ua en ru

Тетяна Суміна, VimpelСom: В Україні є головне — таланти

Тетяна Суміна, VimpelСom: В Україні є головне — таланти Директор по трансформації VimpelCom Тетяна Суміна

В кінці поточного року міжнародна група компаній VimpelCom, якій належить український оператор "Київстар", почала великий проект в Україні. У Львові відкрився глобальний сервісний центр (Global Shared Services, GSS) VimpelCom, який обслуговуватиме операції групи в Україні, Вірменії, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані і Узбекистані.

Подібний проект, але заточений на внутрішній ринок, вже кілька років успішно працює в Росії. Зараз же VimpelCom вирішив відкрити 2 міжнародні майданчики: у Львові (Україна)  і Ісламабаді (Пакистан). 

Пакистанський GSS розрахований на 400 робочих місць. Львівський ж буде в 2 рази більше –  він розрахований на  900 співробітників.

Тому VimpelCom вже активно почав шукати цінні кадри для українського сайту, а саме - фінансистів, фахівців із закупівель, фахівців по роботі з персоналом. Чому група пішла на такий крок і як це вплине на життя Львова, розповіла директор з трансформації VimpelCom Тетяна Суміна.

- Акціонер групи компаній VimpelCom Михайло Фрідман народився у Львові. Правда, що це вплинуло на вибір саме цього міста?

- Дуже красива історія, але правда інша. Вибір Львова — це бізнес-рішення, прийняте на базі фактів. Я як раз проводила оцінку територій, на яких могли знаходитися ці центри. Україна конкурувала з трьома іншими країнами — Білоруссю, Казахстаном і Узбекистаном — і обігнала їх по багатьом параметрам. В Україні було два міста у конкурсі: Львів і Дніпропетровськ. Столиця України -Київ досить рано вибула з конкурсу, так як місто завантажений з точки зору бізнесу, там велика плинність кадрів, тому інвестиція в такого роду формат у столиці була б занадто ризикованою.

Львів — це оптимальний варіант з точки зору витрат на оренду та заробітну плату, з точки зору простоти ведення бізнесу та прозорості процесів. Однак, найголовніше — там є таланти, люди потрібного нам формату і кваліфікації. Вони мультиязычны і відкриті іншим культурам. А далеко не всі країни і міста можуть працювати з багатонаціональними сферами.
Звичайно, було багато дискусій і рішення прийняти було не просто. Україна залишається ризикованою країною з точки зору інвестицій. Але я рада, що обійшлося без політичного шуму, наші акціонери дуже зважено підійшли до вибору країни.

- Розкажіть, будь ласка, детальніше про таланти. Яких людей зараз шукає глобальний сервісний центр VimpelСom у Львові?

- Наш глобальний сервісний центр у Львові розрахований на 900 робочих місць. Зараз ми концентруємося на пошук людей, які мають досвід роботи у сфері фінансів — це одне з пріоритетних напрямків роботи, досить масове. Другий напрямок — це закупівлі, воно теж дуже близько до фінансів. Ці дві функції вже знаходяться в сервісі.

В ідеалі ми хочемо створити центр, який зможе рухатися далі по ланцюжку виконання інтелектуальних робіт. Тобто, сьогодні ми робимо базові трансакційні операції, наші люди знайомляться з законодавством інших країн, вчаться підтримувати бізнес в нових стандартах і розширювати бачення процесів. І як тільки ці люди "дозріють", ми буде говорити про формування інтелектуальних центрів (intelligence centers) на базі GSS. Це означає виконання більш складних робіт. І ось тут потрібна зрілість, потрібна амбіційність людей і бажання вчитися. Ми готові дати доступ до технологій, експертизи та знань.

Взагалі хочу сказати, що глобальна робота — вона специфічна. Далеко не всі люди відчувають себе комфортно, працюючи по телефону і в цифровому форматі. І ось цю культуру глобальної роботи ми хочемо виплекати. В ідеалі я б ще хотіла, щоб університети готували людей до такого життя, адже дуже багато індустрій в майбутньому будуть глобальними і працювати в цифровому форматі

- Але ви ж можете взаємодіяти з університетами, відкривати спільні програми?

- Так, ми ведемо переговори з цього питання з головою Львівської обласної державної адміністрації Олегом Синюткою На початку січня у нас буде зустріч з представниками університетів. Там я збираюся розповісти про те як ми бачимо фахівців і роботу завтрашнього дня, і запитати, а чи дійсно цього ми вчимо нашу молодь. Адже на вищу освіту витрачається час, ресурси, гроші. І потрібно переконатися, що це створює цінність. І ось тут у нас є порозуміння з владою. Спочатку це була ідея Олега Синютки — не просто обмежитися побажаннями університетам, а зібрати представників університетів, послухати які є ожиндания та пріоритети та обговорити що можуть сделатьуниверситеты для підготовки відповідних кадрів вже сьогодні.
Коли створювались український та пакистанський GSS, я інтерв'ювала дуже багатьох. І скажу, що у нас багато людей, які "визріли" на якихось позиціях, але їх не навчили базовим речам. Наприклад, організувати презентацію себе. Без папірця, без резюме розповісти про себе. Багато інтерв'ю у мене відбувалися по телефону. І якщо людина не може рухатися в розмові по телефону, йому буде дуже складно працювати в будь глобальної організації. Іншими словами, є безліч непрямих речей, яким не вчать. Не навчають працювати з запереченнями, не навчають працювати з якимись іншими параметрами, які є базовими для будь-якої професії. А адже це не вроджені навички, це результат доступу до знань і тренувань.

