Суддя ВГСУ Ємельянов: Мої ініціативи зачепили адвокатів, які жили на посередництві між суддями та клієнтами
Про одного з найбільш відомих в суддівському середовищі служителів Феміди – суддю Вищого господарського суду України (ВГСУ) Артура Ємельянова – складно скласти однозначне враження. З одного боку, в ЗМІ останнім часом часто з'являються розслідування щодо його діяльності. З іншого – в юридичному співтоваристві Ємельянова знають, як людину професійну, цілеспрямовану та відповідальну.
Варто зазначити, що Артур Ємельянов людина непублічна, але в інтерв'ю "РБК-Україна" він вперше розповідає про впроваджені зміни і перспективи, які вони несуть для учасників судового процесу, а також про порушену проти нього кримінальну справу і можливих замовників.
РБК-Україна: ЗМІ публікували чимало матеріалів, у яких вам приписують побудову вертикальної корупційної системи у судах. Нещодавно підозри у втручанні в систему розподілу справ були висунуті вже Генпрокуратурою. Як ви можете це прокоментувати?
Артур Ємельянов: Протягом 10 років, коли я працював на керівних посадах в судах різних інстанцій, я допомагав відбудовувати і упорядковувати роботу судової системи.
Коли ви йдете в суд захищати свої права – чого ви очікуєте від судді? Справедливого і зрозумілого, прогнозованого рішення. Запорукою такої справедливості може бути тільки однакова практика прийняття рішень на всіх рівнях – від Вищих судів і Верховного суду до судів першої інстанції. Якщо існує практика застосування певних норм закону, очевидним є висновок про необхідність її застосування на всіх рівнях. А у випадку, якщо рішення не відповідає цій практиці, виникає потенційне питання про корупцію.
Сьогодні одна із цілей судової реформи, яка проводиться в країні, як раз і полягає в упорядкуванні практики. Уніфіковані рішення Верховного суду повинні лягати в основу рішень судів першої-другої інстанцій. Це дозволить поступово "підтягнути" за практикою ВС рішення судів інших інстанцій і підвищити загальну передбачуваність роботи судової системи. Коли ви приходите в суд і розумієте, який буде результат.
Я ініціював впровадження цих принципів у системі господарських судів ще задовго до початку нинішньої реформи. Це сильно зачепило адвокатів, які жили на посередництві між клієнтами і недобросовісними суддями. Тому що, коли є єдина практика – немає заробітку у "кур'єрів". І, приходячи до суду з доказами по справі, не потрібно платити адвокату щось більше, ніж звичайний гонорар.
РБК-Україна: ГПУ вважає, що ви втручалися в автоматичну систему розподілу справ і заявляє про 7 тисяч таких епізодів.
Артур Ємельянов: Слідчі дії тривають більше півтора року. При цьому у слідства немає ні доказів, ні фактів. Я впевнений в абсолютну безперспективність кримінальної справи проти мене.
Мені було висунуто підозру, яка неможлива ні за формою, ні за змістом, тому не має реальної судової перспективи. Всі мої дії були законними, тому у слідства апріорі не може бути доказів чогось незаконного з мого боку.
РБК-Україна: Судячи з вашої електронної декларації, ви людина небідна. При цьому протягом останніх 16 років працюєте суддею. Чим пояснити ваші доходи?
Артур Ємельянов: На відміну від багатьох чиновників я як суддя подаю декларацію про доходи з початку 2000-х рр. І декларую достатньо високі доходи своєї сім'ї приблизно з 2004 – 2005 рр. Динаміку моїх доходів і заощаджень, а також доходів і фінансового становища моєї сім'ї простежити дуже просто.
До кінця 2000 року я працював у бізнесі, був успішним юристом, тому вже в той час був людиною небідною, створив для себе певну фінансову "подушку", фундамент. Крім того, у моєї колишньої дружини теж є свій успішний бізнес, який вона активно вела всі ці роки.
РБК-Україна: Чому, будучи успішним юристом, Ви перейшли на державну посаду, вирішили стати суддею?
Артур Ємельянов: Одного разу я прийшов в суд захищати одного з клієнтів. Це був непростий процес. Після мого виступу суддя Володимир Джурук – легендарна особистість в системі арбітражних судів – відзначив мій підхід до підготовки. Сказав, що бачить у мені потенціал і запропонував спробувати подати документи на вакансію судді в Господарський (арбітражний) суд Донецької області.
