Тендери МОЗ знову під загрозою зриву
Державні закупівлі ліків знову затягуються. Один з постачальників заблокував тендери на суму понад 80 млн грн, використовуючи неоднозначності у тендерній документації. При цьому гальмування торгів може призвести до згубних наслідків для пацієнтів.
Тягнуть-потягнуть
Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України (АМКУ) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель 28 серпня призупинила тендери на закупівлю препаратів для дітей-пацієнтів з хворобою Гоше і хворих на мукополісахаридоз.
За даними АМКУ, причиною такого рішення стала скарга одного з основних постачальників ліків для Міністерства охорони здоров'я - компанії "Людмила-Фарм". У компанії вважали, що МОЗ встановив в документації конкурсних торгів дискримінаційні умови.
У результаті процедура закупівлі призупинена до винесення колегією АМКУ рішення за скаргою. Дане рішення очікується тільки 18 вересня. Разом з тим результати торгів повинні були бути оголошені на наступний робочий день після їх припинення - 31 серпня. При цьому оголошення про проведення тендеру було оприлюднено 14 серпня, а заяву в АМКУ "Людмила-Фарм" подала лише 26 серпня.
В ході цих торгів МОЗ планував купити іміглюцераз (препарат для дітей-пацієнтів з хворобою Гоше) на суму близько 25,8 млн грн. Для дітей з мукополісахаридозом чиновники мали намір придбати препарати ларонидазу, ідурсульфазу і галсульфазу на загальну суму понад 59,8 млн грн.
Голова громадської спілки "Орфанні захворювання України" Тетяна Кулеша пояснила, що ситуація з забезпеченням пацієнтів з хворобами Гоше і мукополісахаридозом критична, оскільки у них вже немає препаратів.
"У нас зараз є пацієнти, які не приймали препарати місяць-півтора. Якби сьогодні відбулися торги, поставка була б у кращому випадку на кінець вересня. Для нас два місяці - це вже катастрофа, у пацієнтів починаються незворотні процеси", - зазначила вона.
Тетяна Кулеша також підкреслила, що якщо тендер буде оголошено повторно через місяць, то виникне питання про необхідність препаратів, так як вони вже не допоможуть.
Розбір польотів
У свою чергу директор з розвитку компанії "Людмила-Фарм" Олена Миронова розповіла, що як тільки МОЗ оприлюднив тендерну документацію за двома оспорюваними торгами, компанія звернулася в міністерство.
"Фірма попросила чиновників прибрати всі помилки і корупційні норми. Компанія зробила все, щоб МОЗ сам виправив свої помилки. Спочатку звернулася до україни з офіційним листом, потім з вимогою. Але МОЗ, погоджуючись з наявністю помилок, не виправив їх. Ці помилки роблять неможливим проведення торгів у більшості випадків. Тому, щоб не затягувати час на проведення нереальних процедур ми були змушені звернутися до АМКУ як до арбітра", - зазначила вона.
За словами Олени Миронової, основна проблема тендерної документації в тому, що допущені Міністерством охорони здоров'я помилки ведуть до можливості застосування корупційних схем. Наприклад, у документації написано, що сторони мають право на перерахунок ціни у зв'язку із зростанням курсу валюти, якщо таке зростання перевищив 5%, і постачальник звернувся до міністерства з відповідним обґрунтуванням.
Як пояснила Олена Миронова, далі в документації наводиться формула перерахунку, але разом з тим у тому ж пункті зазначено, що МОЗ "може" зробити перерахунок. При цьому в разі відмови від перерахунку, він не зобов'язаний вказувати причину такого кроку.
"Таким чином, повністю прописавши умови і процедуру коригування ціни, міністерство поставило це питання у безпричинну залежність від бажання чиновників, що, безумовно, веде до корупції при затвердженні перерахунку ціни", - пояснила Олена Миронова.
Крім того, вона заявила, що в документації передбачено, що поставка препаратів буде проводитися за узгодженим графіком, також там дана форма цього графіка, але, в той же час, нібито помилково, туди включено вимогу поставити товар протягом 20 днів з моменту виходу наказу про розподіл. Це теж на практиці веде до корупції, так як 20-денний термін нереальний навіть для вітчизняного виробника, враховуючи обсяги поставки та вимоги щодо строків придатності в 90% випадків, зазначає вона.
