Стів Джобс, який створив найдорожчу технологічну компанію в світі, помер у віці 56 років. Він розробив пристрої, які змінили сам підхід до використання електроніки та зробили революцію в сфері комп'ютерів, музичних програвачів і мобільних телефонів.
Стів Джобс, який створив найдорожчу технологічну компанію в світі, помер у віці 56 років. Він розробив пристрої, які змінили сам підхід до використання електроніки та зробили революцію в сфері комп'ютерів, музичних програвачів і мобільних телефонів, пише агентство Bloomberg.
Нагадаємо, що у вересні 2008 р. те ж агентство помилково опублікувало некролог, присвячений Стіву Джобсу. Тоді на одному із заходів, організованих Apple, Джобс процитував Марка Твена: "Чутки про мою смерть надто перебільшені". А 5 жовтня 2011 р. співзасновник Apple помер.
Джобс пішов у відставку з посади виконавчого директора компанії Apple 24 серпня 2011 р. У 2003 р. у нього виявили нейроендокринну пухлину, рідкісну форму раку підшлункової залози, а у 2009 р. Стіву зробили пересадку печінки.
"Ми глибоко засмучені тим фактом, що Стів Джобс пішов з життя", - говориться в заяві компанії Apple. "Геніальність Стіва, його пристрасть і енергія були джерелами незліченних нововведень, які збагатили і покращили все наше життя. Світ став набагато краще завдяки Стіву".
Джобс втілив образ підприємця із Силіконової долини. Він був довговолосим технофілом, який кинув коледж і відкрив комп'ютерну фірму у гаражі своїх батьків 1 квітня 1976 р. У нього не було формального технічної освіти і ніякого реального досвіду в бізнесі.
Замість цього він цінував у техніці елегантність і вірив, що комп'ютери можуть стати чимось більшим, ніж аксесуари для любителів іграшок або робочі конячки в офісах корпорацій. Ці машини можуть бути невід'ємною частиною нашого життя. Він часто говорив: комп'ютер міг би бути "велосипедом для нашого розуму". Він виявився правим - і революція, яку започаткував Джобс, це довела.
Джобс виявив себе не лише як технік з багатою фантазією, але і віртуозний керівник, який створив другу за вартістю компанію в світі після корпорації Exxon Mobil.
Заява Обами
Смерть Джобса була зустрінута лавиною горя з боку споживачів, які покладають квіти і пишуть прощальні записки на стінах магазинів Apple, і керівників технологічної індустрії, які були партнерами і конкурентами Джобса протягом багатьох років. Прапори в штаб-квартирі Apple були приспущені, а на сайті компанії був розміщений некролог. Навіть Президент США Барак Обама і перша леді Мішель Обама висловили своє співчуття такою втратою.
"Мішель і я з жалем дізналися про смерть Стіва Джобса", - сказав Обама. - "Стів був одним з найбільших американських новаторів - досить хоробрим, щоб думати не як всі, досить сміливим, щоб вірити, що він може змінити світ, і досить талановитим, щоб зробити це".
Під його керівництвом компанія Apple стала домінувати в нинішню цифрову епоху, спочатку завдяки створенню комп'ютера Macintosh, а потім цифрового музичного плеєра iPod, мобільного телефону iPhone з доступом до бездротового Інтернету, і зовсім недавно, планшета iPad.
Під час просування кожного продукту, Джобс боровся з новими конкурентами - від International Business Machines Corp (IBM) у сфері комп'ютерів до корпорацій Microsoft (в області операційних систем) і Sony (на ринку музичних плеєрів), а також і з компанією Google Inc в сфері програмного забезпечення для мобільних.
Біографія та кар'єра
Стівен Пол Джобс народився 24 лютого 1955 р. в американському місті Маунтен В'ю, розташованому в штаті Каліфорнія. Мати Джобса - Джоан Керол Шиблі - віддала сина на виховання в прийомну сім'ю Пола і Клари Джобс. У школі він захопився електронікою, там же познайомився зі своїм майбутнім колегою по компанії Apple - Стівом Возняком.
Після закінчення школи в 1972 р. Джобс поступив до коледжу Ріда в Портленді (штат Орегон), проте був відрахований після першого ж семестру за власним бажанням. Через деякий час він пішов на курси каліграфії, завдяки яким згодом придумав обладнати систему Mac OS масштабованими шрифтами. Пізніше Джобс влаштувався на роботу в компанію-розробник комп'ютерних ігор Atari.
У 1976 р. Джобс разом зі своїм шкільним другом Возняком заснував компанію Apple, яка займалася виробництвом комп'ютерів власної конструкції. Розробником новинок Apple був в основному Возняк, а Джобс більше грав роль маркетолога.
