Спікер вийшов на кордон: чи введе Україна візовий режим з Росією
В парламенті знову згадали, що безвізовий режим між Україною та Росією досі не скасований. Підставою повернення до питання скасування безвізу стало нарощення активності Росії щодо затримання українських громадян, а саме останній випадок - арешт кореспондента "Укрінформу" Романа Сущенка у Москві. Останнього російська сторона підозрює у шпіонажі та роботі на Головне управління розвідки Міністерства оборони України. У російському ФСБ кажуть нібито Сущенко збирав інформацію про діяльність російських збройних сил та нацгвардію РФ.
РБК-Україна намагалося з’ясувати, чи підтримає Верховна Рада скасування безвізового режиму з Росією, та які наслідки це рішення матиме для українців.
Москва дала привід
Про необхідність повернення до питання скасування безвізу з Росією нагадав спікер парламенту Андрій Парубій, який, власне, ще на початку року зареєстрував у парламенті проект постанови №4030 про денонсацію угоди між урядами України та Росії про безвізові поїздки громадян. "На початку 2016 року я вніс до Ради проект постанови Кабінету міністрів щодо припинення дії угоди між урядом України і урядом РФ про безвізові поїздки громадян України і РФ. Можливо, є сенс сьогодні нам підняти питання і повернутися до введення візового режиму з РФ", - заявив вчора на погоджувальній раді Парубій.
Нагадаємо, що проектом постанови передбачається зобов’язати український уряд припинити дію Угоди між урядом України і урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян двох країн. Варто зауважити, що, навіть за умови, якщо Кабмін письмово повідомляє російську сторону про зупинення дії угоди, візовий режим може бути запроваджений тільки через півроку. Причиною скасування безвізу законодавці пояснюють збройною агресією Російської Федерації проти України: військовою окупацією та анексією Криму, окупацією частини Луганської та Донецької областей, участю російських найманців та військовослужбовців у терористичних угрупуваннях на сході України - "ДНР" та "ЛНР" - задля забезпечення національної безпеки та захисту національних інтересів та територіальної цілісності України.
Введення візового режиму з Росією означатиме, що українські громадяни більше не зможуть перетинати україно-російський кордон по внутрішньому чи закордонному паспорту та перебувати на території Росії до 90 днів, як це дозволено сьогодні. Аналогічна процедура буде скасована і для російських громадян, які бажатимуть в’їхати на територію України. Проте, варто відзначити, що з березня минулого року росіяни мають право перетинати український кордон тільки за наявності закордонного паспорту.
Ніщо не забуте
У "Народному фронті", за списками якого Парубій пройшов у Раду, пояснюють, що діючий спікер наголошував на важливість скасування безвізу з Росією ще на початку 2014 року, коли обіймав посаду секретаря Ради національної безпеки і оборони. І тільки через два роки, ще не будучи спікером, разом з іншими колегами-депутами Парубій зареєстрував відповідну ініціативу. У доробку спікера є ще один проект закону - про денонсацію угоди між Кабміном та урядом РФ про порядок перетинання українсько-російського кордону жителями прикордонних регіонів обох держав. Але, як повідомили РБК-Україна у прес-службі спікера, наразі Андрій Парубій веде мову тільки про скасування безвізового режиму.
Попри те, що законопроект з’явився у Раді ще в лютому, протягом восьми місяців, його так і не виносили в сесійний зал. Депутати виправдовуються тим, що не було підходящого моменту. А з активізацією арештів українських громадян у Росії, питання стало актуальним, як ніколи. "Буває остання крапля. Величезна кількість громадян України в Росії затримуються тільки через те, що вони громадяни України", - пояснює депутат фракції БПП, член комітету у закордонних справах Володимир Ар’єв. Депутат переконаний, що законопроект отримає підтримку в парламенті, як мінімум від президентської фракції.
Цією останньою краплею став арешт у Москві власного кореспондента державного інформаційного агентства "Укрінформ" Романа Сущенко. Після того, як стало відомо про його затримання, російськи спецслужби вийшли з заявою, в якій вони стверджують, що Сущенко є полковником української розвідки. В Москві він нібито збирав секретні відомості про діяльність Збройних сил і Національної гвардії Росії "що становлять державну таємницю, витік яких за кордон міг завдати шкоди обороноздатності держави".
Проте, один із співавторів проекту постанови, представник "Народного фронту" Ігор Лапін пояснює, що насправді причиною з затримкою скасування безвізу з Росією була відсутність політичної підтримки в залі парламенту, до того ж опоненти запровадження візового режиму апелювали до того, що не можна "рвати спільне слов’янське коріння" між Україною та Росією.
