США в два рази збільшують допомогу сирійським повстанцям
Державний секретар США Хілларі Клінтон оголосила про збільшення американської допомоги сирійській опозиції в два рази - до 12 млн. дол. Відповідну заяву глава американського Держдепу зробила 1 квітня 2012 р. в Стамбулі, де відбувається зустріч "Друзів Сирії".
Крім цього, за словами Клінтон, США будуть поставляти до Сирії засоби зв'язку, щоб полегшити координацію опозиційних сил, повідомляє Associated Press.
Про збільшення допомоги противникам режиму Асада попросив у "Друзів Сирії" на відкритті зустрічі глава Сирійської національної ради (СНР) Бурхан Гальюн. "Ми вимагаємо серйозних дій. Режим в Сирії неминуче впаде. Не подовжуйте катастрофу. Опозиція вже об'єдналася, прийшов час для всіх об'єднатися і підтримати сирійську опозицію", - сказав лідер Сирійської національної ради, попросивши збільшити розмір допомоги збройним силам опозиції.
Лідер СНР також дав гарантії виплат військовослужбовцям, які борються проти армії Ассада. "Сирійська національна рада буде виплачувати фіксовану зарплату офіцерам, солдатам та іншим членам Вільної сирійської армії", - пообіцяв Гальюн.
У свою чергу, Клінтон нагадала присутнім на зустрічі "Друзів Сирії" журналістам, що сирійський лідер обіцяв не застосовувати важке озброєння проти повстанців, полегшити доступ журналістів до країни і надати гуманітарну допомогу тим, хто її потребує. Незважаючи на обіцянки, за словами глави американської дипломатії, режим Ассада "веде новий наступ на сирійські міста і поселення. Замість того щоб надати доступ населенню до гуманітарної допомоги, служби безпеки посилюють контроль над Хомсом та іншими поселеннями. Замість того щоб почати політичний діалог, уряд розганяє мирні демонстрації", - сказала Клінтон.
За словами Держсекретаря США, адміністрація Президента Барака Обами планує запустити програму по так званій "реєстрації злочинів проти людяності, скоєних режимом Ассада".
Вчора представник сирійського МЗС заявив про те, що опозиція залишила намагання скинути уряд і революцію в країні можна вважати такою, що завершилася.
Президент Сирії Башар Асад раніше заявив, що приймає план мирного врегулювання, запропонований міжнародним посланником Кофі Аннаном. План включає припинення насильства усіма сторонами конфлікту, виведення військ з міст, надання гуманітарної допомоги постраждалим, початок політичного діалогу, виключення втручання в ситуацію ззовні та створення ефективного механізму моніторингу за виконанням цих вимог.
Західні країни скептично відреагували на заяви сирійської влади про прийняття мирного врегулювання. Як сказала державний секретар США Хілларі Клінтон, Президента Сирії Башара Асада потрібно судити не по словах, а по справах.
Протистояння в Сирії триває з березня 2011 р. Для моніторингу за ситуацією в кінця грудня 2011 р. туди була направлена місія спостерігачів Ліги арабських держав (ЛАД). В кінці січня 2012 р. робота місії була припинена у зв'язку із загостренням ситуації в Сирії.
З моменту початку конфлікту, Сирію покинули посли Бахрейну, Саудівської Аравії, Катару, Кувейту, Оману і ОАЕ. Раніше своїх дипломатичних представників відкликали США, Великобританія, Франція, Німеччина, Іспанія та Італія.
Через нездатність Дамаска зупинити кровопролиття і небажання впустити в країну групу спостерігачів, Євросоюз і США розширили економічні санкції проти Сирії. Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Це, в свою чергу, значно ускладнює всі експортно-імпортні операції. Також введено в дію ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.
За даними ООН кількість жертв протистояння перевищила дев'ять тисяч осіб. Виступаючи в Раді Безпеки ООН, посланець організації на Близькому Сході Роберт Серрі заявив, що хвиля насильства в Сирії йде на спад і їй треба покласти край.