ua en ru

Спірний Кабмін: що обіцяє Яценюк для збереження свого кабінету в 2016 році

Спірний Кабмін: що обіцяє Яценюк для збереження свого кабінету в 2016 році Прем'єр Арсеній Яценюк хоче втриматися в кріслі, пропонуючи українцям нову програму розвитку на 2016 рік

В умовах політичної кризи і можливої відставки уряду Арсенія Яценюка, Кабмін наважився оприлюднити свій план дій на 2016 рік. Прийняття програми у Верховній Раді традиційно може стати для уряду імунітетом від звільнення. У той же час, і нинішній документ досить якісний, з конкретними цілями і завданнями, термінами реалізації і результатами. Але зараз це виглядає не більш,ніж спроба зберегти прем'єрське крісло і відбілити себе в очах громадськості.

Для прем'єра Арсенія Яценюка це вже друга програма діяльності для його Кабміну. Урядовий план на 2016 рік був затверджений міністрами ще 11 лютого, за кілька днів до розгляду у парламенті звіту про роботу Кабміну за минулий рік і голосування за недовіру нинішньому складу Кабінету Яценюка. Нагадаємо, тоді відставка так і не відбулася, хоча діяльність і була визнана незадовільною.

На тому засіданні Ради, як кажуть джерела РБК-Україна в уряді, прем'єр-міністр збирався представити свій план роботи на 2016 рік. Мовляв, він не просто прийшов послухати критику депутатів, а мав конкретні пропозиції щодо реформування кожного напряму у країні, і був готовий обговорити їх з коаліцією. Але в підсумку програма тоді так і залишилася таємницею.

До останнього моменту її не бачили навіть у профільних парламентських комітетах. Офіційна версія цього - план діяльності доопрацьовується, неофіційна полягає в політичній мотивації. Тепер, коли політична криза досягла піку, а ймовірність відставки уряду стала ще більш реальною, Арсеній Яценюк зважився на оприлюднення документа. І тепер, за версією співрозмовника РБК-Україна в Кабміні, має козир у рукаві. Хоча і виглядає це зараз, як спроба зберегти прем'єрське крісло і відбілити себе в очах громадськості.

Документ носить досить конкретний характер. У ньому 343 сторінки і 379 детальних, предметних завдання, які крім уряду, повинні реалізовувати ще і Верховна Рада, і президент. Кожен з 4 блоків плану діяльності-2016 містить цілі і завдання, терміни реалізації та результати. Попередня програма, розрахована на 2015 рік, носила більш декларативний характер.

"У новій програмі багато правильних речей, пов'язаних з подальшою дерегуляцією, податковою реформою, гармонізацією з європейським законодавством, підтримкою національного експорту, боротьбою з корупцією, реформою системи стратегічних комунікацій, децентралізацією, які необхідно здійснювати прямо зараз, - говорить керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський - Але, на жаль, практично відсутня фокус на інструментах підтримки реального сектору економіки в умовах кризи, створення нових робочих місць, якісного перезапуску та модернізації економіки в цілому". Але, у будь-якому випадку, для успішної реалізації запропонованої Кабінетом Яценюка стратегії, впевнений Забловський, необхідна консолідована робота в трикутнику "трьох П": Президент-Парламент-Уряд. В іншому випадку, цей документ ризикує залишитися черговою декларацією про наміри і профанацією реформаторських очікувань суспільства.

Як розповідає РБК-Україна заступник міністра економрозвитку і торгівлі Юлія Клименко, незважаючи на те, що з програмою можна працювати, для її виконання потрібний людський ресурс. "Ресурс не потужний, у нас не пройшла реформа публічної адміністрації, мається на увазі держслужби і структур, - пояснює Клименко. - Потрібна свіжа кров, нові люди. Це повинна була бути реформа №1. Без реформування зсередини щось важко робити, так як залишаються старі люди". Крім того, погоджується вона з Забловским, багато реформи залежать від рішень парламенту, наприклад, питання приватизації, корпоративного управління, дерегуляція і розвиток державного приватного партнерства.

РБК-Україна пропонує читачам ознайомитися з ключовими параментрами урядової програми-2016.

Кабмін знову обіцяє гідні зарплати держслужбовцям. Вже до середини літа чиновники можуть розраховувати на фінансування їх зарплатного фонду, в тому числі, і за рахунок грошей ЄС. Крім цього, з корупцією боротимуться за допомогою НАПК, електронного декларування, а у втікачів чиновників - заарештовувати активи.

d3881fe3-729b-41c8-9c73-c83ae85d8fd6

Діяльність Кабміну щодо спрощення роботи бізнесу містить найбільшу кількість речень. У чорновому варіанті програми цей блок чиновники назвали Easy Business. Крім підтримки експортерів, дерегуляції, розвитку інфраструктури та електронних сервісів, уряд в умовах кризи не відмовляється від ідей приватизації та відкриття ринку сільгоспземель. У той же час, чиновники не помічають необхідність проведення масштабної податкової реформи, а має намір лише реформувати структуру ГФС.

4

У сфері нацбезпеки і оборони уряд має намір продовжити модернізацію і закупівлю військової техніки, а також реформувати систему мобілізаційної підготовки. Один з напрямків - створення Військової поліції з правом ОРД та досудового слідства. Кабмін також не залишає спроб повернути окуповані території і інтегрувати Україну в ЄС.

Zakon_projekt-01

У Кабміні обіцяють, що в 2016 році реформа поліції буде продовжуватися. Наприклад, планується створити універсальну службу дільничних і новий call-центр на базі 102. Крім того, міністри мають намір реалізувати судову реформу, зокрема, запровадити систему примусового виконання рішень судів.

3

Енергетична незалежність - головна в порядку Кабміну і на цей рік. Амбіції чиновників полягають у формуванні нових моделей енергоринків. Буквально до липня країна може позбутися залежності від імпорту російського ядерного палива, до жовтня - буде підготовлена до переходу на нові правила тарифоутворення, а в грудні - завершиться реструктуризація НАК "Нафтогаз-України". Такі стислі терміни ставлять під сумнів реальність заявлених планів.

896772fb-196c-4847-b0a5-26ded108a7d1

Децентралізацію у Кабміні вважають запорукою "національного успіху". Втім, блок містить мало конкретики. Ефективність реалізації планів щодо децентралізації багато в чому буде залежати від прийняття нової редакції Конституції в частині зміни адміністративно-територіального устрою країни.

1

В пріоритеті Кабміну в сфері охорони здоров'я - нові стандарти медицини. Насамперед, планується реформування системи надання медпослуг та гарантування українцям безкоштовного пакету медичної допомоги. Одна з першочергових задач Моз - доступність якісних та ефективних ліків.

9743e9a2-163d-4857-ad97-52da726a0356

Освіта для Кабміну - "основа нової країни". Але, незважаючи на це, чиновники продовжать політику оптимізації кількості навчальних закладів. Наприклад, мова йде про скорочення числа інтернатів для дітей-сиріт, а також ПТУ. У цьому, зокрема, "оновлений зміст освіти".

807b371a-d6ee-4978-a535-4750c5826a67

Реформи в соціальній сфері представляються Кабміну в основному у вигляді написання стратегій і концепцій. Досить нечітко виписані пенсійна реформа та політика зайнятості населення. До середини літа Мінсоцполітики має намір переглянути порядок отримання житлових субсидій, однак у чому суть змін поки не ясно.

b0e634b8-57d6-4707-8cc9-c53f1d6e4f62

Уряд планує в цьому році зробити акцент на просуванні України у світі як "національного культурного продукту". Також хочуть відкрити країну для потоку туристів.

2