ua en ru

Стюардеса British Airways відстояла у ЄСПЛ право носити на роботі хрестик

Автор: RBC.UA
Колишня cтюардесса авіакомпанії British Airways Надя Евейда виграла в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) процес про заборону її працедавцем носити їй християнський хрест на роботі. Суд визнав, що у British Airways порушили статтю 9 Європейської конвенції з прав людини (яка гарантує свободу думки, совісті і віросповідання).

Колишня cтюардесса авіакомпанії British Airways Надя Евейда (на фото) виграла в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) процес про заборону її працедавцем носити їй християнський хрест на роботі. Суд визнав, що у British Airways порушили статтю 9 Європейської конвенції з прав людини (яка гарантує свободу думки, совісті і віросповідання), повідомляє ВВС.

Читайте також: У Британії можна позбутися роботи за відкрите носіння натільного хрестика

60-річна Евейда, яка пропрацювала у British Airways протягом 13 років, звернулася до суду, заявивши, що представники компанії заборонили їй носити на увазі натільний хрест. Цей випадок, на думку колишньої стюардеси, "дискримінації за релігійною ознакою" стався ще у 2006 році. Після того, як жінка відмовилася ховати хрест під час рейсів, вона була звільнена.

Представники British Airways заявили, що у 2007 році вони змінили правила носіння уніформи, і відтепер співробітники можуть носити перед очима релігійні символи. Рішення ЄСПЛ вже привітали прем'єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон і архієпископ Йоркський, які наголосили на неприпустимості будь-яких форм дискримінації за релігійною ознакою.

У той же час, ЄСПЛ не задовольнив ще три позови щодо порушень 9-ї статті правозахисної конвенції. Програли свої позови медсестра Ширлі Чаплін, якій заборонили носити на роботі хрест, консультант сімейних пар Геррі МакФерлейн, який був звільнений після відмови в консультації гей-пари, а також чиновниця Ліліан Ладель, яка відмовилася реєструвати одностатевий шлюб і через це втратила роботу.

Нагадаємо, в березні 2012 р. уряд Великої Британії постановив, що християнська релігія не вимагає обов'язкового носіння натільного хрестика, а тому працедавець може заборонити підлеглому демонструвати його на роботі, а в разі невиконання цієї вимоги - звільняти співробітника. Парламент ухвалив таке рішення на тлі судового розгляду про те, що начальство заборонило носити хрест у робочий час бортпровідниці British Airways Наді Евейді і медсестрі Ширлі Чаплін.

Читайте також: Суд у Малайзії заборонив чоловікам носити жіночий одяг

Адвокати двох жінок стверджували, що уряд встановлює планку дуже високо і що "прояв" релігії включає в себе вчинення дій, які не завжди є "вимогою віри". Вони зазначали, що християни отримують менше захисту, ніж представники інших релігій, які отримали особливий статус для одягу або символи, такі як сикхський тюрбан і кара браслет, або мусульманський хіджаб.

Скандал у British Airways розгорівся у 2006 р. Тоді авіакомпанія відсторонила від роботи свою співробітницю Надю Евейду, яка відмовилася виконати умови нового дресс-коду і заховати розп'яття під уніформу. При цьому, як зазначалося в матеріалах суду, компанія дозволяла носіння відмітних знаків представникам інших конфесій. Зокрема, сикхи могли носити тюрбани і ритуальні кинджали, а мусульманки - хіджаби.

Пізніше жінці запропонували нову посаду з аналогічною оплатою, де вона не контактувала б із пасажирами і могла б носити розп'яття відкрито, проте Евейда відмовилася. Через кілька місяців British Airways змінила дрес-код, відповідно до якого відкрите носіння хрестика не заборонялося, після чого Евейда змогла повернутися на роботу.

Незадовго до повернення жінка подала на авіакомпанію до суду, зажадавши компенсувати їй період, під час якого вона перебувала в неоплачуваній відпустці. Розглянувши позов, суд відмовив Евейді, мотивувавши відмову тим, що відкрите носіння розп'яття було її власним вибором, а не вимогою конфесії. Також суд відмовився визнати жінку жертвою дискримінації за релігійною ознакою. Згодом вона подала три апеляції, в тому числі до Верховного суду, проте всі вони були відхилені.

Читайте також: Християни погрожують бойкотом British Airways

Програвши в усіх інстанціях, Евейда подала скаргу до Європейського суду з прав людини. Незабаром після неї схожу скаргу подала медсестра Ширлі Чаплін, яка була звільнена з британської клініки за відмову прибрати розп'яття під одяг. Обидві скарги було об'єднано в одну справу.

Уряд Великої Британії стверджував, що звернення жінок до Страсбурзького суду є "явно необгрунтованим".

Зауважимо, що право християн носити хрестик на роботі гарантовано 9-ою статтею Європейської конвенції з прав людини - там йдеться про свободу думки, совісті і релігії. У ній зазначено: "Кожна людина має право на свободу думки, совісті і релігії; це право включає свободу змінювати свою релігію або переконання і свободу, або самостійно, або спільно з іншими, у публічний або приватний спосіб, сповідувати свою релігію або переконання, в богослужінні, навчанні, дотриманні релігійних і ритуальних обрядів".