У "Самопомочі" ж кажуть, що зовнішню політику держави визначає президент, який не хоче рвати зв’язки українського бізнесу із російським. "Війна є для країни, яка бореться за свою незалежність, а її президент, на жаль, має дуже специфічну політику щодо Росії, починаючи з клятої фабрики у Липецьку, завершуючи тим, що російський вплив на українську енергетику, зв'язок, банківський сектор залишається неприпустимо високим. І президент та його команда не бачать в цьому жодних проблем", - пояснює представник "Самопомочі", голова комітету з питань запобігання корупції Єгор Соболєв.
Тим часом у "Батьківщині" наполягають, щоб разом зі скасуванням безвізового режиму з Росією, Україна повинна йти ще далі та розірвати дипломатичні стосунки з Росією.
Виклики відміни безвізу
Народні обранці та експерти розуміють, що у разі введення візового режиму з Росією слід очікувати величезний спротив українців, перш за все тих, які є російськими заробітчанами. Слід нагадати, що, за даними Державної прикордонної служби, тільки у 2015 році до Росії виїхало 4,1 мільйонів українських громадян. "Кожен має для себе прийняти рішення - їхати йому працювати до країни-агресора, щоб він внаслідок цієї роботи створював танки, які будуть вбивати українців, чи не їхати. Це питання морального вибору кожної особи", - розповів РБК-Україна міністр закордонних справ України у 2007-2009 роках Володимир Огризко.
Втім, у парламенті кажуть, що, впровадивши візи до Росії, можна вирішити і питання поповнення українського війська, адже добра половина заробітчан в Росії - призовного віку.
"Коли мені говорять: "А давайте подумаємо про наших заробітчан у Росії, яких біля трьох мільйонів…". А я кажу - якраз половина з них - чоловіки призивного віку, і я хотів, щоб вони подумали про обов’язок громадянина - боронити свою державу", - пояснює нардеп Ігор Лапін.
У МЗС наразі відмовляються коментувати, які наслідки для України матиме запровадження візового режиму з Росією та просять зачекати рішення парламенту. Нагадаємо, ще у березні цього року у відомстві прийняли таку пропозицію "в штики". Тоді вітчизняне МЗС пояснювало, що відповідні дії призведуть до зростання соціального напруження, адже ускладнить процедуру поїздки близько 4 мільйонів громадян України до РФ. Також у відомстві пояснювали, що скасування безвізу суттєво не вплине на вирішення основної цілі - посилення національної безпеки та стабілізації ситуації на сході країни через наявність неконтрольованих ділянок державного кордону та призведе до активної пропагандистської кампанії РФ щодо України.
Пізніше, у серпні, риторика МЗС дещо змінилася. Очільник міністерства Павло Клімкін допускав, що за необхідності Україна може ввести візовий режим з Росією. "Звісно, ми повинні чітко контролювати в’їзд з території Росії до України. І ми це зробили - зараз в’їзд здійснюється тільки за закордонними паспортами, і тільки через міжнародні та міждержавні пункти пропуску. Якщо ми введемо візовий режим, чи дозволить це нам більш ефективно фільтрувати агентів ФСБ та інших російських спецслужб, які будуть працювати з метою дестабілізації? Однозначної відповіді я тут не бачу", - сказав міністр в інтерв’ю агенству "Інтерфакс-Україна". Тоді Клімкін також висловив застереження, що Росія здійснюватиме пропагандистські напади на Україну, що та перешкоджає людям похилого віку та дітям відвідувати своїх родичів, та додав, що для запровадження візового режиму Україна має розширити свої консульські потужності в Росії: "Тому, спочатку давайте визначимося, що принесе введення візового режиму в плані безпеки. Якщо відповідь "так", то будемо діяти, якщо "ні" - знайдемо інші рішення".
Відтак, якщо візовий режим з Росією буде введено, надалі уряди України та Росії мають схвалити порядок отримання віз кожною стороною, тож поки зарано говорити, яка саме процедура буде запроваджена. Та ні в кого не викликає сумніву, що після рішення України запровадити візовий режим, Росія схвалить дзеркальне рішення. Ба більше, в Україні вже готові до "хвилі обурень" російських чиновників, що, нібито, Україна кидає своїх громадян на призволяще. "Галас буде звичайно величезний. Пропагандистський. Я собі уявляю, як "Раша тудей" чи всі ці канали будуть виливати тонни бруду на Україну", - пояснює Огризко.
А тим часом, в МЗС забили на сполох, що відвідувати Росію для українців небезпечно. І причина тому - безпідставні затримання українців, провокації на кордоні та при митному огляді, тортури, недопуск консулів до уже арештованих громадян України.