В умовах низької прибутковості за облігаціями і волатильності на ринку акціонерного капіталу суверенні фонди активно вкладаються в нерухомість. Згідно з оцінкою італійської Sovereign Investment Lab при Університеті Бокконі, у 2012 році вони здійснили 38 угод на 10 млрд дол.
В умовах низької прибутковості за облігаціями і волатильності на ринку акціонерного капіталу суверенні фонди активно вкладаються в нерухомість. Згідно з оцінкою італійської Sovereign Investment Lab при Університеті Бокконі, у 2012 році вони здійснили 38 угод на 10 млрд дол.
Читайте також: На українському ринку нерухомості у 2013 році очікується підвищення активності M&А, - E&Y
Суверенні фонди направили у 2012 році рекордні 21% від всіх своїх вкладень на придбання нерухомості. "Нерухомість приваблива, до того ж дозволяє диверсифікувати портфель", - цитує Bloomberg главу консалтингової компанії Permal Investment Management Services Андрія Розанова.
У минулому році середня прибутковість десятирічних казначейських облігацій США склала 1,79%. У цьому році, за прогнозами, вона зросте до 2,25%. У той же час офісні будівлі в Нью-Йорку забезпечують 4,6% прибутковості на рік, в Лондоні - 4%, а в Цюріху - 3,75%, свідчать дані Credit Suisse Global Real Estate Research.
Інвестиції у високоліквідні ринки преміальної нерухомості Європи та США вважаються "тихою гаванню". "Прибутковість таких об'єктів становить 4-5%, але їх легко можна реалізувати. Інвестори надають перевагу великим містам і столицям, зокрема Лондону, Парижу, Нью-Йорку, Мюнхену і Франкфурту", - сказав директор департаменту інвестицій та продажу Knight Frank Russia & CIS Євген Семенов.
Читайте також: США пережили найгіршу криза ринку житлової нерухомості у своїй історії, - експерт
Невисока, але стабільна прибутковість відповідає тактиці суверенних фондів, які надають перевагу довгостроковим інвестиціям у висококласні активи. "У країнах Західної Європи і США дуже чітко працюють закони страхування, якщо із застрахованим активом щось трапилося, то витрати відшкодують - у багатьох інших країнах цього доведеться домагатися дуже довго. Також прописано штрафні санкції, у випадку якщо орендар хоче розірвати договір раніше терміну, тому там довгостроковий договір оренди є певною гарантією стабільності", - пояснив директор з розвитку департаменту офісної нерухомості компанії Penny Lane Realty Максим Жуліков.
Найпопулярнішим напрямком для суверенних фондів залишається Лондон. Так, китайський CIC (під управлінням 482 млрд дол.) оголосив про купівлю штаб-квартири Deutsche Bank в лондонському Сіті (за неофіційними даними, сума операції - більше 325 млн дол). Минулого року азербайджанський State Oil Fund (34 млрд дол.) купив у Лондоні офісних будівель на 278 млн дол. Малайзійський Permodalan Nasional придбав штаб-квартиру компанії Linklaters, офісну будівлю European Bank for Reconstruction & Development, а також офіс на Хай-Холборн (сума угод не розкривалася).
Читайте також: Заморська нерухомість російських бізнесменів (фото)
Другий за популярністю ринок - Нью-Йорк. Наприкінці минулого року влада Норвегії дала зелене світло найбільшому суверенному фонду у світі Norwegian Government Pension Fund Global (703 млрд дол.) на інвестиції за межами Європи - в активі фонду вже є будівлі в Лондоні, Цюріху, Парижі, Франкфурті, Берліні. Фонд заявив, що має намір витратити більше 11 млрд дол. - третину свого бюджету - на нерухомість: придбання елітних офісів у Нью-Йорку, Бостоні і Вашингтоні.
Є й ті, хто надає перевагу ринкам "погарячіше". Наприклад, сінгапурський GIC купив за 950 млн дол. 48-поверхову будівлю у фінансовому районі Сан-Франциско. Прибутковість на цьому ринку, за прогнозами брокера CBRE Group, складе 8-12%.