Державне агентство лісових ресурсів (Держлісагентство), яке очолює представник ВО «Свобода» Валерій Черняков, експортує величезні обсяги необробленої деревини. При цьому, в Мінагрополітики стверджують, що на експорт йде лише та продукція яка була незатребувана на аукціонних торгах, які проходять кожен квартал. Але за офіційними даними обласних управлінь лісовими ресурсами, які безпосередньо підпорядковуються Держлісагенства, вся твердолистяна деревина (дуб та ясен) продана через аукціон на внутрішній ринок.
Всеукраїнська асоціація деревообробних підприємств, для РБК-Україна
Державне агентство лісових ресурсів (Держлісагентство), яке очолює представник ВО «Свобода» Валерій Черняков, експортує величезні обсяги необробленої деревини. При цьому, в Мінагрополітики стверджують, що на експорт йде лише та продукція яка була незатребувана на аукціонних торгах, які проходять кожен квартал. Але за офіційними даними обласних управлінь лісовими ресурсами, які безпосередньо підпорядковуються Держлісагенства, вся твердолистяна деревина (дуб та ясен) продана через аукціон на внутрішній ринок.
Як же тоді щодня відвантажуються вагони з дубом в Польщу? Що це за деревина? Може Держлісагенства і Мінагрополітики в змові?
Виходить, в Держлісі працюють ті ж схеми, що були при Вікторі Януковичі, і через що казна недоотримує суттєві надходження. Але мало того, що скарбниця недоотримує гроші. Через ці схем гострий дефіцит сировини відчувають вітчизняні деревообробні компанії, що веде до закриття підприємств і втрати робочих місць.
Експорт сировини або експорт готової продукції - від вирішення цього питання залежить кількість надходжень до бюджету. Очевидно, що від експорту сировини надходження нижче, ніж від експорту готової продукції. Те ж стосується і продукції деревообробної галузі. Тому, відповідно до твердження Міністерства аграрної політики та продовольства (МінАП), вся необроблена деревина йде на аукціони для внутрішнього користування.
Але є нестиковка: за даними Державної фіскальної служби (ГФС), з 1 січня по 31 серпня 2014 був експортований 1943000 куб. м. необробленої деревини на загальну суму 177 млн дол. Ці дані підтверджуються і звітом Державного агентства лісових ресурсів (Держлісагенства), згідно з яким 27% необробленої деревини йде на експорт. При цьому, всього на продаж цього року на загальних і спеціальних аукціонах виставлено 7,662 млн куб. м необробленої лісоматеріалу.
При цьому, Житомирське, Хмельницьке, Рівненське, Київське, Вінницьке та інші обласні управління лісового та мисливського господарств дають інформацію, що 98% пиловника хвойних і твердолистяних порід реалізовані на внутрішній ринок через аукціонні торги.
Виникають запитання: чому у МінАП одна статистика, а у Держлісагентства та ГФС - інша? І підпорядковується Чи взагалі Держлісагентство профільному міністерству?
Варто відзначити, що Держлісагентство очолює Валерій Черняков - за квотою партії «Свобода». Але й при ньому, за словами представників галузі, збережені схеми, які були створені при Вікторі Януковичі, і за якими «Родина» отримувала до 20%. Зокрема, знову почала діяти система відкатів - 10-15 дол. За один кубометр сосни.
Більш того, на початку літа від директорів і інженерів лісгоспів надходила інформація, що знову почали блокуватися експортні контракти, які не узгоджені в Києві - на рівні Гослеса. Крім того, почала діяти система узгодження контрактів через «Укрлісконсалтинг», звідки лісгоспам йдуть інструкції знижувати ціни на сосновий кругляк.
За словами фахівців, саме через «Укрлісконсалтинг» були змушені при Януковичі укладати контракти лісгоспи. До речі, тільки за останній квартал закрилися 263 деревообробної компанії, повідомили у Всеукраїнській асоціації деревообробних підприємств.
Президент Всеукраїнської асоціації деревообробних підприємств Дмитро Артемчик (на фото) зазначив, що головна проблема деревообробної галузі - відсутність закону, який забороняє вивіз круглого дерева в необробленому вигляді за рубіж. «Українські деревообробні підприємства відчувають гострий брак деревини, втрачають робочі місця через це, а ми щодня бачимо, як дерево відправляється в Польщу, в Китай, в Туреччину, куди завгодно - тільки не дається українським компаніям. При цьому, ціни на експорт зараз навіть нижче, ніж на внутрішньому ринку», - сказав Дмитро Артемчук.
Ось внутрішнє розпорядження на листопад-грудень 2014 року по Житомирському обласному управлінню лісових ресурсів. У таблиці вказано, скільки кожен лісгосп житомирської області повинен підготувати пиловочника дубового для експорту і на які компанії.
