ua en ru

Спецслужби ФРН отримували інформацію від режиму Каддафі

Автор: RBC.UA
Спецслужби ФРН отримували інформацію від режиму поваленого лівійського диктатора Муамара Каддафі. Про це заявив в інтерв'ю газеті Bild am Sonntag колишній координатор німецьких спецслужб Бернд Шмідбауер, який з 1991 по 1998 рік обіймав посаду державного міністра у Відомстві федерального канцлера, передає Deutsche Welle.

Спецслужби ФРН отримували інформацію від режиму поваленого лівійського диктатора Муамара Каддафі. Про це заявив в інтерв'ю газеті Bild am Sonntag колишній координатор німецьких спецслужб Бернд Шмідбауер, який з 1991 по 1998 рік обіймав посаду державного міністра у Відомстві федерального канцлера, передає Deutsche Welle.

За словами Шмідбауера, "мова йшла в першу чергу про інформацію у справі боротьби з тероризмом і, отже, про інтереси Німеччини у сфері безпеки". Він зазначив, що лівійські спецслужби мали джерела інформації, доступу до яких їх німецькі колеги були позбавлені.

"Завдяки цій інформації ми могли запобігати загрози для нашої країни", - вказав Шмідбауер.

Одночасно він підкреслив, що спільних операцій лівійських і німецьких спецслужб не було. "Цією риси ми не переходили ніколи", - зазначив колишній координатор німецьких спецслужб.

Тим часом новий посланник Лівії у ФРН Алі Маседнах ель-Котані зажадав провести розслідування про співпрацю Заходу з режимом Каддафі. "Після диктатури, що тривала багато десятиліть, в Лівії необхідно багато чого розслідувати, в тому числі і контакти поваленого режиму з західними спецслужбами", - заявив він в інтерв'ю Bild am Sonntag.

Нагадаємо, що раніше в Тріполі були знайдені документи, що свідчать про тісну співпрацю ЦРУ і режиму Муамара Каддафі.

Повідомлялося, що в роки президентства Джорджа Буша-молодшого Центральне розвідуправління США переправляло осіб, підозрюваних у причетності до терористичної діяльності, для допитів до Лівії.

Крім того, в 2004 р. ЦРУ забезпечило своє "постійна присутність" у Джамахірії. Саме в той час Лівія почала налагоджувати дипломатичні відносини з Заходом. До якого моменту тривало це співробітництво, не уточнювалося.

У співпраці з диктаторськими режимами розвідслужби західних країн часом не бачать нічого поганого.

Більш того, за словами колишнього керівника британської служби контррозвідки МІ-5 Елайзи Меннінгем-Баллер, США і Британія шукають спосіб вступу в переговори з "Аль-Кайєдою" з метою укладення мирної угоди.

"Досягнення в боротьбі з тероризмом з використанням силових методів не безмежні, і щоб покласти край насильству, необхідно політичне врегулювання", - заявила екс-глава МІ-5. Проте екс-глава британської контррозвідки попередила, що до початку переговорів з "Аль-Кайєдою" ще дуже далеко.

По суті це перший факт можливих переговорів з "Аль-Кайєдою". До нинішнього моменту мова йшла тільки про можливі переговори тільки з близьким до "Аль-Кайєди" рухом "Талібан".

У червні цього року президент Афганістану Хамід Карзай заявив, що США беруть участь у проведенні мирних переговорах з керівництвом руху "Талібан". За його словами, в переговорах з талібами беруть участь "іноземні військові і особливо самі США", але при цьому невідомо, чи ведуться переговори між представниками американської адміністрації і талібами безпосередньо або через посередників.

Нагадаємо, що на початку червня міністр оборони США Роберт Гейтс заявляв, що політичні переговори з керівництвом "Талібану" можуть початися вже до кінця року. Тоді Гейтс підтвердив факт непрямих контактів між владою США і рухом "Талібан", проте підкреслив, що ці контакти знаходяться "на самій попередній стадії".

При цьому офіційна позиція "Талібану" ультимативна: мирні переговори вони готові почати тільки після того, як сили міжнародного контингенту покинуть Афганістан, і вести їх будуть тільки з афганським урядом.

З іншого боку, в інтерв'ю The Sunday Times два з старших вчених мулл руху "Талібан" передали послання від правлячої ради Талібану - Кветти шури, про те, що верховний лідер "Талібану" мулла Мохаммед Омар більше не ставить за мету правити Афганістаном. Вони заявили, що Омар готовий до участі в "відвертих і чесних переговорах".

Спростити переговори "Талібаном" може те, що Рада Безпеки ООН розділила комітет, який відповідає за вироблення санкцій відносно "Аль-Кайєди" і "Талібану". Це спрощує процедуру виключення талібів з чорного списку організації.