В кінці вересня поліція Запоріжжя затримала шахраїв, які продали "унікальні апарати для схуднення" на п'ять мільйонів гривень. Легкі способи схуднути і "чудо-таблетки" від усіх хвороб – як і раніше улюблені схеми злочинців. Також вони орудують на ринку нерухомості і на сайтах із продажу товарів. Але найпопулярнішим на сьогодні можна назвати телефонне шахрайство. Що примітно, злочинці, які представляються працівниками банків та правоохоронцями, нерідко перебувають у місцях позбавлення волі. В одному тільки Києві за перше півріччя 2017-го поліція виявила майже 5 тис. випадків шахрайства. У минулому році ця цифра була ще більшою. Про те, як розпізнати злочинців і що робити тим, хто потрапив на гачок – в матеріалі РБК-Україна.
За перше півріччя поточного року, поліція Києва виявила трохи менше 5 тис. випадків шахрайства. За аналогічний період 2016-го було виявлено близько 7 тис. випадків шахрайства. У відповідь на запит РБК-Україна в поліції повідомили, що в цьому списку в 2017 році лідирували Шевченківський, Деснянський, Дніпровський та Дарницький райони. У 2016-му улюбленим місцем шахраїв також був Шевченківський район. Далі слідували Голосіївський, Дарницький, Оболонський та Солом'янський райони.
Варто зазначити, що шахраї активно працюють по всій країні, обманюючи своїх жертв на мільйони гривень. Як повідомили в прес-службі Національної поліції, в кінці вересня у Запоріжжі правоохоронці затримали групу шахраїв, які обдурили українців на п'ять мільйонів гривень. Вони продавали нібито унікальні апарати для схуднення, представлялися лікарями з великим досвідом.
Як зазначають в Головному управлінні поліції Києва, найчастіше злочинці займаються телефонним шахрайством і провертають схеми з орендою нерухомості.
За словами старшого оперуповноваженого управління карного розшуку поліції Києва Сергія Руденка, телефонне шахрайство найчастіше буває двох видів. Перший – коли шахраї телефонують або пишуть жертвам смс-повідомлення, представляючись співробітниками банків. Таким чином, вони виманюють у людини персональні дані і знімають гроші з її платіжної картки. Раніше РБК-Україна вже писало про такі схеми.
Крім того, телефоном шахраї можуть вимагати викуп за дітей, які нібито потрапили в поліцію. Злочинці під виглядом правоохоронців телефонують батькам з легендою, що їхні діти потрапили в біду, але проблему можна вирішити хабарем. "Зазвичай такі дзвінки надходять вночі, коли у людей гірше працює критичне мислення. Для правдоподібності дають на дві секунди трубку іншій людині, який грає роль сина. Він говорить щось на кшталт "Мама, врятуй", - розповів РБК-Україна Сергій Руденко. При цьому нерідко такі шахраї знаходяться в зоні АТО або телефонують з місць позбавлення волі.
Киянка Марія розповіла РБК-Україна, що подібна історія трапилася з її родичами. Їм зателефонували та повідомили, що син потрапив у біду. Вимагали покласти 50 тис. гривень в комірку камери схову на вокзалі. Батьки так хвилювалися, що навіть не почали телефонувати синові, щоб перевірити інформацію. Замість цього - побігли відносити гроші на вокзал. Як пізніше виявилося, "зниклий" син сидів вдома. В результаті, ошукані люди навіть не стали звертатися в поліцію, так як їм було соромно за свої необдумані дії.
