З питанням про те, наскільки реальний вступ України в НАТО, агентство РБК-Україна звернулося до експертів.
Росія вимагає гарантій невступу України в НАТО. "Ми хотіли б почути стовідсоткові гарантії, що ніхто не буде думати про приєднання України до НАТО",- повідомив вчора прес-секретар Президента Росії Володимира Путіна Володимир Пєсков. За його словами, Москву дуже турбує наближення військ НАТО до Росії. І вона змушена буде вживати додаткових заходів. З питанням про те, наскільки реальний вступ України в НАТО, агентство РБК-Україна звернулося до експертів.
У Міністерстві закордонних справ України, реагуючи на заяву Пєскова, повідомили, що в свою чергу хотіли б отримати від Росії 100% гарантії, що вона перестане втручатися у внутрішні справи України.
"Я хотів би нагадати, що Україна є суверенною, незалежною державою і тільки народ України має право вирішувати, яким курсом має йти наша держава і які організації їй вступати чи не вступати. Нам не потрібні підказки з боку, тим більше ми не сприймаємо будь-який тиск в цих питаннях. І ми також хотіли б отримати 100% гарантії від Росії, що вона припинить втручатися у внутрішні справи України, надсилати нам свої війська і поверне нам відібрані території", - заявив у коментарі РБК-Україна директор департаменту інформаційної політики МЗС Євген Перебийніс.
Він не зміг спрогнозувати, чи вступить Україна в НАТО і коли це може статися, але при цьому зазначив, що співпраця з Альянсом розвивається дуже активно. "Ми дуже тісно співпрацюємо з НАТО. На саміті НАТО, який відбувся у вересні, було засідання комісії Україна-НАТО на вищому рівні, де були прийняті дуже важливі рішення щодо поглиблення нашого співробітництва з НАТО. Співробітництво розвивається в усіх напрямках", - зазначив Перебийніс.
Перший заступник голови комітету Ради із закордонних справ, голова підкомітету з питань євроінтеграції та євроатлантичного співробітництва 7 скликання Володимир Куренной вважає перспективу вступу України в НАТО далекою.
"На нинішньому етапі ми не готові вступати в НАТО. Для цього ще треба зробити дуже багато. Головне - це підготовка власної армії. І ще важливо розуміти, що в НАТО не приймають країни, які знаходять в стані фактичної війни з іншими країнами. Тобто для того, щоб мати 100% перспективу вступу в НАТО, треба закінчувати конфлікт на сході і приходити до стабілізації ситуації", - повідомив Куренной в коментарі РБК-Україна.
Водночас він вважає вступ до НАТО єдиним варіантом для України щодо посилення власної безпеки. "Росія розуміє тільки мову сили. Це дуже прагматична країна, вона діє так, як їй вигідно, причому в досить болючому форматі. Ми повинні діяти у відповідності до своїх інтересів, а наш інтерес полягає в тому, що у нас повинна бути національна безпека в країні. І єдиний вихід для досягнення такої безпеки - це вступ до НАТО",- зазначив політик.
У свою чергу член комітету Ради з національної безпеки й оборони 7 скликання Юрій Сиротюк оцінює перспективу вступу України в НАТО як середньострокову. Однак для цього, за словами Сиротюка, Україні треба вирішити низку проблем.
"Треба вирішити проблему з озброєним конфліктом всередині країни. Треба провести люстрацію всередині Збройних сил України, Генерального штабу України. Тому що українська армія об'єктивно не відповідає стандартам НАТО. Треба вирішити питання з належним фінансуванням армії", - заявив Сиротюк в коментарі РБК-Україна.
Потім, за його словами, Україна повинна задекларувати на законодавчому рівні свою можливість приєднання до військово-політичних блоків.
"Першим кроком, який повинен бути і що ми намагалися зробити ще у Верховній Раді минулого скликання, але, на жаль, це було провалено на комітеті, - це вилучити норму про позаблоковість з закону "Про засади зовнішньої і внутрішньої політики". І оголосити в цьому законі, що Україна бере курс на Північно-Атлантичний альянс. Наступним кроком має стати посилення співпраці України і НАТО, як теоретичної, так і практичної. Тобто якомога більше навчань потрібно запланувати на 2015 рік з різними структурами НАТО. Наступний крок, який треба зробити, очевидно, посилити місію України при НАТО", - заявив Сиротюк.
Політолог Вадим Карасьов прогнозує, що Верховна Рада восьмого скликання розгляне питання про скасування позаблокового статусу України в першу чергу. "Я думаю, що одним з перших рішень нової Верховної Ради буде скасування позаблокового статусу", - повідомив Карасьов в коментарі РБК-Україна.
Що ж стосується можливого загострення конфлікту на Донбасі через кроків України в напрямку євроатлантичної інтеграції, то, на думку Куренного, це навряд чи можливо хоча б тому, що ситуація і так зараз гостріше нема куди. "Більше загострити, ніж сьогодні, фактично неможливо. Єдине - це офіційно оголосити нам війну і розпочати цю війну. Але де-факто війна і так проти України ведеться", - резюмував Куренной.
Юлія Молочко