ua en ru

Тетяна Бахтеєва: За кампанією проти мене стоять ті, кого не влаштовує моя позиція щодо ситуації в медицині

Тетяна Бахтеєва: За кампанією проти мене стоять ті, кого не влаштовує моя позиція щодо ситуації в медицині Тетяна Бахтєєва стверджує, що всі звинувачення на її адресу надумані і не мають під собою ніяких підстав
Впродовж багатьох років, як у часи перебування у владі, так і в опозиції, Тетяна Бахтєєва неохоче говорила на ці теми, віддаючи перевагу законотворчим питанням. Однак в інтерв'ю РБК-Україна вона розповіла про її стосунки з родиною Фісталів, причини візиту на вибори президента НАМН, а також назвала ймовірних замовників піар-кампанії проти неї.

У часи Віктора Януковича Тетяна Бахтєєва була однією з найвпливовіших жінок країни. Крім керівництва парламентським комітетом з питань охорони здоров'я, було прийнято вважати, що вона входила в ближнє коло сім'ї екс-президента.

Зараз Бахтєєва є простим народним депутатом від "Опозиційного блоку". Разом з тим останнім часом її ім'я знову з'явилося в пресі, де її почали звинувачувати в лобіюванні інтересів бізнесу братів Фісталів. Згадали і її вплив на керівництво Національної академії медичних наук.

Впродовж багатьох років, як у часи перебування у владі, так і в опозиції, Тетяна Бахтєєва неохоче говорила на ці теми, віддаючи перевагу законотворчим питанням. Однак в інтерв'ю РБК-Україна вона розповіла про її стосунки з родиною Фісталів, причини візиту на вибори президента НАМН, а також назвала ймовірних замовників піар-кампанії проти неї.

РБК-Україна: Керівник громадської організації "Пацієнти України" Дмитро Шерембей стверджує, що в 2011 р. ви лобіювали призначення на посаду президента Національної академії медичних наук Андрія Сердюка. У результаті нібито наближені до вас компанії почали вигравати тендери на поставку медобладнання академії через створене при ній держпідприємство "Управління капітального будівництва". Як ви можете прокоментувати ці звинувачення?

Тетяна Бахтеєва: А ці компанії хоч щось поставили? "Управління капітального будівництва"? Це компанія, яка займається будівництвом? Треба це дізнатися. А то виходить як в старому анекдоті: "Ви знаєте, що дочка Рабиновича - повія? - Та в нього ж два сини. - Яка різниця, нехай тепер виправдовується перед усім Привозом".

Взагалі, всю щедро оплачувану брудну піар-кампанію проти мене, що почалася минулого тижня, ініціювали ті, кого не влаштовує моя принципова критична позиція щодо ситуації в медицині, спроб приватизації лікарень, спроб вакцинувати дітей неперевіреною вакциною, спроб розкрадати сотні мільйонів гривень на закупівлі ліків.

Відміна замовників цих статей в тому, що я завжди виступаю проти корупційних схем відкрито в пресі, у Верховній Раді, на засіданнях Комітету та круглих столах, а вони, маючи значний фінансовий ресурс, за гроші, анонімно публікують різноманітні придумані статті, в яких немає ані слова правди.

Що стосується вашого питання, то, чесно скажу, що добре розбираюся в медичному обладнанні. Можу порадити, що і де краще вибрати, де можна придбати якісніше, де можна без шкоди для ефективності купити дешевше. Адже в Україні дуже мало представництв іноземних виробників такої техніки, а всі продажі відбуваються через посередників.

Коли я керувала лікарнею, ми з лікарями безпосередньо обирали краще з кращого, радилися зі своїми європейськими колегами, вивчали спеціалізовану літературу і, виходячи з цього, робили заявки на закупівлю обладнання.

РБК-Україна: Що вас пов'язує з президентом НАМН Андрієм Сердюком?