Також дуже багато шахраїв на ринку нерухомості. Злочинці використовують декілька популярних схем. Наприклад, розміщують оголошення про оренду житла з фотографіями квартири з хорошим ремонтом і невеликою помісячною оплатою. Коли людина відгукується на таке оголошення, їй пропонують під'їхати в офіс "агенції" і відразу укласти договір про оренду. Такий поспіх мотивують тим, що пропозиція дуже приваблива і квартиру заберуть моментально. Як розповідає Руденко, на словах людині обіцяють здати житло і дають телефон ще одного агентства, яке вже покаже квартиру і віддасть ключі. Але спочатку в якості гарантії потрібно сплатити певну суму. Жертва, якій сподобалася низька ціна, з радістю віддає гроші і відправляється за адресою, де нібито знаходиться квартира. Але в призначений час показувати житло ніхто не приходить, а номер, який дали в агентстві, не відповідає. Іноді за цим телефоном обіцяють приїхати через годину, потім ще через дві години. Коли жертва вже розуміє, що зустріч не відбудеться, вона повертається в агентство. Там на всі претензії пояснюють, що в договорі йшлося не про оренду, а лише про надання інформаційних послуг про квартиру. "Обов'язково в одному з пунктів договору значиться, що агентство не несе відповідальність за третіх осіб. тобто, тих самих людей, які, начебто, повинні були показати квартиру", - розповідає Руденко. За словами оперативника, залучити таких злочинців до кримінальної відповідальності можна на підставі свідчень потерпілих. Але ускладнює ситуацію те, що такий вид шахрайства відноситься до нетяжких злочинів, а значить, суд може не дати дозволу на проведення негласних слідчих заходів.
До таких заходів відноситься ведення спостереження за підозрюваними, обстеження їхнього житла та інших приміщень, прихована аудіо-та відеозйомка, доступ до електронної пошти.
У Києві працює кілька таких шахрайських агентств. Щоб не попастися на гачок злочинців, Сергій Руденко радить приймати рішення виважено і уважно читати документи. "Найчастіше шахраї чинять психологічний тиск і кваплять жертв. Вони будуть розповідати, що за вами в черзі на оренду квартири вже кілька людей. Якщо ви не підпишите документи, через півгодини її гарантовано оплатить наступний клієнт. Жертва починає нервувати, не бажаючи упустити вигідну пропозицію, та погоджується зробити все, що від неї вимагає "агентство", - розповідає оперуповноважений.
Злочинці придумали безліч способів, як заробити на продажу неіснуючих та неякісних товарів. Для цього вони створюють власні сайти, які користуються популярними інтернет-платформами для продажу речей.
Наприклад, у киянки Олени в одному інтернет-магазині взяли передоплату за вишиванку. Ні сорочки, ні повернення грошей вона так і не дочекалася. Жінка хотіла зробити подарунок чоловікові на день народження і шукала фірму, яка зможе виконати роботу до свята – залишався лише місяць. "Я шукала в інтернеті, щоб неодмінно була ручна вишивка і незвичний дизайн. Зупинилася на одному луцькому сайті, де пообіцяли вчасно виконати замовлення. Спілкуючись телефоном з менеджером, я неодноразово уточнювала про терміни роботи, вона телефонувала в цех вишивальницям і після цього запевняла, що вони встигнуть", - розповіла Олена.
Вишиванка коштувала 1800 гривень, в магазині попросили чотири сотні передоплати. Їх жінка скинула на банківську карту. Як пізніше з'ясувалося, вона належала директору фірми. Коли напередодні свята Олена вирішила з'ясувати, як справи з її замовленням, її чекав неприємний сюрприз. Менеджер повідомила, що товар не прийде в зазначені терміни, доведеться почекати ще три тижні. Тоді жінка знайшла в соцмережах директора, на чиє ім'я проводила передоплату. Він пообіцяв "дати по шапці" недбайливим працівницям і відправити товар вчасно. "Але, коли до зазначеної дати залишалося три доби, я знову зв'язалася з менеджером. Вона сказала, що начальник відчитав, але на швидкість роботи це не вплине. За її словами, мою вишиванку тільки почали, але потім через брак працівниць закинули, нею ніхто не займався і тепер просто фізично неможливо її вишити. Тоді я зажадала повернути мені гроші, але вони відмовилися", - повідомила жінка. Після цієї розмови менеджери перестали брати слухавку. Господар теж сказав, що товар прийде пізніше. Крім того, він поставив ультиматум: або Олена оплатить повну вартість вишиванки, або їй не бачити ні сорочки, ні передоплати. Жінка не погодилася на такі умови і на цьому історія закінчилася.
