Американський сенат затвердив проект оборонного бюджету на наступний рік, в якому на допомогу Україні зарезервовано півмільярда доларів. Але навіть підписання законопроекту Трампом не гарантує негайних постачань Україні американських радіолокаційних пристроїв і кораблів берегової охорони. Але, незважаючи на це, зараз Україна як ніколи близька до отримання американських озброєнь. Подробиці – в матеріалі РБК-Україна.
Військові повинні отримати в наступному році з бюджету США 640 мільярдів доларів на поточні потреби та ще 60 мільярдів – на закордонні операції. Таким чином, всього в наступному році на оборону американці витратять 700 мільярдів доларів. На ці гроші планується найняти новий персонал (в тому числі, і для відправки в Афганістан), підвищити зарплати бійцям, що вже несуть службу, закупити програмне забезпечення замість названого в документі особливо небезпечним російського антивірусу Касперського. Ну і, крім того, 500 мільйонів зарезервовані для військової допомоги Україні.
"Вперше на законодавчому рівні пропонується надати Україні такі оборонні засоби: радіолокаційні пристрої протиповітряної оборони і спостереження за надводною ситуацією; військово-морські протимінні пристрої; кораблі прибережної дії і берегової охорони", - зазначається на сайті президента Петра Порошенка.
Варто відзначити, що проект оборонного бюджету – це не сухе бухгалтерське перерахування сум, необхідних для закупівлі ракет або ремонту підводних човнів. Це об'ємний – у 1215 сторінок – документ з детальним аналізом усіх існуючих та ймовірних загроз США і їх союзникам.
зокрема, в одній із глав, присвячених Росії, говориться, що вона є загрозою безпеки для своїх сусідів, а також втручалася в хід виборів президентів США і Франції.
Ґрунтовний розбір різних видів агресії Росії (починаючи від захоплення Криму і закінчуючи збором секретної інформації через вже згадану програму-антивірус) є однією з підстав значного збільшення оборонного бюджету. А це збільшення дійсно помітне, на 11 мільярдів доларів зростуть витрати на оборону, якщо президент Дональд Трамп цей законопроект затвердить. Швидше за все, так і буде, адже чимала кількість поправок у документ внесено його товаришами по республіканській партії. Та й сам президент затвердив нову оборонну стратегію країни, що вимагає чималих витрат.
Але навіть підписання законопроекту Трампом не гарантує негайних постачань Україні американських радіолокаційних пристроїв і кораблів берегової охорони.
Порядок надання військової допомоги іншим державам досить заплутаний і вже точно не швидкий. На повільність Вашингтона в наданні навіть давно обіцяної допомоги не раз скаржилися союзники американців.
"Я не отримую від вас ніякого постачання... А адже ми здійснюємо вдвічі більше вильотів, ніж всі інші члени (антиіділівської, - ред.) коаліції, за винятком США... У мене залишилося бомб на три дні. І коли я повернуся, я піду на війну і використовую їх всі до одної", - говорив у лютому 2015 року американському Конгресу йорданський король Абдалла II.
Йорданія до того часу мала статус одного з найближчих союзників США у війні з тероризмом. Абдаллу називали ледь чи не особистим другом і президент-демократ Барак Обама, і лідер найбільш войовничої частини республіканської опозиції Джон Маккейн. Але прискорити поставку бомб, давно вже затверджену в оборонному бюджеті, це не допомогло.
Однак зараз українське військово-політичне керівництво знаходиться в більш привілейованому становищі, ніж йорданський король в 2015 році.
Коли брак бомб і снарядів привів Абдаллу в компанію конгресменів, операція проти ІДІЛ тривала всього кілька місяців. Багато хто у Вашингтоні в той час ще не до кінця зрозуміли проти кого воюють американські льотчики і їх союзники, в тому числі, і з Йорданії.
В ситуації з Україною встигли розібратися всі: дружня Штатам країна воює за свою незалежність і територіальну цілісність не з якимись міфічними сепаратистами, а з самими справжніми російськими окупантами і їх посібниками з числа місцевих колаборантів, озброюваних Кремлем, який офіційно ніби й не при справах.
У проекті військового бюджету, до речі, згадується ця підла гібридна війна і прямо говориться, що Сполучені Штати Америки повинні допомогти своїм європейським союзникам у цьому протистоянні.
Так що, ідея поставок зброї Україні – не рацій і не Хаммерів, як колись, а саме зброї – лягає на підготовлений грунт. Але правила американської політики такі, що навіть чудова ідея може так і залишитися ідеєю, якщо за нею не стоять впливові люди. Дуже багато, якщо взагалі не все в американському політикумі залежить від лобістів. І тут Україні, можна сказати, пощастило.
За передачу їй американських озброєнь виступає маса чиновників, як діючих, так і колишніх. Починаючи від екс-глави НАТО Андерса Фог Расмуссена і закінчуючи згаданим вже МакКейном. Найбільш важливою фігурою в цій грі є спецпредставник адміністрації Трампа по Україні Курт Волкер. Людина, призначена якраз для того, щоб визначити як саме США вести себе по відношенню до України, однозначно заявляє: Вашингтон зобов'язаний допомогти Києву.
"Оборонна зброя, така, яка допоможе Україні захистити себе, здатну, наприклад, вивести з ладу танки, дійсно допоможе покласти край російській агресії", - говорив він в інтерв'ю BBC, а значить, щось подібне промовляв і в Овальному кабінеті або на нараді начальників штабів.
Так що зараз Україна як ніколи близька до отримання американських озброєнь.