Сполучені Штати виключать сім країн зі списку тих, до кого планується застосувати жорсткі санкції за покупку в Ірану нафти. У числі країн, до яких скасовуються заходи економічного тиску, - Індія, Малайзія, Південна Корея, ПАР, Шрі-Ланка, Туреччина і Тайвань. Про це повідомила Держсекретар Хілларі Клінтон.
Сполучені Штати виключать сім країн зі списку тих, до кого планується застосувати жорсткі санкції за покупку в Ірану нафти. У числі країн, до яких скасовуються заходи економічного тиску, - Індія, Малайзія, Південна Корея, ПАР, Шрі-Ланка, Туреччина і Тайвань. Про це повідомила Держсекретар Хілларі Клінтон, передає ВВС.
Місяцем раніше з цього списку були виключені Бельгія, Чехія, Франція, Німеччина, Греція, Італія, Японія, Нідерланди, Польща, Іспанія та Британія. Санкції як і раніше загрожують КНР, що купує одну п'яту частину експортованої Іраном сирої нафти.
Клінтон зазначила, що всі перераховані вище держави, за винятком КНР, значно знизили імпорт іранської нафти, або зовсім відмовилися від нього. "Таким чином, ми ще раз підкреслюємо наше послання керівництву Ірану - до тих пір, поки вони не дадуть відповідь на вимоги світової спільноти, ми будемо посилювати економічний тиск та ізоляцію".
Правом застосовувати торговельні і фінансові обмеження до іноземних банкам і компаніям, які торгують з Іраном, конгрес США наділив Білий дім на початку року. Через спонукання інших країн скоротити торгівлю з Іраном Вашингтон сподівається економічними методами змусити Тегеран згорнути ядерну програму.
Як повідомлялось, Іран збирається частково приватизувати нафтовий сектор країни. Робиться це для того, щоб уникнути санкцій, введених проти Ірану країнами Європи та США. Зараз держава має монополію на експорт нафти. Планується довести частку приватного експорту до 20%.
Нагадаємо, у I кварталі ц.р. Японія, Південна Корея та Китай скоротили закупівлі на 22%. У квітні Токіо урізав постачання з Ірану на 77% в порівнянні з минулим роком до 78 тис. барелів на день. Індія планує зменшити поставки з 20 млн тонн в 2011 р. до 14 млн тонн в 2012 р.
У квітні Іран повністю припинив експорт сирої нафти до Греції. Також повідомлялося, що Тегеран розглядає можливість припинення нафтових поставок до Німеччини і Італії. У лютому 2012 р. Іран припинив поставки нафти Франції та Великобританії. Припинення поставок в іранському уряді пояснили як відповідь на санкції ЄС.
Як заявив Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад, країна зможе спокійно існувати в умовах повної заборони на продаж нафти протягом двох-трьох років.
На думку експертів, через санкцій Іран може знизити видобуток нафти на 1 млн барелів на добу до кінця червня 2012 р. до менш ніж 2,5 млн барелів на добу.
Санкції проти нафтової промисловості Ірану покликані змусити країну припинити програму збагачення урану. Тегеран же відстоює право на мирні атомні розробки.
Відносно Ірану вже діє ряд санкцій, покликаних змусити Ісламську Республіку відмовитися від атомних розробок. Так, 21 листопада 2011р. США, Великобританія і Канада оголосили про введення відносно Ірану односторонніх санкцій, спрямованих проти енергетичного та фінансового секторів іранської економіки. Причиною санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії, в якому говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може вестися і до цього дня.
Іран - другий найбільший виробник нафти серед країн ОПЕК після Саудівської Аравії, експорт нафти з країни становить 2,5 млн бар. на рік. На частку країн Євросоюзу на початок 2012 р. припадало близько 20% іранського експорту сирої нафти. Найбільшим споживачем іранського чорного золота є Китай, який закуповує 20% видобутої в Ісламській Республіки нафти. Компенсувати відсутність іранської нафти країнам ЄС можуть Саудівська Аравія та інші країни ОПЕК.