Тетяна Бахтеєва: Коли попередній керівник академії Олександр Возіанов захворів, було прийнято рішення про проведення виборів нового президента НАМН. Була подана кандидатура Андрія Сердюка, яка була підтримана більшістю академіків, членів-кореспондентів академії.

Він отримав близько 80% голосів на виборах президента. По-моєму, альтернативною кандидатурою був ректор Одеського національного медичного університету Валерій Запорожан, проте він в останній момент взяв самовідвід.

РБК-Україна: Ви приїжджали на самі вибори президента академії?

Тетяна Бахтеєва: Так. Я була, і були ще декілька інших народних депутатів.

РБК-Україна: Дмитро Шерембей стверджує, що ви приїжджали на вибори з метою передати доручення від Віктора Януковича, щоб члени академії голосували за Андрія Сердюка...

Тетяна Бахтеєва: Мені такого Віктор Янукович не говорив. Я не мала права голосу. Я була запрошена як голова профільного парламентського комітету.

Метою мого візиту було не допустити, щоб очорнили Олександра Возіанова. Мій учитель і друг Герой України Григорій Бондар, який керував Донецьким обласним протипухлинним центром, сказав мені, що я, як голова профільного парламентського Комітету, повинна бути присутньою на виборах, оскільки Олександра Возіанова хочуть брудом облити. Тому я прийшла, щиро виступила, сказала, що ваше право вибрати будь-яку кандидатуру, але ви повинні, перш за все, подякувати Олександрові Возіанову за його великий труд, за те, що він створив цю академію.

Тому такі заяви Дмитра Шерембея я розцінюю просто як порожні слова, що не мають під собою ніяких підстав, не кажучи вже про докази. Враховуючи, що організація, яку очолює Дмитро, утримується за рахунок серйозного грантового фінансування, йому необхідно постійно робити гучні заяви, проводити яскраві акції, брати участь у ток-шоу. На жаль, дуже часто ці яскраві образи виявляються надуманими, а іноді, можливо, і замовними на користь деяких гравців фармринку.

Враховуючи, що Дмитро всі п'ять років роботи Андрія Михайловича Сердюка на посаді президента НАМН не пред'являв мені жодних претензій, швидше за все, зараз його активність пов'язана з очікуваними в лютому 2016 р. виборами нового президента Медакадемії. Може бути й таке, що один з кандидатів на цю посаду попросив про це Дмитра.

У будь-якому випадку, я вважаю, що громадські організації в сфері медицини повинні займатися не збором і розповсюдженням вигаданих кимось історій і компромату, а роботою на благо українських пацієнтів. В цьому я завжди готова допомагати будь-якій громадській та благодійній організації та бути поруч з ними. Але ніяк не лобіювати інтереси певних фармвиробників, чиновників або політиків в якихось тендерах.

РБК-Україна: Кого б Ви порекомендували на посаду нового президента НАМН?

Тетяна Бахтеєва: У мене є своя думка, але від неї не буде залежати вибір президента. Валерій Запорожан дуже хороший організатор і достойний ректор. Було б логічно, щоб президентом НАМН став досвідчений академік, з авторитетом в академічному середовищі, можливо - директор якогось академічного інституту, який знає і розуміє, що НАМН - це, перш за все, наукова і практична допомога для охорони здоров'я. Без науки вона не зможе виконувати відведену її роль.

Якби мене запитали, то я б радила таких академіків, як Дмитро Заболотний, який очолює Інститут отоларингології ім. Коломійченко, або Віталій Цимбалюк, який обіймає посаду заступника директора Інституту нейрохірургії ім. Ромоданова. Це дуже грамотні лікарі і академіки. Крім того, можна порадити Євгена Педаченка, який керує Інститутом нейрохірургії НАМН.

РБК-Україна: Як Ви ставитеся до необхідності реформування Медакадемії?

Тетяна Бахтеєва: Були розмови про те, щоб об'єднати академію з Мінздравом. Я проти цього. Я вважаю, що наукові установи повинні займатися наукою. Академічні інститути надають дуже велику практичну допомогу і створюють важливу наукову основу української медицини в усіх регіонах країни. Але в разі об'єднання з МОЗ Медакадемія втратить свою провідну роль саме як наукового центру.

