ua en ru

Тендерний спір в "Охматдиті" за рахунок дітей

Тендерний спір в "Охматдиті" за рахунок дітей У Антимонопольного комітету є претензії до тендерної документації "Охматдиту"
У сфері державних закупівель ліків розгортається новий конфлікт. Національна дитяча спеціалізована лікарня "Охматдит" вже вдруге з початку року призупиняє торги по закупівлі препарату "Ванкоміцин".

У сфері державних закупівель ліків розгортається новий конфлікт. Національна дитяча спеціалізована лікарня "Охматдит" вже вдруге з початку року призупиняє торги по закупівлі препарату "Ванкоміцин".

Скаржники

30 березня 2015 р. "Охматдит" оголосив тендер на закупівлю декількох препаратів. Серед іншого, він планував придбати 20 тис. флаконів антибіотика "Ванкоміцин" (на суму 2,7-2,8 млн грн). В умовах закупівлі цього препарату лікарня виставила додаткову умову: "Наявність в одному флаконі діючої речовини ванкоміцину гідрохлориду не менш 512,5 мг у перерахуванні на ванкоміцин 500 мг".

Директор "Фармекса" Сергій Парубочій сказав, що його компанія (виробляє "Ванкоміцин") визнала цю норму дискримінаційною і подала скаргу в Антимонопольний комітет, щоб АМКУ зобов'язав лікарню усунути її. Сергій Парубочій зазначив, що додаткові вимоги повинні братися з інструкцій, чого немає в препаратах ванкоміцину різних виробників.

АМКУ встановив, що під додаткову вимогу підпадає препарат лише одного виробника - "Ванкоміцин-Вокате" грецької компанії Anfarm Hellas S. A.

Чиновники стали на бік "Фармекса", зобов'язавши усунути порушення ще 23 квітня.

Але "Охматдит", вносячи правки в тендерні умови на вимогу АМКУ, знову додав до умов закупівлі додаткові вимоги.

"Їм також за дивним збігом відповідав тільки "Ванкоміцин-Вокате"", - сказав Сергій Парубочій.

Лікарня вимагала, щоб:

1. Термін зберігання в розчині після розведення водою для ін'єкцій при t 25°С повинен становити не менше 24 годин, а при t 2-8°С - не менше 96 годин.

2. У препараті повинні бути відсутні допоміжні речовини.

Сергій Парубочій сказав, що його компанія вважає і ці вимоги також дискримінаційними, знову подавши скаргу в АМКУ. Остання повинна розглядатися на початку червня.

Відповідачі

Керівник тендерного комітету "Охматдиту" Олексій Бебешко підкреслив, що компанія "Фармекс" своїми діями блокує закупівлі ліків для "Охматдиту", від чого страждають діти.

Схоже, в лікарні бояться наслідків використання нового для себе препарату. Так, Олексій Бебешко сказав, що "Фармекс" і її "Ванкоміцин" в "Охматдиті" не знають. За словами Бебешко, з цієї компанії в лікарню ніхто не приходив, щоб принести на апробацію 10-15 ампул їх препарату.

""Ванкоміцин" - важкий антибіотик, він використовується для відділень гематології та реанімації. Якщо препарат "Фармекса" виявиться неефективним, він просто ляже тягарем на нашому складі, його ніхто не буде брати. А це вже розбазарювання державних коштів, неефективне використання грошей", - сказав Бебешко.

Складна правда

Партнер юридичної фірми Marchenko Danevych Борис Даневич вважає, що в умовах тендеру "Охматдиту" щодо закупівлі ванкоміцину є ознаки дискримінації. У певних випадках лікарні мають право вводити додаткові умови, якщо для цього є чіткі медичні передумови. Але такі обмежуючі умови повинні бути повністю обгрунтовані, уточнив Даневич.

Голова правління Союзу споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення Владислав Онищенко сказав, що "Ванкоміцин-Фармекс" і "Ванкоміцин-Вокате" - це фактично один і той же препарат, з однією і тією ж діючою речовиною і з ідентичним дозуванням. Розділи інструкцій препаратів за показаннями, за схемами застосування та побічними діями нічим не відрізняються, уточнив він.

За словами Онищенка, якщо у лікарів є сумніви в ефективності препаратів, то необхідно не забороняти його використання, а повідомляти по лінії фармаконагляду, фахівці якого приймуть необхідні заходи. Але для такого звернення потрібні вагомі обґрунтування і відповідні звіти, додав Владислав Онищенко.

Також він переконаний, що внесення додаткових і необґрунтованих з медичної точки зору умов у даному тендері по закупівлі "Ванкоміцину" - це явне потурання одному іноземному виробнику. Додаткові умови для повторного тендеру жодним чином не впливають на процес лікування, вважає Онищенко. Наприклад, якби препарат мав небезпечні домішки або допоміжні речовини, то він би не пройшов процедуру реєстрації.

Владислав Онищенко додав, що якщо піде реакція на блокування закупівлі препаратів для дітей, винні в цьому будуть тільки автори тендерної документації "Охматдиту".