Європейська комісія (ЄК) запропонувала перевести одну з головних процентних ставок у світовій економіці - LIBOR - під контроль європейських регуляторів. Проект відповідного закону Євросоюзу (ЄС) містить пропозицію про передачу функцій з нагляду за визначенням ставки LIBOR Європейському управлінню з цінних паперів і фінансових ринків (ESMA) зі штаб-квартирою в Парижі.
Європейська комісія (ЄК) запропонувала перевести одну з головних процентних ставок у світовій економіці - LIBOR - під контроль європейських регуляторів. Проект відповідного закону Євросоюзу (ЄС), який буде представлений на суд широкої громадськості в найближчі тижні, містить пропозицію про передачу функцій з нагляду за визначенням ставки LIBOR Європейському управлінню з цінних паперів і фінансових ринків (ESMA) зі штаб-квартирою в Парижі, повідомляє Reuters.
Читайте також: Одним з директорів банку HSBC став колишній глава контррозвідки MI5
Із квітня 2013 р. нагляд за визначенням LIBOR здійснює британське Управління з контролю за поведінкою учасників фінансового ринку (FCA), а до цього ставка LIBOR взагалі не регулювалася державними органами.
Аналітики вважають, що Велика Британія навряд чи погодиться поступитися наглядом за ключовою ставкою міжбанківського ринку ЄС. Як повідомляє "Росія 24", позбавлення Лондона нагляду над LIBOR, ймовірно, розсердить міністра фінансів Великої Британії Джорджа Осборна, який вже розглядає широкі заходи з відновлення довіри до регулювання процентної ставки.
Нагадаємо, що махінації найбільших банків з LIBOR, що тривали принаймні із 2005 р. до 2009 р., стали причиною одного з найгучніших міжнародних скандалів у фінансовій сфері. У нього виявилися втягнуті такі світові банки, як Barclays, Royal Bank of Scotland, HSBC, UBS, Citigroup, JPMorgan, Deutsche Bank. Три банки - Royal Bank of Scotland, Barclays і UBS - вже оштрафовані на загальну суму 2,6 млрд дол.
Читайте також: В офісах провідних нафтових компаній Європи проведено обшуки
У квітні 2013 р. голова Комісії з торгівлі товарними ф'ючерсами США Гарі Генслер заявив про необхідність зовсім відмовитися від використання ставок, які скомпрометували себе, замінивши їх показниками, заснованими на ринкових угодах. "Я вважаю, що LIBOR і EURIBOR - нестійкі показники в довгостроковій перспективі. Вони загрожують фінансовій стабільності", - зазначав Генслер.
LIBOR (Лондонська міжбанківська ставка пропозиції) - загальновизнаний індикатор вартості фінансових ресурсів. До цієї ставки прив'язана безліч фінансових продуктів - від іпотечних кредитів до корпоративних позик. За найбільш консервативними оцінками, LIBOR використовується для визначення ставок за кредитами і вартості фінансових деривативів на загальну суму 300 трлн дол. у глобальному масштабі.
LIBOR розраховується і публікується агентством Thomson Reuters на основі інформації, яка щодня надається найбільшими банками. При цьому банки подають інформацію не про фактичні ставки по міжбанківських кредитах, а про ймовірну вартість запозичень, що відкриває широкий простір для штучного заниження або завищення ставки.
Читайте також: Провідні європейські банки запідозрили в допомозі податковим ухильникам
Ставка LIBOR - довгожитель ринку. З 1984 р. почали закладатися основи сучасного принципу її розрахунку.
Сьогодні все виглядає досить просто: LIBOR задають кожного робочого дня фахівці Британської асоціації банкірів (British Bankers Association). Вони опитують 16 найбільших банків Великої Британії за вартістю їх запозичень на "сьогодні". У розрахунок приймаються запозичення на 15 різних періодів від овернайту до одного року в доларах, євро, ієнах, швейцарських франках - загалом у 10 валютах. Чотири найнижчих і чотири найвищих значення відкидаються, з решти восьми обчислюється середнє - це і є LIBOR.