Як зазначає представник київської поліції Сергій Руденко, зараз шахрайські схеми, коли вимагають передоплату, стали менш популярними. Тому що люди стали обережніше. "Але, як правило, якщо злочинець під приводом продажу просто вимагає гроші, він все одно на одній з таких угод попадеться в руки правоохоронцям", - зазначає Руденко. Він також розповів, що подібна історія була з жінкою, яка розміщувала в інтернеті оголошення про продаж дитячих колясок. Забираючи передоплату, вона зникала. Однак її вирахували співробітники кіберполіції.
Як зазначає юрист Ростислав Кравець, якщо жертва перераховує гроші на банківську карту шахрая, то взагалі складно довести, що це була передоплата за товар. Тому що призначення платежу – "поповнення карткового рахунку фізособи". "В даному випадку, розраховувати на норму закону про захист прав споживачів не варто, так як немає договору на надання товарів, а значить, взагалі важко довести, що ви купували ", - повідомив Ростислав Кравець РБК-Україна. Він додав, що в таких ситуаціях потрібно обов'язково звертатися в правоохоронні органи. Якщо поліція знайде шахрая і доведе його провину, у нього конфіскують майно, а з цих грошей відшкодують збитки потерпілим.
Бувають і зворотні ситуації, коли шахрай намагається обдурити не покупця, а комерційну організацію. Наприклад, як розповідає Руденко, одна жінка брала в оренду кавові автомати і відразу ж їх продавала. Іноді вона орендувала їх за власними документами, іноді – за підробленими. Але одного разу її все-таки затримала поліція. Справа в тому, що компаній, які здають в оренду і продають кавові автомати, в Києві не так багато. Вони вже й самі зрозуміли, що на ринку є шахрайка і передали один одному цю інформацію.
Також злочинці можуть продавати через інтернет неякісний або бракований товар. Найчастіше для цих цілей вони використовують популярні платформи з продажу речей. "Наприклад, можуть продати телефон, який не працює", - розповідає Руденко. За його словами, знайти таких шахраїв досить складно. Тому що вони ніколи не діють під власним ім'ям і всіляко замітають сліди. Оперативник також радить не робити передоплату за товар, а оплачувати за фактом кур'єру, або у відділенні пошти післяплатою.
Людина, що мріє схуднути або страждає від важкої хвороби – ідеальний клієнт для шахраїв. Для такої цільової аудиторії створили величезну індустрію.
Подібна історія трапилася з Вікторією з Маріуполя. На одному з сайтів вона замовила собі каву для схуднення. Про "чудо-добавки" жінка дізналась з реклами на Фейсбуці. "У мене постійно "вискакувала" ця реклама. Я зайшла на сайт і зацікавилася. Вирішила взяти одну банку для проби, вона коштувала близько 400 гривень. Мені передзвонила приємна дівчина, яка дуже толково розповіла про товар, відповіла на всі мої запитання. Особливу довіру у мене викликав той факт, що вона не просто хвалила продукт, але також говорила про побічні ефекти і протипоказання", - розповіла Вікторія. Також дівчина з колл-центру запропонувала купити відразу три упаковки. Вона мотивувала свою пропозицію тим, що для нового замовлення буде потрібен час і курс перерветься. До того ж, при купівлі цілого курсу робили знижку. У загальній складності вийшло менше тисячі гривень. Вікторія очікувала, що посилка буде йти три дні, але вона прийшла вже на наступний день. Як раз тоді, коли Вікторія була зайнята. Тому жінка попросила забрати каву свою помічницю, а та не стала оглядати посилку. Вже вдома Вікторія відкрила бандероль: там були три баночки без етикетки.