У той же час Тетяна Кулеша підкреслила, що вона просила МОЗ піти на компроміс з постачальниками, однак, за її словами, міністерство не захотіло брати відповідних рішень. "Тому я готую звернення особисто міністру охорони здоров'я Олександру Квиташвили і в Кабмін", - обурилася вона.
Вона також погодилася з тим, що постачання препаратів для пацієнтів з хворобою Гоше і хворих на мукополісахаридоз протягом 20 днів є нереальним.
У прес-службі МОЗ повідомили РБК-Україна, що міністерство не погоджується з заявленими у скарзі претензіями і готується надати АМКУ "вичерпні пояснення по суті оскаржених умов". Крім того, в прес-службі уточнили, що МОЗ подасть клопотання про прискорення розгляду скарг і зміну строків їх розгляду в АМКУ, з метою якнайшвидшого прийняття комітетом рішення і відновлення припинених процедур закупівлі.
При цьому Олена Миронова повідомила, що її компанія також звернулася до АМКУ з проханням, враховуючи соціальну напруженість з цього питання, провести позачерговий розгляд скарги.
Крім того, заступник міністра охорони здоров'я Віктор Шафранський повідомив, що всі пропозиції, побажання, рекомендації в міністерстві приймаються до розгляду.
"Ми зараз розбираємося з цією ситуацією, завтра ми звернемося в АМКУ, подивимося матеріали, які подала "Людмила-Фарм", і будемо належним чином в рамках закону на них реагувати", - заявив Віктор Шафранський.
При цьому звинувачення в корупції Віктор Шафранський "категорично не сприймає".
"Ми зробили в цьому році безвідсоткове кількість кроків, які додали відкритості, прозорості та дозволили компаніям брати участь у торгах, зняли велику кількість бар'єрів", - наголосив він.
Не все так просто
Разом з тим член правління "Центру протидії корупції" Олександра Устінова розповіла, що в минулому році компанія "Людмила-Фарм", яка до цього вигравала 25% всіх тендерів МОЗ, діяла за схожою схемою блокування тендерів через Антимонопольний комітет.
"Схема була проста - затягнути час і поставити державу в ситуацію, коли доводиться погоджуватися на будь-які умови фармацевтичної мафії. Доходило до маразмів, коли компанії блокували тендери з тими ж умовами, за яким вони ці тендери вигравали роком раніше. Торік завдяки цьому вдалося вибити з держави чисто лобістські норми - про 100% передоплату товарів і 6 місяців відстрочення поставки", - зазначила вона.
Зазначимо, що в інших пацієнтських організацій також насторожено поставилися до можливої участі компанії "Людмила-Фарм" у інших торгах.
"Бачачи, як "Людмила-Фарм" активно користується скаргами до АМКУ для затягування торгів, я вже побоююся їх участі у тендерах по закупівлі препаратів для пацієнтів з фенілкетонурією, гемофілію, первинним імунодефіцитом, онкогемотологией, інтереси яких захищає наша організація", - заявила президент громадської організації "Орфалайф-Україна" Наталія Тимощук.
Вона побоюється, що торги по "її" препаратах, які й досі не стартували, можуть, в разі оспорювання їх умов "Людмилою-Фарм", затягнутися до кінця цього року.
Втім, Олена Миронова спростовує всі звинувачення в тому, що компанія "Людмила-Фарм" намагається навмисно затягти торги.
"Ми як ніхто інший хочемо, щоб торги відбулися. Ми готові до участі в тендерах ще з грудня минулого року. Але не можна допустити зриву процедури. У цьому випадку ми втратимо ще більше часу. І не можна йти на поводу неспроможності і недосвідченості чиновників. Не можна не проводити торги, а потім виправдовувати це браком часу для виправлення корупційної документації", - заявила вона.
"Я боюся зараз когось звинувачувати. Поки що у мене питання виключно до МОЗ. Я не можу зрозуміти, чому так принципово не можна змінити якісь пункти та проявити гнучкість. Я не хочу захищати "Людмила-Фарм" та не хочу захищати МОЗ. Мені не важливо, хто винен. Аби пацієнти, в тому числі мій син, отримали препарати. Тому зараз для мене винні всі", - підсумувала Тетяна Кулеша.