Командування 173 повітряно-десантної бригади армії США опублікувало аналітичну доповідь з якої випливає, що американських сил, які базуються в Європі, недостатньо для відбиття можливої російської агресії. Наявні бойові частини, крім того, екіпіровані не належним чином і в багато чому не готові до протистояння саме з російськими ударними силами і підтримуваними Москвою колаборантами в європейських країнах. Подробиці – в матеріалі РБК-Україна.
Названий вище документ формально описує ситуацію в самій бригаді, але насправді (і це визнали військові незабаром після витоку доповіді в пресу) може розглядатися як опис загального стану сил США в регіоні.
До цього аналізу варто прислухатися хоча б тому, що 173 бригада, розквартирована в Італії, не просто одна з основних американських частин в Європі. Її солдати і офіцери несли службу, наприклад, в Іраку і Афганістані, і були першими перекинуті в країни Балтії після вторгнення росіян у Крим і на схід України. І саме 4000 бійців цієї бригади повинні стати ядром американських сил опору можливій російській інтервенції на сході Європи.
В документі штабні аналітики визнають, що значна частина інформації була отримана ними від українських колег. В першу чергу, під час спільних навчань з частинами збройних сил України, бійці яких отримали досвід війни проти регулярних військ РФ, а також керованих росіянами місцевих сепаратистів.
- Те, що ми дізналися від наших українських партнерів, виявилося дуже важливим. Це буквально відкрило нам очі і змусило критично поглянути на самих себе, - повідомив виданню Politico, яке опубліковало доповідь, полковник армії США Грегорі Андерсон, знайомий з текстом документу.
Американці відзначають, що підготовка їх частин будується багато в чому на досвіді війн в Іраку та Афганістані, де бійцям армії США протистояли не наступаючі широкими фронтами великі армії, а невеликі підрозділи повстанців, що зазвичай використовують тактику "вдарив і відступив". Зрозуміло, що такого роду інсургенти з числа місцевих пособників окупантів з легкою стрілецькою зброєю і гранатометами можуть діяти проти своїх армій і американців і де-небудь у Польщі чи Білорусі. Але основою окупаційних сил, якщо справа дійде до вторгнення, будуть все ж не вони, а куди більш масштабні з'єднання, в тому числі, артилерійські та бронетанкові.
Крім того, у потенційних окупантів буде і підтримка з повітря - розкіш, яку ніколи не могли собі дозволити афганські і іракські повстанці. А значить, необхідно докорінно переглядати всю тактику ведення бойових дій і змінювати схему транспортування частин, які на Близькому Сході і в Середній Азії часто перекидалися величезними автокараванами, виключно уразливими для бойової авіації. Авіація і дрони також можуть бути використані для розвідки з повітря, тому в 173 бригаді вважають необхідним заздалегідь запастися камуфляжними сітками для вантажівок і бойових машин.
Автори аналізу пишуть, що застарілі американські Humvee - ті самі знамениті "Хаммери" - стануть легкою здобиччю для більш сучасних російських бронемашин. А значить, їх потрібно терміново міняти на нові транспортні засоби. Бажано, обладнані 30-мм гарматами. Необхідні поблизу російського кордону, повідомляє документ, і легкі танки, а також протитанкові ракети.
Відрізнятиметься від звичної іракської або афганської і сама технологія можливої війни в Європі. Росіяни, на відміну від звичних американцям супротивників, мають у своєму розпорядженні обладнання, здатне глушити навігаційні системи GPS в радіусі, що перевищує 60 км. А це значить, що кишенькові навігатори, на які за роки використання звикли покладатися американські бійці, будуть просто непотрібні. Американських військовослужбовців раніше вчили визначати своє місце розташування, наприклад, за зірками. Але останні два десятки років, з появою супутникової навігаційної техніки, це навчання не велося. Зараз, роблять висновок офіцери, саме час його відновити.
Здатні росіяни порушити і обмін інформацією через широко поширені в армії США супутникові радіостанції. Американці вже почали переймати у литовських військових забутий досвід поводження з ефірними польовими раціями. Однак поки занять з литовцями було проведено недостатньо для того, щоб з упевненістю говорити про те, що американці відновили всі втрачені навички використання такої техніки.
У свою чергу американським силам у Європі толком нічим глушити розвідувальне обладнання противника. Спеціальна система створення перешкод для частин в Старому світі планується до постачання у 2023 році. І без аналітичного звіту зрозуміло, що це дуже пізно. Документ радить розгорнути "глушилки" як можна швидше, та ще й підготувати десять груп фахівців для максимально ефективного використання нового обладнання.
Список того, з чим у американських сил в Європі не все в порядку, включає ще наприклад і недостатньо налагоджену взаємодію з румунськими та польськими колегами і брак людей для максимально ефективної протидії можливому вторгненню.
Здавалося б, новини гірше нікуди, адже американці самі зізнаються в тому, що в нинішньому своєму стані їхні сили в Європі не можуть надати належного опору агресору. Але американські частини - далеко не єдина і навіть не головна сила протидії потенційним окупантам. В арміях європейських країн-членів НАТО служить більше трьох мільйонів осіб. І концепція колективної безпеки, на підставі якої багато в чому і побудований альянс, гарантує, що напад на одного з членів НАТО призведе до оголошення війни агресору з боку всіх інших країн. Поки ця концепція робить для захисту Європи не менше, ніж ракети і танки. От тільки без ракет і танків вона працювати не зможе: навіть колективна безпека повинна бути забезпечена максимально боєздатними арміями.