За позовом Генеральної прокуратури України Господарським судом міста Києва 22.03.2012 прийнято рішення про розірвання договорів купівлі-продажу пакета акцій ВАТ "ЗАлК" у кількості 423,5 млн простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн кожна, що становить 68,01% статутного фонду товариства, укладених між Фондом державного майна України і ЗАТ "АвтоВАЗ-Інвест" і між останнім і компанією "Velbay Holdings Limited" (Кіпр). Про це повідомляє прес-служба ГПУ.
За позовом Генеральної прокуратури України Господарським судом міста Києва 22.03.2012 прийнято рішення про розірвання договорів купівлі-продажу пакета акцій ВАТ "ЗАлК" у кількості 423,5 млн простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн кожна, що становить 68,01% статутного фонду товариства, укладених між Фондом державного майна України і ЗАТ "АвтоВАЗ-Інвест" і між останнім і компанією "Velbay Holdings Limited" (Кіпр). Про це повідомляє прес-служба ГПУ.
Пакет акцій повернули державі в особі Фонду державного майна України. Суд погодився з доводами Генеральної прокуратури України про те, що у зв'язку з розірванням за ініціативою ВАТ "ЗАлК" кредитної угоди щодо рефінансування інвестором заборгованості товариства в сумі 75,5 млн дол істотно змінилися обставини, чим суттєво порушені майнові інтереси держави.
Як повідомили в прес-службі "РУСАЛу" дане рішення суду не вступило в силу, завод як і раніше належить РУСАЛу, про передачу акцій державі мови не йде. Компанія скористається правом оскарження рішення у вищій інстанції.
Зазначимо, що вчора, під час робочої поїздки в Запоріжжі теми ЗАлКу торкався і Президент Віктор Янукович. Він звернув увагу на необхідність залучення інвесторів в регіон. "Зростання інвестицій в 2011 році в Україну склав 21%, а от Запорізька область за цим показником посіла 24-е місце!" - Зазначив він. "Є інвестор, який готовий вкласти чималі гроші в Запорізький титаномагнієвий комбінат. Мова йде про суму в 700 млн дол", - запевнив голова ОДА. Повідомляється, що цей інвестор - власник GroupDF Дмитро Фірташ
На початку вересня 2011 р. Вищий господарський суд України скасував рішення Київського апеляційного госпсуду про повернення державі Запорізького алюмінієвого комбінату ("ЗАлК"), єдиного виробника алюмінію в Україні.
Ще на початку 2008 р. Генпрокуратура України в інтересах держави подала позов до Господарського суду Києва з вимогою розірвати договір купівлі-продажу акцій "ЗАлК". В кінці 2010 р. суд відмовив Генпрокуратурі у вимогах, але вже в травні 2011 р. апеляційна інстанція постановила повернути "ЗАлК" в держвласність.
Власники заводу оскаржили це рішення, і 30 серпня Вищий господарський суд (ВГС) України скасував рішення судів першої та апеляційної інстанцій і знову направив справу на новий розгляд до Господарського суду Києва.
Цікаво, що контрольна комісія ВР з питань приватизації доручала ФДМУ вжити необхідних заходів для повного і безумовного виконання умов договору купівлі-продажу ВАТ "ЗАлК" або повернути контрольного пакета акцій підприємства у державну власність.
Тоді ФДМУ відзначав, що стан заводу є вкрай негативним, а збитки підприємства становлять близько 500 млн грн.
Вчорашнє рішення суду - далеко не перше в історії комбінату за останній час.
У грудні 2010 р. Господарський суд Києва відмовив Генеральній прокуратурі України повернути у державну власність "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", власником якого є Velbay Holdings Ltd, підконтрольний власнику російського "Русала" Олега Дерипаски.
Генпрокуратура зажадала скасувати результати приватизації комбінату через невиконання умов договору купівлі-продажу з боку інвестора. Після цього пройшла інформація, що комбінат може бути проданий або зупинений через високу вартість електроенергії.
Зі свого боку Київський апеляційний господарський суд скасував рішення Господарського суду столиці від 27 грудня 2010 р. і прийняв нове рішення про задоволення позову Генеральної прокуратури України про повернення в державну власність контрольного пакета акцій ВАТ "Запорізький алюмінієвий комбінат". "Запорізький алюмінієвий комбінат" - єдиний в Україні виробник первинного алюмінію, приблизна потужність 100 тис. т на рік. Повний цикл виробництва на комбінаті був розірваний в 2008 р., коли сталася зупинка потужностей з виробництва глинозему. З 2005 р. керівництво підприємства періодично заявляло про можливість зупинки комбінату зважаючи на нерентабельність виробництва при існуючих тарифах на електроенергію.
У 2011 р. ЗАлК скоротив чистий збиток до 131,218 млн грн з 273,78 млн грн в 2010 р.
За 2010 р. чистий збиток скоротився на 44% і склав 273,78 млн грн. Дохід заводу скоротився на 25% - до 803,909 млн грн. Збитки комбінату в 2009 р. склали 487,426 млн грн проти 356,639 млн грн збитків за 2008 р.