ua en ru

що стоїть за перемовинами Саакашвілі з Садовим, Гацько та Гриценко

що стоїть за перемовинами Саакашвілі з Садовим, Гацько та Гриценко Міхеїл Саакашвілі почав процес об'єднання політичних сил

Колишній керівник Одеської ОДА  Міхеїл Саакашвілі готується до перевиборів Верховної ради. І для цього йому потрібні соратники. Серед своїх партнерів Саакашвілі бачить мера Львова, лідера "Самопомочі" Андрія Садового, лідера "Демократичного альянсу" Василя Гацька та очільника "Громадянської позиції" Анатолія Гриценка. Саме такою компанією, за виключенням останнього, за чашкою кави у Львові кілька днів тому зібралися Саакашвілі, Садовий та Гацько.

Про що говорили політики та чи домовилися про створення міцного політичного союзу, читайте у матеріалі РБК-Україна.

Андрій та Міхеїл

"Ми почали серію зустрічей з політичними лідерами, з метою створення широкого фронту на підтримку дострокових виборів до Верховної Ради і нового виборчого закону. Сьогодні у Львові обговорювали координацію з моїми друзями, лідерами Самопомочі і ДемАльянсу. Окремо я говорив і з Анатолієм Гриценком, в наступному раунді будемо зустрічатися з ним і іншими патріотичними демократичними силами", - написав у себе на Facebook увечері 4 лютого Міхеїл Саакашвілі.

Ми почали серію зустрічей з політичними лідерами, з метою створення широкого фронту на підтримку дострокових виборів до ...

Опубліковано Mikheil Saakashvili 4 лютого 2017 р.

Про те, що Саакашвілі розглядає формат такого партнерства видання повідомляло ще на початку грудня минулого року. Тоді екс-заступник генпрокурора Давид Саквалерідзе розповів РБК-Україна, що "Рух нових сил", який досі так і юридично не переріс в політичну партію, розглядає "Самопоміч" в якості партнера, а також можливість співпраці із "Демократичним альянсом", "Громадянською позицією" та "Силою людей". Переговори з Садовими щодо потенційної співпраці Саакашвілі розпочав ще 17 листопада минулого року. Тоді це, у інтерв’ю РБК-Україна підтвердив міський голова Львова Садовий. Проте у команді Садового розповідали РБК-Україна, що пропозицію об'єднання зусиль від Саакашвілі Садовий тоді сприйняв з певною насторогою.

Активізував Саакашвілі переговори із "Самопоміччю" уже наприкінці січня цього року. Так, 25 січня один із представників фракції , який часто виконує роль "зв’язкового" у перемовинах між командами, не поставивши до відома Садового, провів в Києві зустріч із Саакашвілі та Саквалерідзе. Тоді сторони домовилися об’єднувати зусилля по декількох напрямках та окреслили попередній драфт спільних тем: законопроект про вибори за відкритими списками, про Антикорупційний суд та підприємництво і домовилися, що будуть проводити робочі групи по цим чи іншим напрямкам, аби змоделювати бачення певної співпраці. "Не ображайтеся на львів’ян. Вони, як равлик, що повзе на гору Фудзіяма - довго зважують всі "за" і "проти"", - пояснював тоді представник "Самопомочі" Саакашвілі, чому львівська команда Садового так довго вагається приймати пропозицію співпраці чи ні.

Та вже трохи більше ніж за тиждень Саакашвілі і Гацько приїхали на зустріч до Садового у Львів. У "Самопомочі" розповідають, що Саакашвілі та Гацько пропонували, аби Садовий приїхав на перемовини до Києва, але той відмовився, посилаючись на складну ситуацію зі сміттям в місті, і що в такий час він не може його залишити. Проте, той же "складний стан" не завадив Садовому приїхати до столиці 7 лютого на урядову нараду в прем’єра по питанню поводження з твердими побутовими відходами.

У самій фракції Садового в парламенті думки про перспективи співпраці розділилися. Так, один із учасників попередніх переговорних процесів із командою Саакашвілі досить скептично прокоментував можливий майбутній союз."Я не вірю, що з цього щось буде. Один дуже недовірливий (йдеться про Андрія Садового, - ред.), другий – пасіонарний (Міхеїл Саакашвілі, - ред.), а третього взагалі для кількості на фото взяли (йдеться про Василя Гацька, - ред.), - зауважив співрозмовник.

