Президент США Дональд Трамп під час зустрічі в Овальному кабінеті 14 лютого 2017 року просив екс-главу ФБР Джеймса Комі припинити розслідування можливих зв'язків свого колишнього радника з нацбезпеки Майкла Флінна з Росією. Про це йдеться в письмових свідченнях, які напередодні Комі представив Сенату США. Сьогодні він дасть свідчення усно, поставши перед Сенатом. Тим часом спецслужби США продовжують розслідувати можливі зв'язки нинішньої вашингтонської адміністрації з путінською Росією, підозрюючи в роботі на Москву людей з найближчого кола Трампа. Один з них - зять президента США Джаред Кушнер. Подробиці в матеріалі РБК-Україна.
У американських спецслужб є чимало підстав вважати, що в хід останніх президентських виборів, що призвели до Білого дому Дональда Трампа, активно втручався Кремль. В Агентстві національної безпеки США вже знають, що хакери, керовані, судячи з усього, керівництвом російської розвідки, змогли зламати обладнання для підрахунку голосів незадовго до дня виборів. Не знають (або знають, але поки не говорять), чи допомагали російським хакерам американці. І якщо допомагали, то що це були за американці і які посади вони займають зараз. З'ясувати це повинно розслідування, в якому зайняті майже всі спецслужби і силові відомства Штатів. Звинувачень в роботі на Кремль поки нікому не пред'явлено, але сам факт того, що слідчі зайнялися пошуком кремлівських агентів вже здорово струснув вашингтонський політикум.
Одним з перших підсумків розслідування стало звільнення Майка Флінна, який встиг попрацювати радником Трампа з національної безпеки лічені тижні. Приводом для звільнення стало спілкування Флінна з російським послом у Вашингтоні Сергієм Кисляком. Радника буквально зловили на брехні - він повідомив неповну і, ймовірно, не зовсім вірну інформацію про характер розмов з Кисляком. Розкрилася ж вся ця неприємна для Білого дому історія завдяки Департаменту юстиції США - одному з відомств з числа тих, що займаються розслідуванням кремлівського впливу на американську політику. Про що конкретно говорили Флінн і Кисляк Департамент не став повідомляти, але офіційно повідомив, що Майкл Флінн може стати жертвою московського шантажу.
Відносно Флінна і його зв'язків з росіянами йде окреме розслідування, що надає неабиякий вплив на все або майже все, що відбувається у владних колах Америки.
Так, саме з цим розслідуванням багато в США пов'язує раптову відставку глави ФБР Джеймса Комі. Відомство Комі зацікавилося виборної кампанією Трампа ще минулого літа, коли з'явилися перші відомості про ймовірне залучення Росії у внутрішньополітичні процеси в США. Тоді Джеймс Комі заявив, що в його розпорядженні опинилося досьє Крістофера Стіла - 35-сторінковий документ, підготовлений колишнім офіцером британської розвідки за завданням внутрішньопартійної республіканської опозиції. У ньому, зокрема, містяться відомості про нібито фінансові і сексуальні авантюри Трампа в Росії. Більш того, автор документа писав, що Дональд Трамп не просто симпатизує нинішньому російському режимові, а буквально зобов'язаний йому своєю політичною кар'єрою.
«Російський режим вигодовував, підтримував і допомагав ТРАМПУ (саме так в тексті, великими літерами - ред.) що найменше п'ять років. Метою, встановленою ПУТІНИМ, є підбурювання розладу і заохочення розбіжностей всередині альянсу західних держав », - вказувалося в одній з ранніх, ще анонімних публікацій досьє.
Все це бездоказово (можливо, поки бездоказово), але в Білому Домі явно не в захваті від того, що сищики копаються в брудній білизні президента і його оточення, та ще й тримають під постійним контролем екс-радника. Тому не дивно, що основною версією раптового звільнення Комі з посади директора ФБР стало невдоволення Трампа його активністю на «кремлівському напрямку». Дійшло до того, що Сенат США зайнявся власним розслідуванням обставин звільнення Комі, не без підстав вважаючи, що екс-директор ФБР позбувся поста через небажання припинити розслідування.
Сьогодні Комі повинен виступити перед сенаторами, відповівши, по суті, на одне головне питання: просив його Дональд Трамп припинити розслідування стосовно Флінна чи ні?
Однозначно ствердна відповідь може запустити процедуру імпічменту президента, однозначно негативна - істотно знизити накал політичних пристрастей у Вашингтоні.
Якщо вірити роздобутим журналістами копії промови Джеймса Комі, з якої він повинен виступити в Сенаті, швидше відбудеться перше. У цій промові він докладно описує всі розмови з Трампом - при особистих зустрічах та по телефону. Комі повідомляє, що в ході цих розмов президент прямим текстом говорив про те, що існує чимало людей, які мріють очолити ФБР, запевняв, що у нього немає ніяких зв'язків з Москвою, а також вимагав повної лояльності.
Комі підкреслює, що записував всі обставини розмов відразу по їх завершенню і тому може з точністю вказати, що і коли говорив йому президент. Найцікавішим в доповіді стали подробиці розмови з Трампом в Овальному кабінеті Білого дому 14 лютого цього року, всього через п'ять днів після скандального звільнення Флінна.
