Спецслужби Ірану і Лівану заарештували 12 агентів ЦРУ, які повинні були завдати по Ісламській республіці "потужний удар", повідомляє CNN з посиланням на іранського депутата Парвіза Сороурі.
Спецслужби Ірану і Лівану заарештували 12 агентів ЦРУ, які повинні були завдати по Ісламській республіці "потужний удар", повідомляє CNN з посиланням на іранського депутата Парвіза Сороурі.
За словами політика, американські шпигуни були направлені в Іран з метою влаштувати диверсію ядерної та військовій сферах діяльності держави. Депутат не зміг назвати дату арешту агентів ЦРУ, а також не повідомив подробиці затримання розвідників.
"Шпигуни американського і сіоністського режимів намагалися завдати по Ірану сильний удар, нашкодивши країні як зсередини, так і зовні. Однак, на щастя, оперативність іранської розвідки не дала їх планам збутися", - повідомив телеканалу Сорурі.
Раніше американський чиновник розповів журналістам, що в Лівані були затримані інформатори ЦРУ, однак співрозмовник не повідомив, скільки саме людей було арештовано.
Джерело також додало, що інформаторів могли встановити за їх мобільними телефонами, які використовувалися винятково для зв'язку з співробітниками ЦРУ.
Про розкриття агентурних мереж ЦРУ в Лівані, а також в Ірані стало відомо 21 листопада. Тоді телеканал ABC News з посиланням на американських військових повідомив, що в Лівані та Ірані були розкриті і затримані десятки американських шпигунів, які працювали на ЦРУ. За даними ABC News, мова йде про людей, завербованих ЦРУ в Ірані і ліванській організації "Хезболла", яку в США вважають терористичним угрупуванням, що користується підтримкою Тегерана. Шпигуни постачали інформацію про угрупування "Хезболла" і про іранську ядерну програму. Про долю затриманих нічого не відомо. За деякими даними, їм може загрожувати страта.
Нагадаємо, керівництво Ірану і "Хезболла" ще на початку літа оголосило про розкриття шпигунських мереж США по телебаченню, проте Сполучені Штати не відповіли на ці заяви.
Зазначимо, відносини Ірану і США останнім часом вкрай напружені. Захід звинувачує іранську владу у спробах створити ядерну зброю під прикриттям мирної ядерної програми. США і їх союзники піддали Іран економічним санкціям. Керівництво ісламської республіки спростовує звинувачення. У свою чергу іранські військові неодноразово звинувачували США в шпигунстві.
Наприкінці минулого року при здійсненні іранської ядерної програми виникли серйозні технічні проблеми. Вони призвели до припинення роботи тисяч центрифуг, задіяних для збагачення урану. Іран заявив, що проблеми почалися через комп'ютерний вірус Stuxnet, який спеціально створений для порушень в роботі систем, що відповідають за реалізацію іранської ядерної програми. У створенні вірусу Іран звинуватив США і Ізраїль.
Влітку 2009 р. на необозначеному кордоні Іраку і Ірану іранські військові затримали трьох американських туристів. Їх звинуватили в шпигунстві на користь американської розвідки і засудили до 8 років в'язниці. У 2011 р. Іран звільнив їх в обмін на викуп, заплачений султаном Оману.
Останній скандал у відносинах Ірану і США пов'язаний із замахом на посла Саудівської Аравії в США, який, за словами американського керівництва, намагалися здійснити спецслужби Ірану.
Нагадаємо також, 18 листопада ц.р. на засіданні Ради керівників МАГАТЕ більшістю голосів була прийнята резолюція, в якій міститься "зростаюча заклопотаність" організації щодо питання іранської ядерної програми. Постійний представник Ірану в організації Алі Асгар Солтані заявив, що ця резолюція "непрофесійна, незбалансована, політизована і незаконна". Крім того, він розкритикував директора агентства Юкіо Амано за передання конфіденційних документів щодо іранської ядерної програми в Раду Безпеки ООН.
Ситуація навколо ядерної програми Ірану загострилася 8 листопада 2011 р., коли було оприлюднено звіт про роботу спеціальної комісії МАГАТЕ. Зокрема, у документі наголошувалося, що до 2003 р. Тегеран вів дослідження в області ядерної зброї в рамках особливої програми, при цьому деякі дослідження в цій області можуть тривати до цих пір. Іран назвав звіт МАГАТЕ політизованим. Іранський лідер Махмуд Ахмадінежад неодноразово заявляв, що ядерна програма країни носить виключно мирний характер.
Зазначимо, раніше Держсекретар США Хілларі Клінтон заявила, що КВІР все більш активно бере участь в управлінні країною, і не виключено, що Іран рухається у бік військової диктатури. У своєму інтерв'ю Клінтон послалася на повідомлення засобів масової інформації про те, що іранське керівництво може скасувати посаду Президента. Вона сказала, що вартові ісламської революції - елітний підрозділ у складі збройних сил - "все більш активно втручається в управління економікою.
"Спецпідрозділ "Аль-Кудс" та інші елементи силових структур взяли під свій контроль деякі економічні структури. Це частина процесу, який я маю на увазі, кажучи про те, що в Ірані військові поступово прибирають до рук", - заявила Клінтон.
Клінтон також сказала, що адміністрація планує застосування нових санкцій, щоб змусити Іран припинити діяльність, яка, ймовірно, спрямована на створення ядерної зброї.