РБК-Україна: Нинішнього президента НАМН Андрія Сердюка звинувачують у тому, що він отримував одночасно дві зарплати: одну - Медакадемії, а іншу - в Інституті гігієни та медичної екології ім. Марзєєва...

Тетяна Бахтеєва: Якщо це правда, то це не добре. Я такого не підтримую.

РБК-Україна: Чи є у вас версії, з чим може бути пов'язано розслідування діяльності Андрія Сердюка?

Тетяна Бахтеєва: Напевно, це пов'язано з вищезазначеними виборами президента академії медичних наук. Пов'язувати це з тендерами я б не стала. Десь 70-80% коштів зараз витрачається на будівництво і придбання медикаментів, а високотехнологічне обладнання або зовсім не купується, або в дуже маленькому об'ємі. При цьому рішення про фінансування приймається не президентом академії одноосібно, а колегіально, під контролем усіх можливих правоохоронних органів, так як це бюджетні кошти.

РБК-Україна: Що ви знаєте про держпідприємство "Управління капітального будівництва", на яке, нібито, перейшло проведення всіх тендерів в НАМН? Тепер більшість перемог у тендерах дістаються компаніям, пов'язаним з вами, як це стверджує Дмитро Шерембей...

Тетяна Бахтеєва: Абсолютно жодних інтересів ні в якихось компаніях ніколи не мала і не маю. А такі слова Дмитра Шерембея я пов'язую з майбутніми виборами до академії і, можливо, його лобіюванням якогось кандидата. Час все покаже і все стане відомо.

РБК-Україна: На фармринку багато переконані, що ви захищаєте бізнес-інтереси братів Фісталів. Які у вас стосунки з ними?

Тетяна Бахтеєва: Це вигадана історія. Вони займаються бізнесом з продажу медтехніки, вони виробляють шприци, різні матеріали. У них є магазини "Медтехніка", такі ж магазини є у інших підприємців, в них продаються такі товари як коляски, милиці, протези, наколінники і т. д.

Багато-багато років тому, коли я була ще студенткою медуніверситету, у мене заняття вів Фісталь Еміль Якович, це їх батько. Тоді я з ним і познайомилася. Коли я стала головним лікарем донецької обласної лікарні, Еміль Фісталь очолював місцевий опіковий центр. Ви знаєте, що в промисловому Донбасі, на жаль, часто траплялися катастрофи на шахтах і заводах, внаслідок яких було багато опікових хворих. З цього центру в лікарню, де я була головним лікарем, передавали більш-менш реабілітованих пацієнтів для подальшого лікування, оскільки в центрі були випадки, коли через брак місць у палатах пацієнти лежали в коридорах на каталках.

Крім того, я вже багато років буваю у Еміля Яковича на днях народження, а він у мене, також і День медичного працівника ми часто святкуємо разом. Він чудово співає, грає на саксофоні, пише вірші. У його збірці є вірші, які присвячені мені. Ми з ним дружимо. Крім того, його донька товаришує з моєю онукою.

Потім я стала депутатом, знала, що його сини - Володимир і Герман - живуть у Києві, але ніколи не цікавилася, чим вони займаються, і довго не знала, що вони працюють в медбізнесі. Даю чесне слово, що Еміль Якович ніколи не звертався до мене з приводу роботи синів. Навіть розмови такої не було. Дізнавшись із преси про це, я поцікавилася у Еміля Яковича, і він підтвердив, що вони займаються виробництвом витратних матеріалів, різних милиць, візків, протезів, створили робочі місця та платять податки.

Кілька місяців тому з преси я дізналася, що брати Фісталі почали займатися поставками в Україну медтехніки для гемодіалізу німецької компанії B.Braun. Можливо, для інших учасників цього ринку, це стало причиною початку незрозумілою кампанії чорного піару проти мене - розміщення різних замовних статей тощо.