"Банки білого кольору без розпізнавальних знаків. Взагалі без нічого: ні дати виготовлення, ні назви. Всередині було щось схоже на какао швидкого приготування. Одна банка взагалі була розкрита і вміст розсипано по пакету. Мені було страшно навіть пробувати цей порошок", - розповіла Вікторія РБК-Україна. Так як посилка була оплачена післяплатою на пошті, відправити її назад було не можна. Тоді жінка зателефонувала відправнику, вказаному у накладній. Однак на іншому кінці дроту повідомили, що абонент не обслуговується. Виявилося, що на сайті немає ні адреси, ні телефону, лише поле для заявок на купівлю товару. Вікторія зробила ще одну заявку і вказала інший номер. Їй відразу передзвонили. "Я їм розповіла все і зажадала відповіді. Дівчина у відповідь запитала: звідки була посилка? Я кажу: Харків. Вона: "Ні, це помилка, ми з Києва відправляємо". Менеджер повністю заперечувала те, що я говорила, при цьому не кидаючи слухавку", - підкреслила Вікторія. У відділенні експрес-доставки, куди приходила посилка, сказали, що не несуть відповідальності за подібні інциденти і не просять документи при відправці товару. Тому можна вказати будь-яке ім'я відправника. Тоді Вікторія проконсультувалася з юристом, чи можна знайти винних, на що отримала негативну відповідь.
Як зазначає адвокат, який спеціалізується на справах у сфері шахрайства, Леонід Гуляєв, якщо людині продали якийсь засіб для схуднення, що виявився неефективним, довести провину шахраїв буде складно. Як варіант - можна звернутися в Державну службу з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів. За словами Гуляєва, іноді вони можуть провести дослідження навіть швидше, ніж поліція. "Але знову ж таки, там бюрократична система. Може бути таке, що Держспоживслужба в підсумку просто надішле потерпілому якусь відписку", - розповів РБК-Україна Гуляєв. За його словами, дуже складно притягнути до відповідальності невідомий інтернет-магазин, на сайті якого не зазначено юридичну адресу. "Інтернет-ресурс - це не суб'єкт підприємницької діяльності, а всього лише засіб. Як правило, у підозрілих інтернет-магазинів в розділі "контакти" навіть адреси немає. Відсутня інформація, ким вони зареєстровані як суб'єкт підприємницької діяльності, тому просто нікому пред'являти претензії", - резюмує адвокат. За його словами, таку інформацію краще перевіряти заздалегідь, ще до покупки. Якщо зазначена юрособа або фізособа-підприємець у державному реєстрі не значиться, або такої інформації на сайті немає взагалі, довіряти такому магазину не варто.
Більш небезпечна форма подібного шахрайства, коли злочинці продають БАДи, які нібито лікують від серйозних захворювань. За словами Сергія Руденка, рекламу "диво-таблеток" найчастіше розміщують в регіональних газетах, іноді – по радіо і ТБ. "Коли людина дзвонить по оголошенню, йому пропонують консультацію нібито доктора, який тут же по телефону "діагностує хворобу" і призначає рецепт", - розповідає оперативник. Привозить ці ліки кур'єр, який, як правило, ніяк не пов'язаний з шахрайською компанією. Спочатку "пацієнт" вірить всьому, і якийсь час продовжує дозамовляти ліки. Але десь через місяць людина розуміє, що лікування не приносить результатів і звертається в поліцію. Найчастіше виявляється, що фізособа-підприємець, зазначений у рекламі препаратів, не зареєстрований в державному реєстрі підприємців, а його ім'я вигадано. Руденко зазначає, якщо таблетки-пустишки продає зареєстрована компанія, то її вину довести значно легше. Але зазвичай до цього причетні нелегальні фірми, які "заточені" під те, щоб їх власників не знайшли. "Бували випадки, коли затримували кур'єрів, але ті нічого не знали про фірму. Відразу після цього їх затримували, телефони, за якими вони зв'язувалися з компанією, моментально вимикали", - зазначає співробітник київської поліції.