У серпні українці будуть платити за холодну воду по новими тарифами. Нацрегулятор НКРЕКП збільшив вартість водопостачання до 50%, в залежності від регіону. Для киян ціни на воду зростуть більш ніж на 30%. І регулятор, і водоканали називають підвищення тарифів вимушеним заходом, оскільки витрати підприємств зросли через подорожчання електроенергії. Є і ще одна причина росту тарифів – українці стали споживати менше води. Так що тепер ми можемо опинитися в парадоксальній ситуації – економлячи, нам все одно доведеться платити більше.
У серпні українці будуть платити за холодну воду по новими тарифами. Нацрегулятор НКРЕКП збільшив вартість водопостачання до 50%, в залежності від регіону. Для киян ціни на воду зростуть більш ніж на 30%. І регулятор, і водоканали називають підвищення тарифів вимушеним заходом, оскільки витрати підприємств зросли через подорожчання електроенергії. Є і ще одна причина росту тарифів – українці стали споживати менше води. Так що тепер ми можемо опинитися в парадоксальній ситуації – економлячи, нам все одно доведеться платити більше.
Вже у вересні українцям доведеться розрахуватися за спожиту у серпні холодну воду та послуги водовідведення за новими цінами. Таке рішення Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), прийняла в червні. Тоді тарифи на холодне водопостачання були збільшені для ряду водоканалів - ліцензіатів комісії.
Розмір тарифу буде визначатися для кожного водоканалу окремо. За даними НКРЕКП, в залежності від вартості енергоносіїв та інших витрат підприємства на виробництво послуг водопостачання, збільшення складе від 5 до 50%.
У столиці вже порахували, у скільки обійдеться киянам кубометр холодної води. За словами генерального директора АК "Київводоканал" Дмитра Новицького, для споживачів, що проживають у приватних будинках з централізованим водопостачанням, тариф збільшиться майже на 3 гривні і становитиме 12 гривень/куб.м, а для мешканців багатоповерхових будинків ціна кубометра холодної води зросте з 10,24 до 13,43 гривень.
"Таким чином, підвищення складе майже 31%, - резюмував Новицький. - Але поки ми не можемо сказати, коли точно постанова НКРЕКП набуде чинності. Ми ще чекаємо його затвердження в Мін'юсті. Воно має відбутися в найближчі дні".
Інформацію про те, що документ, який передбачає перегляд тарифів на воду, очікує схвалення Мін'юсту, РБК-Україна підтвердив і глава НКРЕКП Дмитро Вовк: "Ми прийняли рішення на засіданні комісії 16 червня. Як тільки регулятор стверджує постанову, ми відразу ж відправляємо його в Мін'юст, з урахуванням того, що у відомства є регламентований законодавством термін для його затвердження".
Традиційно причини перегляду тарифів на холодну воду для населення пояснюються збільшенням витрат водопостачальних підприємств на виробництво своїх послуг. В Україні діє застаріла, ще радянська формула тарифоутворення – "собівартість плюс рентабельність". Відповідно, з подорожчанням однієї або декількох тарифних складових, виникає необхідність перегляду всього тарифу.
За інформацією НКРЕКП, левову частку у структурі тарифу на воду займає вартість електроенергії - від 35 до 55%. За останні півтора року ціна на енергоносії для підприємств, природно, у бік збільшення, змінювалася не менше 5 разів.
"А це, в свою чергу, провокує зростання витрат підприємства на водозабір, підйом води, водоочищення, знезаражування, транспортування – весь цей виробничий цикл працює на електриці. Крім того, є й інші витрати, які впливають на перегляд тарифу – вартість реагентів для очищення води, фонд заробітної плати співробітників, витрати на обслуговування і ремонт мереж", - уточнив в бесіді з РБК-Україна Дмитро Новицький.
За його словами, зараз тариф на воду в Києві покриває близько 76-78% витрат на виробництво послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. "Після перегляду тарифу в серпні, він стане обґрунтованим, тобто покриє витрати підприємства на 100%. Однак, необхідність збільшення вартості води знову виникне, як тільки вартість електроенергії в черговий раз підвищиться", - зазначив Новицький.
Нагадаємо, навесні цього року ціна електроенергії зросла в середньому на 25-30%. Наступне підвищення тарифів на електроенергію для українців анонсувалося на вересень 2016 року. Ще одне підвищення очікується в березні 2017 року. Останній раз масштабно тарифи на воду регулятор переглядав в травні 2015 року. Вартість водопостачання для населення тоді зросла, в залежності від регіону, в рази - мінімум на 4%, максимум - на 650%.
Але в цей раз, крім кредиторської заборгованості та цін на енергоносії, перегляд тарифу на послуги водопостачання, пояснюється ще однією причиною - економією споживання води. "Одна з причин – зміна обсягів споживання", - заявив РБК-Україна голова НКРЕКП Дмитро Вовк.
Українці дійсно почали економно споживати холодну воду. Постійне зростання тарифів змусив людей встановлювати лічильники і стежити за тим, скільки води вони використовують, пояснили РБК-Україна в галузевій асоціації "Укрводоканалекологія" (об'єднує 130 водоканалів країни).
"Якщо спиратися на дані регулятора, то за їх ліцензіатам (140 великих водопостачальних підприємств, - ред.) скорочення споживання в середньому складає близько 8%. За нашими даними, за останні два роки споживання води по країні знизилася на 10-15%", - розповів президент асоціації Юрій Жерлицын.
При цьому технічний стан погіршується водоканалів. "Магістральні мережі зношені на 80%, і коштів на їх реконструкцію немає. Відповідно, втрати в мережах сягають понад 40%. В середньому у водоканалів тариф покриває до 70% витрат. А за існуючої податкової навантаженні, у підприємств не залишається коштів вчасно розраховуватися за енергоносії, не те щоб інвестувати в модернізацію обладнання та нові мережі. З кожним роком, це вимагає все великих витрат", - підкреслив Жерлицын.
Як відомо, споживачі - єдине джерело доходу водопостачальних підприємств. Втрачаючи абонентів, які в цілях економії обмежують водоспоживання, витрати підприємств на виробництво послуг у них лише ростуть.
Вкладень вимагає застаріле енергоємне обладнання, амортизація та обслуговування зношених магістралей, закупівля більш сучасних і дорогих реагентів для знезаражування води. У галузі не залишається іншого виходу, крім як компенсувати свої витрати за рахунок споживачів. Таким чином, для українців, охочих платити менше, складається парадоксальна ситуація – навіть знизивши споживання води, вони будуть змушені платити за неї більше.
"Це нормальна світова практика, коли вартість ресурсу стимулює споживачів до ще більшої економії", - пояснює Юрій Жерлицын. "За останні кілька років ми майже наблизилися до європейських показників споживання в столиці, - додає гендиректор "Київводоканалу" Новицький. - Кожен рік обсяги споживання зменшуються на 2-3%".
Але зростаючі витрати на обслуговування застарілих систем водопостачання і, як наслідок, подорожчання води, не можуть гарантувати українцям підвищення її якості.
"За останні роки у воді стали з'являтися нові хімічні сполуки, для нейтралізації яких потрібні дорогі реагенти. У невеликих населених пунктах екологія річок і колодязів в катастрофічному стані. Країні не вистачає питної води, ну а фінансування галузі недостатньо, щоб подолати ці проблеми", - пояснюють в "Укрводоканалэкологии".