ua en ru

Судан звинуватив Південний Судан в порушенні умов перемир'я

Автор: RBC.UA
Судан звинуватив Південний Судан в порушенні умов перемир'я. "Ми підтримуємо план Африканського союзу, схвалений ООН. Ми не робили ніяких ворожих дій по відношенню до Південного Судану. Але ми звертаємо увагу світової спільноти, що на території Судану в деяких областях, як і раніше, знаходяться війська Південного Судану", - заявив представник суданській армії Аль-Савармі Халід. Мова йде про районах Кафен Дебба і Самаха в південному і східному Дарфурі.

Судан звинуватив Південний Судан в порушенні умов перемир'я. "Ми підтримуємо план Африканського союзу, схвалений ООН. Ми не робили ніяких ворожих дій по відношенню до Південного Судану. Але ми звертаємо увагу світової спільноти, що на території Судану в деяких областях, як і раніше, знаходяться війська Південного Судану", - заявив представник суданській армії Аль-Савармі Халід, передає Reuters. Мова йде про районах Кафен Дебба і Самаха в південному і східному Дарфурі.

Представники Південного Судану відкинули звинувачення з боку сусіда. "Кафен Дебба використовувався повстанцями як район для нанесення ударів по нам. Нагадуємо, що цей район є частиною західного району Бар аль-Газал, який належить Південному Судану", - сказав прес - секретар армії Південного Судану Філіп Агер.

Нещодавно влада Судану погодилися розглянути "дорожню карту", запропоновану Африканським союзом, щоб уникнути війни цієї країни з Південним Суданом. Згідно із запропонованим організацією планом, влади двох країн зобов'язані відновити переговори до 8 травня 2012 р., а угода повинна бути досягнута не пізніше 8 серпня ц.р. Угода повинна стосуватися кордонів між двома країнами, громадянства населення спірних територій і розділу доходів від видобутку та продажу нафти. Раніше Рада Безпеки ООН попередила про можливе введення санкцій проти обох країн в тому випадку, якщо кровопролиття не буде припинено.

З початку квітня 2012 р. різко загострилася ситуація на кордоні Судану і Південного Судану. Влада Судану заявила 11 квітня 2012 р., що війська Південного Судану захопили місто Хеглиг, в якому знаходиться значна частина нафтової інфраструктури Судану. Світове співтовариство визнає суверенітет Судану над цією територією, однак Південний Судан оскаржує цей статус. 16 квітня ц.р. Парламент Судану прийняв офіційну заяву, в якій сусідній Південний Судан визнали ворожою державою.

Африканський союз та ООН висунули план мирного врегулювання, за яким влади двох країн зобов'язані відновити переговори не пізніше 8 травня 2012 р., а угода має бути досягнута до 8 серпня нинішнього року. Домовленість повинна стосуватися кордонів між Суданом і його південним сусідом, громадянства населення спірних територій і розділу доходів від видобутку нафти.

У березні 2012 р. між Джубою і Хартумом почалося збройне протистояння - найбільше з часів громадянської війни 1983-2005 рр.., за підсумками якої Південний Судан став самостійною державою. Незабаром після оголошення й визнання незалежності нової республіки між сусідами розгорілося кілька економічних і територіальних конфліктів, переважно пов'язаних з поділом нафтовидобувної галузі колишньої єдиної держави.

Після поділу основна частина родовищ опинилася на території Південного Судану, однак інфраструктура для експорту нафти залишилася на півночі. За серією криз, викликаних суперечками про величину транзитних мит, пішли прикордонні інциденти.
Держава Південний Судан з'явилася на карті світу 9 липня 2011 р., після того як жителі цього територіального утворення проголосили на референдумі незалежність від решти Судану. Цьому передували дві кровопролитні війни, які жителі півдня вели за незалежність від Хартума.

У 1983 р. в Судані спалахнула громадянська війна між ісламською Північчю, населення якої складають переважно араби, і християнським Півднем, який в основному населяють громадяни неарабського походження. Південь підтримали Ефіопія та Уганда. Конфлікт тривав до 2005 р. і забрав з обох сторін близько 2 млн життів.