Що це за компанії? Чому вони не беруть участь в аукціонних торгах, а отримують продукцію за прямими контрактами і заниженими цінами?Це корупція в галузі, яку ми не залишимо безкарною.
На аукціоні в Житомирській області пиловник дубовий був проданий на 100%. Де взялися зайві 4790 куб. м пиловочника і чому вони не були виставлені на аукціонних торгах? Всі ці питання залишаються відкритими і ніхто не дає на їх відповідь, ні агентство ні лісгоспи, ні обласні управління, ні МінАП.
Начальник Житомирського обласного управління Куринский Андрій Борисович також повинен нести особисту відповідальність за дане розпорядження.
Сьогодні Держлісагентство заробляє в рік на внутрішніх продажах 2,5 млрд грн. Експортні надходження дають ще 1 млрд грн. Проста арифметика показує, що надходження до казни від експорту, в разі заборони продажу необробленої деревини можуть зрости до 4,5 млрд грн.
Асоціація зверталася вже і в Адміністрацію Президента, і в Кабмін, і в МінАП, але ніхто не відреагував. «Але нам надсилають відписки, що описане нами не відповідає дійсності. А ми щодня бачимо, що цілі склади з деревиною виїжджають за кордон. Зараз ми зробили запит до митної служби: який обсяг лісу відправили держлісгоспи за кордон. Так само ми зробили запити і в Держкомстат і в обласні управління лісовими ресурсами та в лісові госпо. Коли отримаємо відповіді, будемо далі звертатися в прокуратуру та інші органи», - підкреслив глава Всеукраїнської асоціації деревообробних підприємств Дмитро Артемчук.
Настав той час, коли кожен державний працівник повинен нести особисту відповідальність за те що. Кожен директор лісгоспу повинен нести персональну відповідальність за свою діяльність і розуміти те, що таку ж відповідальність несе і начальник обласного управління та начальник Агентства лісових ресурсів, і директора бірж, які проводять аукціонні торги.
Зараз начальники обласних управлінь всю відповідальність скидають на директорів лісгоспів, а ті, в свою чергу, звикли, що ніхто ними не займався і не відстежував їх діяльність. А якщо що, то можна було послатися на те чи розпорядження від начальника обласного управління.
Щоб такого не було, у Всеукраїнській асоціації деревообробних підприємств працює цілий відділ по відстеженню реалізації деревини та виконанням договорів підписаних на аукціонних торгах. Асоціація залучила юридичного партнера - компанію «С.Т.Партнерс» - і готова до юридичного та інформаційного протистояння.
Більш того, така ситуація в деревообробній галузі призводить до того, що малий і середній бізнес приречений на вимирання. Не кажучи вже про народних умільців столярів, які й так уже більше десятка років можна назвати вимираючим ремеслом.
Завдання Всеукраїнської асоціації деревообробних підприємств захистити галузь від настільки негативних процесів і допомогти компаніям в такий складний час.
Незалежно від того, наскільки велика компанія або це столярна майстерня з трьома працівниками або величезний деревообробний комбінат, всі мають право на існування, і всі повинні мати можливість придбати сировину для забезпечення робочого процесу. Кожен підприємець має персонал: хтось тисячі робочих місць, а хтось 2-4 людини. Але всі ці люди мають сім'ї, всі вони українці і всі повинні мати право заробити на хліб.
Всеукраїнська асоціація деревообробних підприємств запрошує всіх до співпраці. Ми повинні об'єднатися, щоб створити силу здатну протистояти бюрократичній державній машині і недобросовісним чиновникам.
При цьому, виходь із ситуації простий.
1. Необхідно реформувати існуючу структуру управління галуззю, щоб розділити її 37 функцій між іншими держструктурами і гравцями ринку, що дозволить контролювати роботу Держлісагентства.
2. Заборонити в законодавчому порядку експортувати необроблену деревину і дозволити до експорту тільки її надлишки.
3. Ввести для зарубіжних покупців держмито в розмірі не менше 30% від ціни на внутрішній ринок. Експорт буде виправданий з точки зору доходів до бюджету.
4. Необхідно, щоб на аукціони виставлявся весь заготовлений ліс, включаючи санітарні рубки. Тоді зникне штучний дефіцит сировини.
5. Заборонити реалізацію необробленої деревини за прямими контрактами. Це прибере корупційну складову.
6. Заборонити експорт готової продукції, сировина якої було куплено не так на аукціонних торгах. Це закриє лазівку для недобросовісних компаній, які, нібито, купили ліс в лісгоспах АПК і військових лісгоспах, які не виставляють свою продукцію на аукціонні торги.