У львівській команді Садового ж доволі позитивно відгукнулися на пропозицію Саакашвілі, але, як з'ясувалося, лише на одну – лобіювання схвалення законопроекту про вибори за відкритими списками. Допомагати Саакашвілі розхитувати ситуацію під дострокові вибори у "Самопомочі" не збираються. "Ми не вважаємо, що Україну в теперішній ситуації треба вводити в нову епопею з виборами", - пояснює один із депутатів, який мав розмову із Садовим після його зустрічі із Саакашвілі та Гацьком.

Причина – проста. У "Самопомочі" розуміють, що якби дострокові парламентські вибори проводилися вже цього літа чи осені, "Самопоміч" спільно з "Рухом нових сил", "Демальянсом" та "Громадською позицію" не завела б до Ради великої кількості депутатів. "Які цілі переслідує Саакашвілі в ідеї дострокових виборів? Можливо, мати свою парламентську силу? Але що це кардинально змінить в державі?", - говорить співрозмовник. У "Самопомочі" своє бачення пріоритетів роботи – визнання агресії Росії на Донбасі, відставка міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Вадима Черниша, очільника Державної фіскальної служби Романа Насірова та його першого заступника Сергія Білана.

Проте ніби "Самопоміч", окрім законопроекту про вибори, готова шукати із "Рухом нових сил" спільні точки дотику для подальшої співпраці, але не об'єднання. Про об'єднання, кажуть, можна буде говорити уже після наступних парламентських виборів. "Андрій Іванович сказав, що ми готові до будь-яких об’єднавчих процесів, але після проходження в парламент",- пояснює депутат. Але якщо про об'єднання сил мова не йде, то про участь у єдиному передвиборчому списку – можливо. "Самопоміч" не проти й формування спільного списку – за участі команди Саакашвілі та Гацька, якщо останні захочуть, але запевнили, що наразі ніхто таких розмов не вів і не веде.

"Самопоміч" вже має такий досвід. Їхній список на парламентські вибори у 2014 році сформувався за участі активістів "Реанімаційного пакету реформ", окремих осіб партії "Воля", бійців АТО, незалежних експертів. Кажуть, ще тоді навіть велися переговори про похід одним списком із "Демократичним альянсом", проте із партією Василя Гацька консенсусу знайдено не було. Самого ж Саакашвілі у "Самопомочі" розглядають як генератора реформаторських ідей.

Стримані коментарі

Розвіяв ідею домовленості про роботу в напрямку дострокових парламентських виборів і інший учасник переговорів – лідер "Демальянсу" Василь Гацько. "Якщо вже читати пост Саакашвілі, то там йдеться про те, що Саакашвілі проводить зустрічі, шукаючи партнерів по достроковим виборам. Тому, якби така домовленість була досягнена, то очевидно, що про неї було б заявлено спільно",- говорить політик та зауважує, що поки навіть не може називати "Самопоміч" і "Рух нових сил" "партнерами", а тільки "сторонами, які розпочали діалог". Також, за словами Гацька, жодних конкретних домовленостей в ході зустрічі досягнуто не було. Тож самі перемовини він охарактеризував, як просто обмін думками.

Так само політик спростував інформацію про ніби то проведення переговорів на рахунок об'єднання політичних сил, хоча, між іншим, зауважив, що "правильне" об'єднання сприяло б перемозі на парламентських та президентських виборах. "Якщо говорити про реальне, сьогоднішнє, то тема об'єднання станом на зараз в порядку денному не стоїть. Йдеться про діалог і, можливо, кооперацію в темах, які є для всіх пріоритетними і щодо яких є спільні погляди. Якщо говорити теоретично, то тема правильного здорового об'єднання дає перемогу на президентських і парламентських виборах, формування уряду – от що дає", - сказав Гацько, при цьому зауваживши, що наразі мови про розподіл потенційних посад не йшлося. Коли відбудеться наступна зустріч у такому форматі, поки не відомо, проте 6 лютого лідер "Демальянсу" мав провести переговори із лідером "Громадянської позиції" Анатолієм Гриценком.

