ua en ru

Спеціальний режим: що це означає для мирного населення

Спеціальний режим: що це означає для мирного населення .
З 21 січня у Харкові введено режим посиленого патрулювання, який переноситься на територію всієї України. У місті "пілотно" відпрацьовується система антитерористичних заходів. Що вони собою вони представляють, наскільки їх введення на постійній основі юридично обґрунтоване, з чим саме ми зіткнемося через якийсь час вже у масштабах всієї країни?

З 21 січня у Харкові введено режим посиленого патрулювання, який переноситься на територію всієї України. У місті "пілотно" відпрацьовується система антитерористичних заходів. Що вони собою представляють, наскільки їх введення на постійній основі юридично обґрунтоване, з чим саме ми зіткнемося через якийсь час вже у масштабах всієї країни?

Формальним приводом для запровадження такого режиму, відмінного від режиму АТО і воєнного стану, стало зростання терористичних актів у регіоні. Зокрема, теракт у Харкові 19 січня біля будівлі Московського районного суду. Тоді, після засідання по справі активіста, обвинуваченого в появі на виборчій дільниці зі зброєю, біля будівлі суду було підірвано саморобний пристрій. Постраждало 13 осіб прихильників підсудного, які з різними ступенями поранень були доставлені в місцеві лікарні. За щасливим збігом обставин випадкові перехожі не постраждали.

До цього зростання тероризму у регіоні фіксувалося з середини осені 2014 року - від реальних обстрілів з гранатометів військкоматів до помилкових дзвінків про замінування залізно-дорожніх об'єктів та адмінбудівель. Серед найбільш небезпечних для громадян подій можна виділити пожежу 12 вересня 2014 р. на станції "Основа" цистерн з реактивним паливом, вибух 10 листопада в рок-пабі "Стіна", обстріл 11 січня з гранатомета будівлі фірми ТОВ "Харківрегіонгаз", біля якого стояла цистерна зі скрапленим газом, і пожежу 16 січня складу з цистернами з паливом на залізничній станції "Шебелинка".

Що являють собою ці заходи? Що саме вводиться в Харкові? Узагальнимо повідомлення офіційних осіб.

СБУ, повідомлення прес-центру, 20.01.2014: Для забезпечення безпеки українських громадян, а також забезпечення їх захисту і спокою, рівень залучення усіх суб'єктів боротьби з тероризмом на всій території України є посиленим.

Олександр Турчинов, секретар РНБО, 21.01.2015, коментар журналістам: - Саме в місті Харкові відпрацьовується система антитерористичних заходів. Створена робоча група, яка проводить організацію заходів, спрямованих проти будь-яких можливостей терористичних проявів. Зараз будуть проводитися активні заходи щодо затримання підозрюваних у причетності до тероризму, так і до сепаратизму, в тому числі і підтримці сепаратизму. Крім того проводиться спільне патрулювання нацгвардійців зі співробітниками міністерства внутрішніх справ, які беруть під контроль будь-які небезпечні з точки зору терористичних атак точки міста Харкова...Створена гаряча лінія, на яку приходять будь-які дзвінки і будь-яка інформація щодо підозрілих предметів... Технологія та заходи, які сьогодні відпрацьовуються в Харкові, будуть реалізовані і в інших регіонах нашої країни. /стенограма ефіру/

Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ, 21.01.2015, виступ перед пікетувальниками сесії Харківської міськради: - Ми дивимося на ситуацію з нашою міською радою. Щоб у вас не було жодних сумнівів, ця міськрада, і цей мер, припустимо, мені не подобається так само, як і вам. У нас мета є. Ми в цьому місті не хочемо війни, але ми в цьому місті хочемо нормальної влади, української влади, що приймає українські рішення. Якщо ця міськрада щось робить не так, ми підкажемо. Ось така наша місія. Я не хочу, щоб хтось звинуватив Харків в екстремізмі, я хочу, щоб Харків звинуватили в тому, що це найбільш демократичне місто.... Після всіх тих терактів, якими намагаються залякати нас в місті, ми прийняли рішення, і з сьогоднішнього дня буде оголошено режим посиленого патрулювання міста, будуть спеціальні підрозділи національної гвардії разом з МВС, в місті буде патрулювання, так як ми це зробили в Одесі і радикально знизили ступінь всіх порушень. Всякий, хто провокує нас, всякий, хто намагається заявити про повалення української влади в Харкові, буде жорстко покараний. /Далі - журналістам/ ...Ми розглядаємо ситуацію в прифронтовому місті, в умовах агресії Російської Федерації і тому не потерпимо будь-яких намірів в цю сторону. /стенограма ефіру/

