Президент США Барак Обама в ніч на суботу схвалив введення нових санкцій до покупців іранської нафти. Нові заходи можуть, в першу чергу, торкнутися Китаю, Індії, ПАР, Південної Кореї та Туреччини,
Президент США Барак Обама в ніч на суботу схвалив введення нових санкцій до покупців іранської нафти. Нові заходи можуть, в першу чергу, торкнутися Китаю, Індії, ПАР, Південної Кореї та Туреччини,
Як повідомляє ВВС, до 28 червня ці країни повинні значно скоротити експорт іранської нафти, інакше будуть "відрізані" від фінансової системи США.
У заяві Барака Обами йдеться про те, що союзники США, які відмовилися від поставок нафти з Ірану, не постраждають у результаті цих санкцій, тому що на світовому ринку нема дефіциту нафти. Раніше про відмову від експорту іранської нафти оголосили Японія і країни Євросоюзу.
На початку березня верховний представник Євросоюзу з міжнародних справ Кетрін Ештон повідомила, що "шістка" міжнародних посередників готова відновити переговори з Іраном з приводу ядерної програми Тегерана. Зокрема, глава дипломатії ЄС від імені "шістки" направила відповідного листа секретарю Вищої ради національної безпеки Ірану Саїд Джалілі з позитивною відповіддю. У листі, який Джалілі відправив у середині лютого, він запропонував міжнародним посередникам повернутися до переговорів.
Раніше, Президент США Барак Обама провів зустріч з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньяху, на якій лідери зійшлися на необхідності дипломатичного вирішення іранської ядерної проблеми. За словами глави Білого дому, незважаючи на загострилася ситуацію навколо Ірану, не варто виключати можливості вирішення питань з Тегераном дипломатичним шляхом.
24 лютого 2012 р. МАГАТЕ опублікувало доповідь, в якій стверджується, що протягом останніх чотирьох місяців Іран різко прискорив виробництво урану з більш високим ступенем збагачення, що робить більш обґрунтованими підозри у військовому характері іранських ядерних розробок.
А в січні ЄС схвалив новий пакет санкцій відносно Ірану, покликаний скоротити джерела фінансування ядерної програми країни. Рада ЄС ввела заборону на імпорт, придбання та транспортування іранської нафти і нафтопродуктів, а також належні до них фінансові та страхові операції. Крім того, заборона накладена на експорт до Ірану нафтохімічного устаткування, на передачу відповідних технологій, на інвестиції в іранські компанії нафтового сектора і на створення спільних підприємств. Відповідно до прийнятих обмежувальних заходів, до 1 липня 2012 р. від санкцій звільняються сторони чинних угод з Іраном.
Ситуація навколо ядерної програми Ірану загострилася після того, як МАГАТЕ повідомило, що Тегеран вів розробки ядерної зброї. Країни Заходу ввели проти Ісламської республіки санкції, на що Тегеран пригрозив перекрити Ормузьку протоку, через яку проходить до 40% світового імпорту нафтопродуктів. 3-го лютого верховний лідер Ірану Аятолла Алі Хаменеї заявив, що Ісламська республіка продовжить розвивати свою ядерну програму, незважаючи на санкції та погрози Заходу.
Крім того, іранські військові заявили про готовність завдати удару по будь-якій території, що буде використана для завдання удару по Ісламській Республіці.
Американська розвідка не сумнівається, що Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, які при бажанні можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. У той же час, розвідка впевнена, що Іран не стане самостійно починати або провокувати військовий конфлікт.
Зазначимо, що держсекретар США Хіларі Клінтон заявляла, що вже в квітні 2012 р. США та Ізраїль можуть нанести удар по Ірану. Раніше про можливий напад на Іран у квітні заявляв міністр оборони США Леон Панетта. У Міноборони Ізраїлю в той же час заявляли, що, коли економічні санкції Заходу проти Ірану не зупинять розробку його ядерної програми, можливий варіант військового втручання.