ua en ru

США спустили прапор над Багдадом, завершивши виведення своїх військ з Іраку

Автор: RBC.UA
США спустили прапор Збройних сил над Багдадом, символічно завершивши військову кампанію в Іраку, яка тривала майже 9 років, передає BBC. За словами міністра оборони США Леона Панетти, що раніше сьогодні прибув до Іраку для участі в церемонії, військова кампанія коштувала усіх витрачених на неї коштів і пролитої крові.

США спустили прапор Збройних сил над Багдадом, символічно завершивши військову кампанію в Іраку, яка тривала майже 9 років, передає BBC. За словами міністра оборони США Леона Панетти, що раніше сьогодні прибув до Іраку для участі в церемонії, військова кампанія коштувала усіх витрачених на неї коштів і пролитої крові.

В даний час більшість з 5,5 тис. солдатів армії США, що залишалися останнім часом в Іраку для несення служби, вже покинули територію країни, передавши повноваження щодо забезпечення безпеки місцевим структурам. Решта американських військовослужбовців повернуться на батьківщину до 31 грудня 2011 р.

Всього у військовій операції США в Іраку, що почалася в 2003 р., брали участь близько 1,5 млн військовослужбовців. У результаті операції "Іракська свобода" і вслід за нею військових дій, розпочатих попередником Обами на посту глави Сполучених Штатів Джорджем Бушем-молодшим, загинули близько 4,5 тис. американських військових, близько 30 тис. отримали поранення. Закінчення війни в Іраку стало однією з найважливіших зовнішньополітичних завдань нинішнього Президента США.

Напередодні Президент США Барак Обама, виступаючи на військовій базі Форт-Брегг у Північній Кароліні, офіційно оголосив про закінчення іракської війни, повідомивши, що йдучи, американські військові залишають місцевим структурам "стабільну і самодостатню країну".

Представники республіканської партії виступили з критикою рішення американського Президента щодо виведення військ з Іраку, зазначивши, що не вважають його обгрунтованим в умовах збереження нестабільної обстановки в країні. У той же час більшість простих американців підтримують рішення про виведення військ.

У країні залишаться близько 200 американських військових консультантів. Відповідальність за безпеку країни прийняла національна влада.

Нагадаємо, наприкінці жовтня п.р. голова американського зовнішньополітичного відомства Хілларі Клінтон заявила, що США продовжать надавати підтримку Іраку на його шляху до демократії, а також залишаться гарантом безпеки в регіоні, незважаючи на виведення всіх американських військ з країни до кінця поточного року.

"Відкриваючи новий розділ в наших відносинах з Іраком, ми звертаємося до іракців: "Ви можете покластися на США на вашому шляху до демократії"", - заявила держсекретар.

Вона також застерегла Іран від втручання в справи свого сусіда.

"Звертаючись до сусідів Іраку, ми хочемо особливо підкреслити, що США продовжить надавати підтримку своїм союзникам і друзям, включаючи Ірак, в забезпечення безпеки та взаємних інтересів", - додала Клінтон.

За її словами, присутність США в регіоні - запорука майбутнього регіону в цілому і підтримки, яку США продовжать надавати Іраку.

Напередодні Президент США Барак Обама офіційно заявив, що всі бойові підрозділи армії США будуть виведені з Іраку до кінця 2011 р.

"Після майже дев'яти років війна Америки в Іраку буде завершена", - заявив глава Білого дому.

Відзначимо, що неофіційна інформація про виведення військ США з Іраку до кінця цього року з'явилася ще 16 жовтня 2011 р.

Угода про виведення американських військ до кінця 2011 р. була досягнута між Вашингтоном і Багдадом ще за часів президентства Джорджа Буша-молодшого. Проте Обама неодноразово намагався досягти домовленості про можливу присутність бойових підрозділів американської армії і після 2011 р. Незадовго до оголошення про виведення військ Обама провів відеоконференцію з прем'єр-міністром Іраку Нурі Аль-Малікі з цього питання, але сторони не змогли прийти до угоди.

Як повідомлялося, Вашингтон планував до кінця року повернути додому з Іраку 47 тис. американських вояків.

Подібне рішення Пентагону поклало кінець тривалим дебатам про доцільність перенесення остаточної дати виведення військ США з Іраку до 31 грудня 2011 р. на більш пізній термін для підтримки стабільності в Іраку.

Раніше влада США і Іраку розглядала можливість залишити кілька тисяч американських військових для надання допомоги місцевим силам безпеки в підтримці порядку.

При цьому думки представників іракських властей про необхідність військової присутності США в країні були протилежні: одні вважали його необхідним для проведення військових навчань, інші вважали повністю неприйнятним. Також переговори ускладнювалися розбіжностями, наприклад, в ході дискусій іракська сторона категорично відмовляла американським військовим у наданні імунітету в місцевих судах, а американці, у свою чергу, називали це однією з необхідних умов.

Нагадаємо, 3 серпня ц.р. політичні лідери Іраку дозволили уряду розпочати переговори про укладання угоди з США, що дозволила б продовжити термін перебування американського військового контингенту в цій країні.

Раніше, 31 липня радник уряду США з питань Іраку Стюарт Боуен в доповіді, підготовленій для Конгресу США, заявив, що військові серйозно недооцінюють небезпеку нинішньої ситуації в цій близькосхідній країні. Ірак зараз - набагато більш неспокійне місце, ніж рік тому.

Війна США в Іраку почалася в березні 2003 р., підрозділи збройних сил Америки і Великобританії вторглися в цю країну Перської затоки з метою повалення режиму Саддама Хуссейна. Це завдання їм вдалося виконати швидко: 9 квітня 2003 р. війська коаліції взяли Багдад. При цьому за два місяці війни Лондон і Вашингтон втратили трохи більше 170 солдатів. Проте потім війна перейшла в партизанську і втрати американської армії помітно зросли, причому положення справ не покращилося після полону і страти Хусейна в 2006 р.

У ході бойових дій з початку 2004 р. по серпень 2008 р. загинули близько 77 тис. місцевих жителів. За підрахунками Центрального командування США, ця цифра включає понад 60 тис. цивільних осіб та близько 14 тис. службовців іракських сил безпеки.

До кінця серпня 2010 р. основний контингент американських військ був виведений з Іраку. У країні залишилося близько 50 тис. військовослужбовців з США, для навчання і підтримки місцевих сил охорони правопорядку.

7 серпня 2010 р. остання бригада армії США офіційно передала іракським силам безпеки відповідальність за проведення бойових операцій в Іраку.

Ця війна коштувала США 1 трлн дол.

За весь час війни армія США втратила 4 тис. 481 людину.