Кіпр стрімко втрачає свою репутацію офшорної "податковій гавані". У той час як урізування депозитів в найбільшому банку країни може досягти 60%, все більшу привабливість набувають альтернативні офшорні зони.
Кіпр стрімко втрачає свою репутацію офшорної "податковій гавані". У той час як урізування депозитів в найбільшому банку країни може досягти 60%, все більшу привабливість набувають альтернативні офшорні зони, пише сьогодні The New York Times.
В останні тижні юристи і фінансові експерти, які спеціалізуються на ухилянні від податків, отримують безліч пропозицій від представників альтернативних фінансових центрів в Європі та за її межами.
"Ми інформовані про економічні проблеми, з якими зіткнувся Кіпр в даний момент, - цитує The New York Times повідомлення однієї юридичної фірми з Мальти. - Ми хотіли б запропонувати на ваш вибір способи дій для переведення активів на Мальту". У повідомленні наголошується, що податки на Мальті є низькими, а режим фінансових послуг - "гнучким".
Читайте також: Кіпр поверне росіянам депозити під загрозою санкцій з боку Кремля (фото, відео)
Аналогічні пропозиції надходять з таких широко відомих "податкових гаваней", як Швейцарія, Люксембург та Кайманові острови, а також з інших регіонів, включаючи Дубай і Сінгапур. Всі ці країни наполягають зараз на те, що їх ситуація повністю відрізняється від ситуації на Кіпрі. Свої послуги пропонують навіть фірми з північної частини Кіпру, контрольованої Туреччиною.
Потужний натиск конкуруючих "податкових гаваней" являє собою нову загрозу для кіпрської економіки, яка намагається втримати на плаву фінансовий сектор, в якому працюють десятки тисяч людей.
Поки неясно, наскільки успішними виявляться альтернативні "податкові гавані" в залученні заможних російських клієнтів і представників інших країн, однак багато юристи зізнаються, що вже допомогли ряду своїх іноземних клієнтів відкрити нові банківські рахунки за межами Кіпру.
Тим часом, кіпрські банки починають повертати заморожені депозити російських вкладників. Мова йде про 100%-й компенсації втрат, в т.ч. за вкладами на суму понад 100 тис. євро. Німецьке видання відзначає, що піти на змову з Росією Кіпр змусила загроза санкцій з боку цілого ряду відомств. Тим часом Munchener Zeitung відзначає, що розроблена схема, яка повинна приспати пильність перевіряючих органів Євросоюзу.
Читайте також: Центробанк Кіпру розкрив подробиці плану з порятунку Bank of Cyprus
Нагадаємо, в п'ятницю, 29 березня, Центральний банк Кіпру заявив про зняття обмежень на транзакції і грошові перекази по дебетових і кредитних картах всередині країни. Незважаючи на скасування лімітів для локальних операцій, збережені обмеження на застосування кіпрської банківської карти за кордоном: платежі та перекази не повинні перевищувати 5 тис. євро.
Кіпрські банки відновили роботу 28 березня 2013 р., після майже двотижневої перерви, однак перелік допустимих банківських операцій був обмежений. Так, були введені обмеження на суму знімається готівки, заборона на використання чеків та обмеження на застосування кіпрської банкової карти за кордоном.
25 березня 2013 р. міністри фінансів єврозони затвердили план надання фінансової допомоги Кіпру на умовах реструктуризації банківського сектору. Кіпр отримає перший транш кредиту в розмірі 10 млрд євро на початку травня 2013 від Європейського стабілізаційного механізму - ESM.
Схвалений ЄС план реструктуризації банків передбачає створення "хорошого банку" і "поганого банку" (в ролі останнього виступить друге за величиною фінансова установа країни - Народний банк Кіпру). Заходи включають в себе переміщення вкладів до 100 тис. євро з Народного банку Кіпру в Банк Кіпру, який буде виступати в якості "хорошого банку".
Читайте також: У Швейцарії скасована банківська таємниця
Незастраховані депозити, що перевищують 100 тис. євро, будуть утримані та обкладені значним податком. До Банку Кіпру перейдуть також кошти, отримані в якості кредиту від ЄЦБ, який становить 9 млрд євро.
Згідно з планом порятунку Bank of Cyprus, власники банківських депозитів в розмірі понад 100 тис. євро повинні будуть виплатити разовий внесок у розмірі 37,5%, який буде перетворений на акції банку. Інші 22,5% з депозиту будуть переміщені в окремий фонд, де і будуть перебувати без нарахування відсотків. Даний фонд в майбутньому може бути використаний урядом для подальшого безоплатного стягнення коштів. На залишок депозиту в розмірі 40% будуть нараховуватися відсотки, але отримати їх вкладники зможуть тільки після того, як кредитна організація повернеться до нормального функціонування.