Сполучені Штати Америки мають намір збільшити військову присутність в Південно-Східній Азії, але не планують створювати нові військові бази. Про це повідомив глава Тихоокеанського командування збройних сил США адмірал Роберт Віллард, передає Associated Press.
Сполучені Штати Америки мають намір збільшити військову присутність в Південно-Східній Азії, але не планують створювати нові військові бази. Про це повідомив глава Тихоокеанського командування збройних сил США адмірал Роберт Віллард, передає Associated Press.
За словами адмірала, в даний момент США планують перевести частину військ, які знаходяться на територіях Японії і Південної Кореї, в північну Австралію, що допоможе надалі спростити і прискорити переміщення військ в регіоні без необхідності створення нових баз.
Також, як повідомив Віллард, планується розміщення американських військових суден у портах о.Сингапур.
Крім того, будуть укріплені військові зв'язки з такими країнами регіону, як Філіппіни, Малайзія.
На думку аналітиків, такі кроки США вживають у відповідь на зростаючу впевненість Китаю в своїх позиціях в регіоні. Пекін розглядає такі рішення Вашингтона як спробу стримування.
Нагадаємо, вчора у Вашингтоні завершилися переговори між політиками і військовими представниками США і Філіппін. Пентагон отримав право розширити свою військову присутність на території острівної держави. США обговорювали можливість збільшення кількості американських солдатів на Філіппінах (зараз там знаходиться приблизно 600 військовослужбовців). Також США хотіли б дислокувати частину свого військово-морського флоту в портах численних островів, що входять до складу Філіппін.
До 1992 р. США вже мали на Філіппінах бази ВМС і ВПС, проте влада Філіппін прийняла рішення їх закрити. Тоді Вашингтон залишився без однієї зі своїх найбільших баз ВМС на Тихому океані - в затоці Субік-Бей. Американські військові інструктори в наступний раз з'явилися тут тільки в 2002 р. - для навчання місцевих військовослужбовців методів боротьби з мусульманськими повстанськими загонами, пов'язаними з "Аль-Кайедою".
Зараз же поліпшення відносин між двома країнами відбувається на тлі територіальних домагань КНР в Південно-Китайському морі. Мова йде про ряд островів, що належать, зокрема, Філіппінам, які, згідно з деякими даними, можуть мати багаті родовища природного газу, що, природно, не може не викликати занепокоєння у керівництва Філіппін.
Переговори, що стосуються посилення військово-політичної взаємодії, США ведуть також з владою В'єтнаму і Таїланду.
Раніше в Пентагоні заявили про намір скоротити чисельність свого військового контингенту в Європі. Передбачається, що незабаром Старий Світ залишать 7 тис. військовослужбовців армії США. Європу залишать дві бригади. Проте військова присутність США в Старому Світі залишиться значною - на континенті американці залишать 74 тис. військовослужбовців.
Рішення про скорочення військового угруповання в Європі пов'язано з новою стратегією Пентагону, відповідно до якої пріоритет буде віддано Близькому Сходу і Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Поки основу американської військової присутності там складають сили ВПС і ВМФ, проте у Вашингтоні вважають, що наявність сильного сухопутного угрупування також необхідне.
Нагадаємо, 5 січня Президент США Барак Обама оприлюднив програму реформування оборонної стратегії США. Він заявив, що американська армія стане більш компактною, але зможе зберегти свою світову перевагу і спрямує свої зусилля на Азіатсько-Тихоокеанський регіон. Крім того, як заявив Обама, у наступні 10 років Міністерству оборони буде виділено на 450 млрд дол. менше, ніж планувалося раніше, відповідно до чого із збройних сил будуть звільнені кілька тисяч людей.
Зміни спрямовані на відмову від стратегії, в центрі якої протягом минулого десятиліття перебувала здатність збройних сил США вести одночасно дві війни. Відхід від висунутої Президентом Бушем стратегії ведення двох воєн одночасно обговорюється в Пентагоні вже давно. Ще в червні 2001 р. тодішній міністр оборони Дональд Рамсфельд заявив, що ця стратегія "не працює".
Коли США дійсно вели дві війни в Іраку і Афганістані - збройні сили зіткнулися з нестачею військовослужбовців. В даний час розглядається можливість внесення змін в цю стратегію, в рамках яких замість другої війни збройні сили матимуть здатність проводити обмежені операції місцевого масштабу.
Ще минулої осені Леон Панетта говорив, що акцент у військовій стратегії США буде зроблений на посилення американської присутності в країнах Азії і Тихоокеанського басейну з метою протидії посилення впливу Китаю в цьому регіоні.
Китайські ЗМІ розкритикували нову оборонну стратегію США. На думку одного з китайських державних видань, США є "головним винуватцем" дестабілізації обстановки в регіоні.
Китай в останні роки збільшує свої військові витрати, у той час як Сполучені Штати скорочують військовий бюджет. Хоча Вашингтон все ще далеко випереджає Китай з озброєнь і технологій.
У 2011 р. Китай випробував свій перший авіаносець, перебудований з колишнього радянського крейсера "Варяг", який був куплений в України в 1998 р. Раніше повідомлялося, що Китай в даний час будує два авіаносці в рамках програми модернізації власних збройних сил. Зміцнення військово-морського флоту Китаю відбувається на тлі дипломатичних розбіжностей з Японією відносно островів в Східно-Китайському морі і спробами Пекіна перешкодити В'єтнаму і Філіппінам в розвідку нафти і газу на шельфі спірних районах південно-китайського моря.
Китай стане третьою країною в Азії, яка має авіаносці, після Індії і Таїланду. Хоча країні ще потрібно час, щоб зайняти морський простір в Азіатських водах, які в значній мірі були прерогативою ВМФ США після другої Світової Війни. Проте подібні наміри Пекіна турбують політичні кола у Вашингтоні.