклад справи Тимошенко - найяскравіший приклад. Обмеження на вільні збори людей також турбують нас... І парламентські вибори в 2012 р. буде вирішальним випробуванням в цьому", - додав він.
Президент Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозу вважає, що парафування угоди про асоціацію може статися швидко. "Угоду про асоціацію можна швидко парафувати. Але її імпліментація і ратифікація буде залежати від процесів, які відбуваються в Україні, від якості реформ... Громадянське суспільство в Україні складається з різних груп ... і я вважаю, що це позитив для розвитку демократії. Тому дуже важливо залучення громадянського суспільства в процес євроінтеграції України в ЄС", - сказав він.
Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Натомість було схвалено рішення про те, що новий документ, який регламентує відносини України і ЄС, матиме назву "Угода про асоціацію".