Перший акт професійного сходження Джобса припав на 1976-1984 рр. Він досяг своїх перших успіхів з комп'ютером Apple II, пристроєм, який підходив для навчальних закладів, деяких споживачів і малого бізнесу, і зробило продукцію Apple привабливою альтернативою IBM, яка на той момент була найбільшим у світі виробником комп'ютерів. Компанія Apple вперше вийшла на біржу в 1980 р., а графічний Macintosh з'явився через три роки.
Під час другого акту, в період з 1984 по 1997 р., зірка Джобса значно потьмяніла. У 1985 р. його звільнили після конфлікту з радою директорів Apple. Він створив іншу комп'ютерну компанію, NeXT Computer Inc, і купив студію цифрової анімації у режисера Джорджа Лукаса. Ця фірма пізніше стала називатися студією Pixar.
Сузір'я хітів
У 1997 р. Apple купила компанію NeXT, і це повернуло Джобса до виробництва комп'ютерів. Так розпочався третій акт його кар'єри. Компанія на той момент задихалася. Стів привніс шквал інновацій і зростання, - і добився того, що можна назвати найбільш грандіозним повернення в історії бізнесу.
Чи був він зайнятий роботою над продукцією Mac або iPhone, або розвивав комп'ютерну анімацію, яка сприяла безперервному успіху Pixar, Джобс довів, що складні технології можуть міститися в простих, красивих продуктах, яким споживачі просто не мали що протиставити.
Його ретельну увагу до деталей продукції ставилося також і до публічного іміджу самого Джобса, який став невіддільний від бренду Apple. На публіці він носив джинси без ременя і чорну водолазку.
У тих небагатьох випадках, коли він давав інтерв'ю - з'являючись на обкладинках Time, Fortune або BusinessWeek, наприклад, - він приділяв увагу такими дрібницями, як який фотограф буде його знімати. Усамітнення лише додало йому загадковості.
"Ця таємничість і справді приваблює," - каже Реджіс МакКенна, маркетинговий консультант, який почав працювати з Apple у 1980-х рр. "Інтерес до компанії тим більше зростає, чим більше навколо неї таємничості".
Джобс дійсно заворожував маси, а технічні пристрої, які він представляв, викликали відгук у мільйонів споживачів по всьому світу, приносячи компанії величезні прибутки. Продажі зросли на 82%, досягнувши рекорду в 28,6 млрд дол. в червні 2011 р. - в останній квартал, коли працював Джобс, а вартість акцій на біржі склала 376,18 дол. 24-го серпня, до того, як рішення про відставку було озвучено. Тоді ринкова вартість Apple дорівнювала 348,8 млрд дол.
Статок
Фінансовий статок Джобса оцінювався як мінімум в 6,7 млрд дол. на 6 вересня, за даними агентства Bloomberg. Його 7,4% акцій Disney коштували 4,4 млрд дол., а 5,5 млн акцій Apple - 2,1 млрд дол. Однак сам Джобс стверджував, що "основний актив компанії Apple - це талант співробітників". На засіданні в березні 2008 р. він додав: "Я дуже хвилювався, що Apple втратить значну частину керівного складу, враховуючи обстановку і полювання на наших співробітників з боку конкурентів".
"Джобс був одним з тих директорів, які керують компанією, як їм заманеться, - він вважав, що знав про неї більше, ніж будь-хто інший, і він напевно був правий", - згадує колишній глава Комісії з цінних паперів і бірж США Артур Левітт. "Він один з кращих директорів, яких я коли-небудь знав, незважаючи на його неповагу, запальність і его", - додав Левітт.
Цей день настав
Джобс оголосив про свою відставку 24 серпня. "Я завжди говорив, що якщо колись прийде день, коли я не зможу виконувати свої обов'язки і відповідати очікуванням від голови Apple, я перший скажу вам про це, - говорилося в заяві Джобса. - На жаль, цей день настав".
Після відходу Джобса його роль натхненника компанії став в якійсь мірі виконувати головний дизайнер Джонатан Айв, який керував розробкою таких пристроїв як iMac, iPod, iPhone і iPad. Але свою посаду генерального директора компанії Джобс залишив Тіму Куку, який вже встиг провести презентацію нового апарату iPhone 4S.
Джобс залишив компанію, коли її ринкова вартість була більше, ніж у Microsoft і Dell разом узятих. Доходи Apple досягли рекорду в 65 млрд дол. у 2010 фіскальному році, і аналітики прогнозують, що в 2011 р. цей показник перевищить 100 млрд дол.
У зв'язку зі смертю Стіва Джобса мер Нью-Йорка і мільярдер Майкл Блумберг заявив: "Сьогодні вночі Америка втратила генія", додавши, що Джобса згадуватимуть поряд з такими людьми, як Томас Едісон і Альберт Ейнштейн, чиї ідеї формують світ для поколінь. "Пристрасна віра Стіва у силу технології, яка змінює наш спосіб життя, принесла нам більше, ніж смартфони і iPad. Вона принесла знання і сили, які змінюють обличчя цивілізації", - упевнений нью-йоркський мер.
Переклад Марина Штейман, для РБК-Україна