Екс-глава ФБР пише, що президент звернувся до нього з пропозицією обговорити Флінна, після чого завів довгу розмову про витоки секретної інформації, але потім знову згадав про свого колишнього радника.
«Президент повернувся до теми Флінна і сказав:« Він хороший хлопець і через багато пройшов». Він повторив, що Флінн не зробив нічого поганого, коли говорив з росіянами по телефону, але ось ввів віце-президента в оману. А потім сказав: «Я сподіваюся, ви зможете знайти спосіб вирішити цю ситуацію, дати Флинну піти (to letting Flynn go). Він хороший хлопець», - йдеться в цій частині копії мови.
Це, звичайно, не прямий наказ припинити розслідування, але посил цього виступу однозначний: не чіпати Флінна.
Цікавими є й інші подробиці цієї зустрічі. Розмова віч-на-віч відбулася після контртерористичного наради в Білому домі, більшість учасників якого Комі перераховує, називаючи їх посади: віце-президент, генеральний прокурор, заступник директора ЦРУ і т. д. По іменах Комі називется лише двох: главу апарату Білого дому Райнса Прібуса і зятя Трампа, його старшого радника Джареда Кушнера. Схоже, імена ці названі не випадково.
Прібус, судячи з усього, стоїть за зверненням Білого дому до ФБР з проханням спростувати інформацію про зв'язки Трампа з Кремлем. А ось роль Кушнера у всій цій історії може бути чи не головною.
Онук білоруських євреїв які перебралися в США в 1949 році, Джаред Кушнер, якщо вірити The Washington Post, в кінці минулого року вів переговори з російським послом Кисляком про організацію «секретного надійного каналу зв'язку». Видання повідомляє, що сама ідея організації такого каналу зв'язку пріналежіт саме зятю Трампа.
Правда, спецслужби не бачать в цьому нічого протизаконного. Так, секретар агентства національної безпеки Джон Келлі навіть захищав Кушнера перед Сенатом, вказуючи на те, що не зовсім офіційні канали зв'язку - нормальна для американської дипломатії практика, від якої немає ніяких підстав відмовлятися.
«Можна припустити, і я саме так і зроблю, що Джаред Кушнер - великий американець», - заявив Келлі в Сенаті.
У інших же чиновників до потенційно великого американця є питання. Так, американцям не зовсім зрозумілі відносини Кушнера з такими людьми, як Сергієм Горьковим, глава потрапившого під американські санкції російського «Внешторгбанка» . Журналісти дізналися про як мінімум одну зустріч Горькова з Кушнером в кінці 2016 року, яку сторони описали діаметрально протилежно. В апараті радника президента повідомили, що на зустрічі вирішувалися дипломатичні питання, тоді як у «Внешторгбанке» поспішили заявити, що розмова мала виключно особистий характер.
Респектабельне американське видання Politico пише, що особистого в зв'язках Кушнера з російськими бізнесменами і чиновниками все ж менше, ніж ділового. У квітні цього року видання опублікувало статтю про таємні зв'язки Кремля з американським політичним і бізнес-істеблішментом, збудованих за допомогою іудейського руху «Хабад». Ця стаття - справжня політична «Санта-Барбара», з неймовірним числом дійових осіб, серед яких присутні російський олігарх Роман Абрамович, опальний магнат Володимир Гусинський, дочка Трампа Іванка, головний рабин РФ Берл Лазар і навіть Кемаль Ататюрк.
Коротенько суть статті: тільки-но прийшовши до влади, Путін почав на Заході будівництво мережі агентів впливу Росії на гроші наляканих олігархів. До цього процесу він підключив Берла Лазара - любавічеського хасида, громадянина Італії, привезеного в Росію в 1999 році і тут же призначеного головним рабином країни. Лазар, пише Politico, діяв через «Хабад», до якого мають безпосереднє відношення Кушнер і прийнявша іудазім, перед тим як вийти за нього заміж, Іванка Трамп. Через «Хабад» Кремль шукав на заході великих бізнес-партнерів, допомагаючи потім їм будувати політичні кар'єри.
І звичайно, Джаред Кушнер, молодий амбіційними мільйонер, вхожий у вищі політичні кола, не міг бути непоміченим кремлівськими скаутами, підсумовує видання, наводячи ряд доказів зв'язків зята Трампа з «Хабад» і бізнесменами, так чи інакше пов'язаними з Москвою.
Стаття ця багато в чому спірна, ряд її положень і зовсім ґрунтується мало не на домислах. Критики навіть звинуватили видання в поширенні антисемітських пропагандистських фальшивок про всесилля євреїв в дусі Російської імперії або навіть Третього рейху.
Насправді, антисемітизмом там і не пахне, якщо кого журналісти і демонізують, так це Володимира Путіна, який нібито підкорив собі західний політикум. Але немає диму без вогню: Іванка Трамп публікує з своєму Instagram дружні фото з дружиною Абрамовича Дариною Жуковою, а Берл Лазар зустрічається з представником штабу Трампа і розповідає потім, що обговорював з ним антисемітизм в Росії.
Так що нас чекає ще багато цікавого. І вже зовсім скоро, найімовірніше, вже після виступу Комі. Тим більше, Сенат вже розігрівся захоплюючим читанням. Звільнений Флінн передав ведучому розслідування російського втручання сенатському комітету 600 сторінок поки що засекречених документів, так чи інакше мають відношення до цієї справи.