Це був виклик, я його прийняв. З цього почалася моя суддівська кар'єра. Зіграло роль бажання освоїти нову сферу, стати в ній першим, кращим, виправдати довіру. Протягом кількох років я працював по 14-15 годин, удосконалював себе, вчився.
У перші роки ставив рекорди по інтенсивності розгляду справ - в один з тижнів необхідно було повністю описати 63 судові справи. Саме в цей час у мене з'явилася практика спати 4 години на добу, давати собі регулярні фізичні навантаження, строго дотримуватися режиму – щоб витримати весь цей ритм. Ці зусилля дали можливість у подальшому займати різні посади в господарських судах, у тому числі заступника голови Вищого госпсуду України.
РБК-Україна: Тобто ви хочете сказати, що будували таку стрімку кар'єру судді самостійно, і ніхто вас за собою не "тягнув", не просував?
Артур Ємельянов: Безумовно, якщо б на певних етапах колеги і люди, під керівництвом яких я працював, не помічали мою наполегливість, амбіції і бажання розвиватися, то навряд чи таке просування по кар'єрних сходах стало би можливим. Можна говорити, що мене, в тому числі, "просував" Петро Порошенко. Адже саме у нього, відразу після Помаранчевої революції, я проходив співбесіду. Порошенко в 2005 році став секретарем РНБО і на короткий час отримав повноваження погоджувати кандидатури керівників судів.
Мене також "просував" Віктор Ющенко, адже саме він підписував указ про моє призначення заступником голови Госпсуду Донецької області. Це був перший указ президента щодо призначення на посаду одного з керівників суду.
РБК-Україна: Як ви можете пояснити походження 13 млн швейцарських франків на рахунках в Ліхтенштейні, які приписували вам та вашій родині?
Артур Ємельянов: На жаль, правоохоронні органи дуже часто практикують широкий розголос підозр, але інформація про їх спростування ніде не звучить і не стає публічною. Тому, користуючись можливістю, я публічно заявляю: є рішення українських та європейських судів про те, що ні я, ні моя сім'я не маємо відношення до цих грошей.
РБК-Україна: За стільки років вашої роботи точно є люди, які незадоволені вашими рішеннями. Ви вважаєте усі свої рішення правосудними?
Артур Ємельянов: За свою кар'єру я прийняв більше 4 тисяч рішень і ні за одне з них мені не соромно, оскільки всі вони приймалися на підставі закону, на підставі практики вищих судів. Ситуацію зі звинуваченнями добре ілюструє історія з мого власного життя.
Одного разу мій старший син, будучи школярем, запитав у мене, чому частина людей вважають суддю поганим, а частина – хорошим? Я відповів, що половина людей, які приходять у суд, програють свої справи. І незадоволені цим. Інші виграють. І щиро впевнені, що рішення судді справедливі. Але головне не в цьому. Головне, що ці люди вже неодноразово помінялися місцями. Тому що Феміда ухвалює рішення з закритими очима, без огляду на особистості, а справедливо та по закону.
РБК-Україна: Як можна підвищити довіру до судової системи? Чи допоможе цьому судова реформа, яка сьогодні проводиться в країні?
Артур Ємельянов: Більшість суддів не сприйняли судову реформу. Я теж з багатьма речами не згоден. Але очевидно, що реформування необхідно завершити. Це дозволить підвести певну риску під 25-річним перетворенням судів, створити відправну точку. І дати шанс суддям, які будуть працювати після атестації, увійдуть до складу оновленого Верховного суду. І цей шанс не можна упускати. Другого вже не буде.
На цьому етапі репутація судової системи повинна вийти з "мінуса" на "нуль". Суспільство вже давно вимагає новий суд, у якому прийняте рішення буде справедливим, законним, остаточним. Така судова реформа може стати точкою опори для подальшого ефективного розвитку країни та підвищення довіри до системи правосуддя в цілому.
Безумовно, не всі норми законодавства є ідеальними і частину з них потрібно буде переглядати. Але в більшості це реально дієві механізми по очищенню та вдосконаленню роботи судових органів.