Джерела РБК-Україна на ринку звертають увагу, що міноритарним пакетом акцій "Київенергохолдингу" володіють структури бізнесмена Василя Хмельницького і його бізнес-партнера Андрія Іванова.
2 жовтня генеральний прокурор Юрій Луценко на своїй сторінці у Facebook оголосив про те, що Господарський суд Києва починає розгляд подання київської прокуратури про повернення місту пакетів акцій стратегічно важливих підприємств "Київенерго", "Київгаз" і "Київводоканал".
Як відомо, у 2006 році на підставі рішення Київради було створено ЗАТ "Компанія Київенергохолдинг" - єдиний комплекс з постачання енергоресурсів, води та водовідведення у столиці.
Співзасновниками підприємства стали Київська міська рада та дві кіпрські компанії: "Зарова ЛТД" і "Денсек ЛТД". Київрада володіє 61% акцій компанії, за рахунок пакетів акцій компаній, що входять до неї - 67% акцій "Київводоканалу", 60%+1 акція "Київгазу" і 12,73% "Київенерго".
Луценко нагадав, що вартість пакетів акцій на той час була оцінена в 230 млн. гривень.
Безпосередньо 2 жовтня засідання суду за прокурорським запитом було перенесено через неявку сторони обвинувачення. У розпорядженні РБК-Україна опинилися документи, що подаються суду київської прокуратурою.
На думку правоохоронців, в ході розслідування низки кримінальних проваджень встановлено, що вартість комунальних пакетів акцій була занижена (під час продажу у 2006 році - ред.) більш ніж у 4 рази, оскільки, згідно з висновками експертиз, така вартість становила 1,1 млрд. грн.
Крім того, в 2007 році, без погодження наглядової ради та загальних зборів, 12,73% акцій "Київенерго" взагалі були передані іншій приватній структурі, а в подальшому за низкою угод відчужено на користь ТОВ "ДТЕК ЕНЕРГО" Ріната Ахметова.
"У зв'язку з цим, територіальна громада втратила будь-які права на зазначені акції "Київенерго" і можливість контролю над ними та отримання дивідендів", - сказали РБК-Україна в київській прокуратурі.
За словами прокурорів, Київ ось вже більше десяти років не отримує дивідендів від діяльності "Київенергохолдингу". Більш того, підприємство є збитковим. "Київрада щорічно відшкодовує різницю в тарифах. Зокрема, підприємствам "Київенерго" і "Київводоканал" фактично за весь час існування ЗАТ "Компанія Київенергохолдинг" відшкодовано майже 13 мільярдів гривень. Також, ЗАТ, яке продовжує здійснювати управління значущими для столиці підприємствами "Київводоканал" і "Київгаз", налічує лише чотири працівника", - сказали РБК-Україна в прес-службі київської прокуратури.
У зв'язку з цим прокуратурою міста Києва в інтересах держави подано в господарський суд міста Києва позов про повернення територіальній громаді столиці належних йому пакетів акцій товариств "Київенерго", "Київгаз" і "Київводоканал".
"Дії прокуратури пов'язані з тим, що, на мій погляд, з абсолютно незрозумілих причин "Київенергохолдинг" продав акції. Тому треба розібратися, на якій підставі і чи мали вони право це робити. Це перше. Друге - хто це зробив? Якщо це було поза законом, треба покарати винних, але поки ніяких доказів немає", - сказав в коментарі РБК-Україна голова наглядової ради "Київенерго", екс-міністр енергетики Іван Плачков, маючи на увазі продаж акцій "Київенергохолдингу" в 2009 році, під час керівництва Києвом Леоніда Черновецького.
"Чи можливо повернути компанію у власність міста? Це взагалі не коректне питання. Я не думаю, що акції можна повернути, тому що вони були перепродані добросовісним покупцям, в рамках закону. За законом, це повернути не можна. Для компанії "Київенерго" не може бути ніяких наслідків", - сказав Плачков у коментарі РБК-Україна.
В такій ситуації, чи є сенс говорити про необхідність повернення Києву управління над "Київенергохолдингом", так як і без того місто володіє контрольним пакетом акцій підприємства?
За словами екс-члена НКРЭКУ, економічного експерта Андрія Геруса, на сьогодні немає критичної проблеми щодо того, що Київ не володіє правами на "Київенергохолдинг". Тому що на даний момент місто володіє більше 50% акцій цього підприємства. Звернення ж прокуратури стосується міноритарного пакету. Зокрема, акцій компанії "Київенерго".
"Місто (київська влада, - ред) володіє більше 50% акцій "Київенергохолдингу", а, стало бути, може ставити свій менеджмент", - говорить експерт.
За словами Геруса, контрольний пакет акцій в "Київводоканалі" і "Київгазі" також знаходиться у власності міста, так що претензії прокуратури виглядають, як чергова спроба звернути на себе увагу, і не більше того.
Інші гравці ринку в коментарі РБК-Україна звернули увагу на те, що міноритарним пакетом акцій "Київенергохолдингу" володіють структури бізнесмена Василя Хмельницького і його бізнес-партнера Андрія Іванова (акціонер банку "Хрещатик", - ред.).
"Можливо, прокуратура Києва має на меті близько 40% акцій "Київенергохолдингу" цього бізнес-дуету, але предметніше на це потрібно буде дивитися за рішенням суду, засідання якого поки що переносяться. Хмельницький не входить в "залізну обойму" нинішньої влади, тому його пакет акцій декому може здаватися спокусливо легкодоступним", - кажуть співрозмовники РБК-Україна.