В свою чергу Анатолій Гриценко неохоче коментує переговори із Саакашвілі, які відбулися, за словами останнього, між ними двома. "Я не буду коментувати це. Будуть результати, значимі для суспільства - тоді прокоментую. Ми розуміємо, що виклики, які стоять перед країною і проблеми, які треба вирішувати, потребують об'єднання зусиль і в цьому напрямі ми працюємо давно і послідовно, проводячи переговори насамперед із тими політичними силами, які відстоюють Україну, а не інші держави і їхні інтереси і тими, які за цінностями та програмними засадами є близькими до нас", - заявив Гриценко РБК-Україна.

На численні звернення РБК-Україна прокоментувати ситуацію, у команді Саакашвілі не відреагували.

Цифри – річ вперта

Експерти до анонсованої співпраці політичних сил ставляться обережно. Пояснюють, що "Самопоміч", "Рух нових сил", "Демократичний альянс" та "Громадянська позиція" мають схожий електорат, тож у разі,якщо вони підуть на вибори різними колонами, то зазнають фіаско. "Якщо це співробітництво різних партій, то вони будуть один одному шкодити насправді, бо будуть відбирати один в одного електорат, якого насправді не так багато. Якщо це злиття в єдину партію, то це інша річ. Питання в тому, що вони мають на увазі під "співробітництвом"?",- говорить голова Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.

Бажання Саакашвілі співпрацювати з іншими демократичними силами експерти пояснюють, як можливість політика використати політичні сили, які мають непогані рейтинги та структури в регіонах, аби провести свою команду до парламенту. Та навіть допускають, що політик розглядає можливість влитися в команду "Самопомочі", з огляду на той факт, що протягом останніх двох місяців про діяльність "Руху нових сил" нічого не чути. "Саакашвілі зараз шукає більш-менш потужних союзників. Тому що він зрозумів, що сам по собі він проблеми не вирішить. Він не може сам балотуватися в парламент. Він, можливо, і не хоче створювати свою партію. Але він хоче використати платформу "Самопомочі" для того, щоб провести в парламент своїх союзників і щоб "Самопоміч" запропонувала його на посаду прем'єр-міністра. Оскіольки ми бачили, що сам Садовий не хоче іти керувати урядом з різних причин, у нього, скоріше, президентські амбіції", - зауважив в коментарі РБК-Україна голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко та додав, що амбіції Саакашвілі тільки ускладнюватимуть будь-яку співпрацю з іншими політичними силами.

Якщо проаналізувати електоральні настрої українців щодо виборів до парламенту станом на середину грудня (за даними Київського міжнародного інституту соціології), то найвищий рейтинг із цього квартету має "Самопоміч" – 7,6%, далі "Громадянська позиція" – 4,8%, а "Рух нових сил" та "Демократичний альянс" не дотягують до 5% бар'єру проходження до Ради - 4,1 % і 0,3% відповідно. Якщо аналізувати електоральні настрої щодо президентських виборів, то тут розклад дещо інакший. За Анатолія Гриценка станом на середину грудня були готові проголосувати 7,5% виборців, Андрія Садового – 5,5 %. Прізвища Гацька та Саакашвілі у дослідженні не згадуються.

Не бачать експерти і перспектив у можливості дострокових виборів. Пояснюють – парламент не розпуститься, адже наразі зацікавлені в дострокових виборах тільки дві фракції – "Батьківщина" і "Опозиційний блок". Не бажають таких виборів і мажоритарники, які формують половину парламенту. Не розпускатиме парламент і президент, який може застосувати відповідні повноваження у випадку розпаду коаліції та не створення в місячний термін нової. "Очевидно, що ця коаліція триматиметься до останнього. В новій Верховній Раді "Народного фронту" вже не буде і навіщо дострокові вибори "Блоку Петра Порошенка"?, - додає Бекешкіна.

Так само не бачать експерти голосів і за законопроект про зміну виборчого законодавства, в першу чергу у змінах правил виборів на відкриті списки не зацікавлені мажоритарники.