Німеччина, Франція, Велика Британія, Італія та Іспанія оголосили про запуск "пілотної" програми обміну інформацією про банківські рахунки, активізувавши боротьбу з податковими ухильниками. До ініціативи, оголошеної за підсумками зустрічі міністрів фінансів у суботу, згодні приєднатися й інші країни ЄС.
Німеччина, Франція, Велика Британія, Італія та Іспанія оголосили про запуск "пілотної" програми обміну інформацією про банківські рахунки, активізувавши боротьбу з податковими ухильниками. До ініціативи, оголошеної за підсумками зустрічі міністрів фінансів у суботу, згодні приєднатися й інші країни ЄС. Рішення може бути винесено вже в травні.
Читайте також: Офшори на Британських Віргінських островах потрапили під приціл світових ЗМІ через витік
Однак Австрія має намір зберігати банківську таємницю. Не ясно також, чи братиме участь в обміні податковою інформацією Швейцарія, яка не входить до складу ЄС.
Тема боротьби з податковими ухильниками стала головною на неформальній зустрічі міністрів фінансів країн ЄС в Дубліні з подачі Франції. Екс-міністр бюджету країни Жером Каюзак, який подав недавно у відставку, минулого тижня зізнався, що протягом кількох місяців брехав, спростовуючи повідомлення ЗМІ про наявність у нього офшорного рахунку. Понад двадцять років у нього був секретний рахунок у Швейцарії, на якому зараз знаходиться понад 600 тис. євро.
Скандал сильно вдарив по Президенту Франції Франсуа Олланду, який після виборів доручив Каюзаку боротися з ухиленням від сплати податків. Крім того, в останні два тижні Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) зробив надбанням гласності багато схем відведення коштів від податків і їх фігурантів.
Читайте також: Фірташ є акціонером і директором компанії на Британських Віргінських островах, - ICIJ
"На даний момент ситуація вимагає більш ефективної, потужної і швидкої відповіді", - заявив міністр фінансів Франції П'єр Московічі на вихідних. У підсумку угоду про обмін банківською інформацією, що пилилася у штабквартирі Єврокомісії вже п'ять років, повернули до порядку денного, а податковий єврокомісар Альгірдас Шемета був в останній момент терміново викликаний до Брюсселя.
Поки ж ініціатива обміну податковою інформацією виходить з національних столиць. П'ять провідних європейських економік надихнулися прикладом США, де цьогоріч запрацював "Закон про оподаткування іноземних рахунків" (FATCA), який вимагає від іноземних фінансових компаній передачі податковим органам країни даних про американців, активи яких за кордоном перевищують 50 тис. дол.
(Інфографіка телеканалу "Росія 24")
Деталі "європейського FATCA" будуть опрацьовані до саміту ЄС 22 травня. Учасники блоку хочуть домогтися автоматичного обміну інформацією про рахунки і активи своїх громадян, які вони тримають в інших країнах союзу. Це різко скоротить можливості європейців виводити свої кошти з-під оподаткування, що, за визнанням голови Європейської ради Хермана ван Ромпея (на фото), обходиться бюджету ЄС в 1 трлн євро на рік. Це більше ВВП Іспанії або коштів європейських стабфондів, що фінансуються за рахунок коштів платників податків.
Читайте також: Японські компанії виявилися замішаними в офшорному скандалі
Про намір приєднатися до "пілотного" проекту обміну банківською інформацією вже заявили Нідерланди, Польща, Бельгія та Румунія.
Однак ідея автоматичного обміну податковою інформацією до душі не всім у Євросоюзі. Різко проти виступила міністр фінансів Австрії Маріа Фектер. Як відомо, недоторканність банківської таємниці прописана в конституції Австрії. "Весь цей обмін даними не додасть і мідного гроша до податкових надходжень. Мені потрібні гроші, а не кладовище даних", - наголосила міністр.
Вона також закликала своїх партнерів перш за все навести порядок у себе вдома, нагадавши, що багато заморських територій Великої Британії, на кшталт Кайманових або Британських Віргінських островів, - найбільш популярні офшорні юрисдикції у світі.
Поки незрозуміло, як може бути залучена до обміну даними Швейцарія. Країна - не частина ЄС, а отже, регіональна угода про автоматичний обмін даними на неї не вплине, зазначила Швейцарська банківська асоціація. Про це ж в інтерв'ю місцевій газеті Finanz und Wirtschaft, опублікованому в суботу, нагадала і міністр фінансів Швейцарії Евелін Відмер-Шлумпф.
Читайте також: Скасування подвійного оподаткування між Україною і Кіпром буде приносити до держбюджету 1 млрд грн на рік, - Клименко
У скільки обійдеться нова європейська ініціатива фінансовій галузі, також не ясно. У минулому році BNP Paribas оцінив, що відповідність FATCA обійдеться європейським банкам у 100 млн євро, повідомляє The Financial Times. Можливо, що зростання витрат від появи аналога європейського закону в самій Європі не буде.
"Якщо компанії вже ввели процедури для визначення податкового резидентства інвесторів відповідно до FATCA, все буде доволі просто", - цитує газета старшого радника з податкового законодавства ICI Global Кіта Лоусона. На його думку, в цьому випадку потрібно буде просто поміняти інформацію в одному рядку, вказавши у графі громадянства інвестора або вкладника замість США назву тієї чи іншої країни Євросоюзу.
Як повідомлялося напередодні, провідні європейські банки Deutsche Bank, UBS і BNP Paribas запідозрили в допомозі податковим ухильникам. Дані ICIJ допомогли виявити міжнародну мережу посередників, які допомагають сховати гроші, серед яких і опинилися провідні банки Німеччини, Швейцарії та Франції.
Читайте також: Єврокомісар з податків закликав Австрію відмовитися від банківської таємниці
Нагадаємо, минулого тижня ICIJ почав серію публікацій, над якими більше року працювали 86 журналістів із 46 країн. Основою для розслідування став жорсткий диск, що опинився в розпорядженні консорціуму, із 260 Гб інформації про офшори та їх клієнтів. Частина інформації була пошкоджена або засекречена, що вимагало обробки даних за допомогою комп'ютерних програм.
У підсумку в розпорядженні журналістів виявилося близько 2,5 млн документів, що містять інформацію про 120 тис. підставних компаній, офшорні рахунки і сумнівні угоди. В ухиленні від податків підозрюється 140 тис. осіб зі 170 країн.