Можливим замовником цієї піар-кампанії, як мені повідомляли багато журналістів, виступила компанія Fresenius, яка займає в Україні більше 50% цього сегмента ринку. У замовних статтях зазначається, що я, нібито, лобіюю інтереси братів Фісталів по виведенню на ринок нової продукції. В підтримку Fresenius бігають багато лобістів.

РБК-Україна: Хто саме?

Тетяна Бахтеєва: Буває і народні депутати, громадські організації, до яких вони звертаються. Можливо, той же Дмитро Шерембей. Враховуючи, що я народний депутат від "Опозиційного блоку", природно, що ні до кого ні з якими проханнями я не зверталася і не звертаюся.

РБК-Україна: Який обсяг ринку медтехніки для гемодіалізу?

Тетяна Бахтеєва: При потребі процедур гемодіалізу для 25 тис. українців, отримують його, на жаль, тільки 5 тис. Тому тут вистачить роботи ще для дуже багатьох компаній, зокрема, таких як шведська Gambro, японська Nipro та ін. Один сеанс гемодіалізу коштує мінімум 100 дол. В залежності від пацієнта, такі сеанси вимагаються від одного до трьох, а іноді і більше разів на тиждень.

Бізнес в цьому секторі будується наступним чином. Наприклад, приходять в клініку, в центр, де проводять гемодіаліз, представники постачальника медтехніки для цих процедур і запитують, скільки в центрі стоїть апаратів для гемодіалізу. Скажімо, їм відповідають, що є десять, з яких сім старих. Підприємці пропонують фактично подарувати сім нових апаратів, але у відповідь в лікарні повинні користуватися витратними матеріалами тільки цієї компанії-постачальника апаратів. На націнках на витратні матеріали і покриває свої витрати на апарати їх постачальник.

Fresenius в 2009 р. в Черкасах відкрила великий центр гемодіалізу, вклавши в це 60 млн грн. В обмін вони уклали договори з лікарнями, що вони на постійній основі будуть купувати витратні матеріали для гемодіалізу тільки у Fresenius. Вони хотіли за допомогою цього механізму стати стовідсотковими монополістами на ринку поставок витратних матеріалів для гемодіалізу.

РБК-Україна: Чи відкриті проти вас зараз якісь кримінальні справи?

Тетяна Бахтеєва: Немає. Викликали два рази по справі Раїси Богатирьової в якості свідка. Я підписувала папери про нерозголошення, тому не можу сказати, про що мене запитували слідчі.

Але ви пам'ятаєте, що я відкрито виступала проти застосування вакцини проти гепатиту Б, оскільки вважаю її неякісною. Тоді, під час перевірки, комісія Державної служби з лікарських засобів виявила понад 20 критичних порушень при виробництві даної вакцини і заборонила її оборот.

Раїса Богатирьова була ображена на мене, хоча ми були членами однієї партії. Я добилася після багаторазових перевірок зняття з виробництва цієї вакцини.

РБК-Україна: Ходять чутки, що ви лобіювали інтереси наближених до вас фірм через колишніх керівників Державної служби з лікарських засобів Олексія Соловйова та Інну Демченко. Як ви можете прокоментувати цю інформацію?

Тетяна Бахтеєва: Інну Демченко я знаю з 1998 р., коли вона приїжджала в Донецьк проводити акредитацію лікарні, де я працювала. Вона завжди була на державній чесній позиції. Пізніше познайомилася з Олексієм Соловйовим. З ним дуже щільно працювали з удосконалення законодавчої бази, зокрема, посилення контролю за якістю, ефективністю, безпекою ліків. Протягом 2010-2013 рр. нам вдалося прийняти дуже важливі закони у цій сфері, багато в чому навіть кращі, ніж в Європі.

Після уходу з посади керівника Держлікслужби Олексій Соловйов пішов працювати до мене помічником на громадських засадах. Але більшу частину часу він зараз проводить в Європі - його запрошують читати там лекції з державного регулювання фармацевтичної галузі.