В Пакистані, де ми зараз також відкрили GSS, будь-яка людина з фінансовою освітою після інституту прекрасно оперує міжнародними стандартами звітності (IFRS). У нас, в Україні, цього на жаль поки навчаються окремо.

Тому Пакистан вже зараз візьме частину інтелектуальних активностей з нашою штаб-квартирою в Амстердамі. Я дуже хочу, щоб львівський GSS теж вийшов на рівень готовності підтримувати більш складні інтелектуальні процеси Тут є світлі уми, які, я сподіваюся, дуже швидко схоплять інформацію і почнуть з нею працювати.

- Вистачить цих умов у Львові, щоб закрити вашу потребу в кадрах. Чи будете залучати співробітників з інших міст і країн?

- Я дуже сподіваюся, що до Львова поїдуть люди з передмість, і що місто буде зростати. Деяких людей ми шукаємо по всій Україні. Наприклад, так шукали фінансистів зі знанням грузинської мови. Хоча ось теж є приклад, коли місцева дівчина дуже хотіла у нас працювати і за 2 місяці сама навчилася базового читання документації на грузинському. Цього більш ніж достатньо. У Грузії багато говорять англійською або російською, тому проблем з комунікацією немає. Але офіційні документи йдуть на грузинському, тому він і потрібен.

Ми робимо дуже велику ставку на місцеві таланти. Але нам також доведеться залучати кадри з-за кордону. Наприклад, ми не знайшли керівника всій майданчики GSS з необхідною нам експертизою і потенціалом. У нас в країні є класичні менеджери, але не вистачає менеджерів нового формату.

Тому тимчасово ці обов'язки виконую я, а вже в першому кварталі 2017 року, сподіваюся, ми привеземо сюди людину на постійну роботу. Не можу сказати, хто він, але скажу, що це дівчина і у неї величезний досвід роботи в міжнародних центрах подібного формату.

В довгостроковій перспективі, звичайно ж, хотілося б, щоб львівський GSS очолив місцевий менеджер.

- Скоротитися чи штат фінансистів і фахівців із закупівель в компанії "Київстар" після створення GSS у Львові?

- Деякі співробітники "Київстар" вже приєдналися до нас на дуже хороші позиції. Ми хочемо запросити звідти ще ряд фахівців, які перейдуть до нас разом з операційними процесами. І вже з львівського GSS ми будемо надавати ці процеси як сервіс для компанії "Київстар".

Створення GSS в різних країнах у рамках групи VimpelСom дозволить оптимізувати штат. Але України це не так торкнеться. Тому що тут ми навпаки створюємо робочі місця для обслуговування інших країн, де оптимізований персонал.

- Яку роль зіграли місцеві влади у відкритті GSS у Львові? Складно було отримати цю підтримку?

- Домогтися підтримки було не складно, це я відверто кажу. Я вперше побачила влади, які орієнтовані на вирішення проблеми, а не на процес, і які реагують на наші запити протягом 24 годин. Мерія Львова, особисто Андрій Садовий – надавали нам всебічну підтримку на всіх етапах реєстрації та створення GSS, і обіцяють не забувати нас і надалі. Приємним сюрпризом для нас стала озвучена паном мером новину про те, що Європейський інвестиційний банк профінансує ремонт автодоріг у Львові, і вулиця Т.Шевченка, де розташований офіс GSS, потрапляє в цю програму.

Зрозуміло, що крім цього є ще й якісь законодавчі норми і стандарти, які в Україні далеко не прості, порівняно з європейськими. Купа документів, які потрібно збирати, апостильовані (апостиль означає підтвердження оригіналів). І як тільки ти якийсь папірець не так оформив, починаються складності.

Влада нам допомагали розв'язувати ці питання адже ми приходимо з дуже нестандартними питаннями. Наприклад, коли ми запрошуємо людини з Австралії з паспортом Великобританії, але який зараз резидент Африки, тут можуть бути нюанси. Я трохи перебільшую, але приблизно так виглядає ситуація.

Бюрократичні особливості є і за кордоном, але в більш легких форматах. За кордоном тобі набагато швидше скажуть, що це і як з цим бути. А у нас виконавці люблять всі перестрахувати 150 разів — ось у цьому нюанс.

- Зараз часто можна почути від іноземних компаній, що в Україні дуже складно забезпечити високий рівень безпеки таких об'єктів. Зокрема, за спонтанних перевірок правоохоронних органів з вилученням обладнання, документації та особистих речей співробітників. Як буде забезпечуватися безпека GSS у Львові?

- Ми такі ризики поки не порушуємо, у нас немає підстав їх піднімати. У нас є базова охорона і в принципі в офісі не зберігається нічого, що може бути використано сторонніми. У нас є обладнання, але дані в "хмарі" на віддалених серверах. В офісі GSS навіть столи не припускають ніяких лоточків для паперів, а друк документів відбувається тільки за іменними бейджами, у нас немає навіть сміттєвих кошиків для паперу, є тільки великі знищувачі документів. Це стандарт роботи з конфіденційними