Ігор Балута, голова Харківської облдержадміністрації, під час зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Федеративної Республіки Німеччина в Україні Крістофом Вайлем: "...Сьогодні з 15 години в місті вводиться підвищене патрулювання...Кількість співробітників правоохоронних органів на вулицях міста і області буде збільшена в два рази. Також вони будуть забезпечувати патрулювання біля адміністративних центрів та державних об'єктів особливого значення. На території цих об'єктів або біля них буде стаціонарно встановлена легка бронетехніка. У патрулюванні будуть задіяні близько 2400 співробітників" /повідомлення прес-служби/.

УМВС в Харківській області, відділ громадських зв'язків, повідомлення 22.01.2015: /На центральній площі Харкова проведено розведення/ "для того, щоб попередити і не допустити на території Харківщини проявів сепаратизму, екстремізму і терористичних актів...600 співробітників патрульно-постової служби, батальйону міліції громадської безпеки особливого призначення, спеціального батальйону судової міліції Грифон", УДАІ, ДСО, райвідділів ХМУ /УМВС/, кінологи, а також курсанти ХНУВС, бійці Нацгвардії України та недержавних охоронних організацій. Також була задіяна легка броньована техніка".

Олександр Пивовар начальник управління СБУ в Харківській області, 23.01.2015, виступ перед журналістами: - Вже два дні, сьогодні третій на території Харківської області запроваджено і здійснюється посилений режим антитерористичних заходів. В області побував// секретар РНБО, міністр внутрішніх справ, перший заступник голови Служби безпеки України. Всі заходи, які нами сьогодні здійснюються - від посилення патрулювання вулиць, об'єктів життєзабезпечення, посилення заходів у рамках проведення антитерору - вони скоординовані, насамперед, з підрозділами міліції, СБУ, національної гвардії, всіх зацікавлених відомств, МНС. В результаті цих заходів для населення хочеться, щоб вони не тільки побачили, але й відчули спокій. Але, у зв'язку з тим, що буде посилено патрулювання, перевірки ми просимо мати при собі документи, що посвідчують особу, студентський документ, водійські права або паспорт, тому що при тих ознаках, які будуть певним родом перевірятися, як підозрілі, будуть доставлятися ці особи в райвідділ і буде втрачатися час громадянами на встановлення особистості /стенограма ефіру/.

Зорян Шкіряк, радник міністра внутрішніх справ /виступ перед журналістами, 23.01.2014: В Харкові, де після чергового терористичного акту, вчиненого, як ви знаєте, російськими терористичними групами, за наказом міністра /Авакова/ був посилений режим патрулювання і здійснено ряд антиттерористических заходів, які тривають і сьогодні... Після посиленого патрулювання і взяття під охорону всіх стратегічних підприємств і посилення охорони об'єктів державної власності ситуація в місті Харкові спокійна, ніяких панічних настроїв, нічого не спостерігається. Більше того, за даними перехоплення переговорів між терористами і бойовиками... вони відкрито говорять про те, що зараз у Харкові не можна висовуватися, оскільки діє досить жорсткий режим. Повинен відзначити, що харків'яни радісно вітають /ці/ заходи. Сьогодні міністр дав розпорядження поширити ці заходи на територію всієї України, оскільки сьогодні Україна перебуває у стані неоголошеної війни з Російською Федерацією / стенограма ефіру/.

Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ, засідання оперативного штабу при МВС 24.01.2014: - Сьогодні по всій країні йде збільшення силами патрульних нарядів міліції та силами національної гвардії, кількість патрульних нарядів збільшилася вдвічі...Крім того ми переходимо до превентивних ударів по озброєним бандформуванням і, так скажемо, сепаратистам. / стенограма ефіру/.

Як можна бачити, опрацьована на регіоні система антитерористичних заходів являє собою:

- посилене /підвищене/ патрулювання вулиць

- взяття під охорону стратегічних державних об'єктів

- цілодобову охорону залізно-дорожніх мостів, трубопроводів

- профілактичну "фільтрацію", "превентивні удари" по сепаратистам

- посилення "паспортного контролю", обшуки та огляди особистого майна та автотранспорту громадян з можливістю їх затримання за ознаками підозрілості або відсутності документів

- затримання будь-яких підозрюваних у причетності до тероризму, так і до сепаратизму, в тому числі і підтримці сепаратизму

- залучення до цих заходів Національної гвардії і навіть недержавних охоронних структур

- використання легкої бронетехніки стаціонарно або при патрулюванні

- збір доносів від громадян про підготовку злочинів і про осіб, які можуть їх вчинити.

Не можна не відзначити, що введення посилених заходів, спрямованих на захист і безпеку харків'ян, виправдане і, за офіційними даними влади, вже зараз приносить користь. У місті затримано низку терористів і сепаратистів, знижена вулична злочинність, підвищилася оперативна розкриваність, в тому числі і тяжких злочинів. Навіть саме введення подібних заходів здатне знизити напругу в регіоні, один з районів якого віднесено до зони АТО, в якому майже вдвічі збільшено мобілізаційний призив, регіоні, максимально наближеному до району бойових дій.

Але, як можна помітити з наведених висловлювань, не встановлено конкретний строк дії цієї системи антитерору, а самі формулювання запроваджених заходів носять досить розпливчастий характер. Не зовсім зрозуміло на якій підставі до патрулювання з метою запобігання тероризму залучені "недержавні охоронні організації". Не зовсім зрозуміло, наскільки далеко можуть зайти "ознаки підозрілості" громадян. І кого вважатимуть "тими, що підтримують сепаратизм". Які саме "превентивні удари" завдадуть по підозрілим особам?

Надія Фроня, адвокат, партнер в об'єднанні адвокатів "Ліга правового захисту", м. Київ: " Права і свободи громадян можуть бути обмежені відповідно до законів "Про правовий режим воєнного стану" та "Про правовий режим надзвичайного стану". На сьогодні мова про запровадження таких режимів не йде.

Закон України "Про тероризм" також передбачає можливість обмеження прав і свобод громадян. Так, відповідно до статті 14 в районі проведення антитерористичної операції на час її проведення може бути встановлено спеціальний порядок, зокрема організовано патрульну охоронну службу та виставлено оточення.

З метою захисту громадян, держави і суспільства від терористичних загроз в районі проведення тривалої антитерористичній операції, в порядку винятку, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом, може здійснюватися превентивне затримання осіб, причетних до терористичної діяльності, на строк більше 72 годин, але не більше ніж на 30 діб.

Перебування в районі проведення антитерористичної операції осіб, які не залучені до її проведення, допускається з дозволу керівника оперативного штабу.

На вимогу керівників учасників антитерористичної операції підприємства, установи та організації, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції, частково або повністю припиняють свою роботу. Відповідні фахівці цих підприємств, установ та організацій при проведенні антитерористичної операції можуть у встановленому порядку, за їх згодою, залучатися до виконання окремих доручень.

Згідно статті 15 закону у районі проведення антитерористичної операції посадові особи, залучені до операції, мають право:

1) застосовувати відповідно до законодавства України зброю і спеціальні засоби;

2) затримувати і доставляти в органи внутрішніх справ осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення чи інші дії, що перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до антитерористичної операції, або дії, пов'язані з несанкціонованою спробою проникнення в район проведення антитерористичної операції і перешкоджання її проведенню;

3) перевіряти у громадян і посадових осіб документи, що посвідчують особу, а в разі відсутності документів - затримувати їх для встановлення особи;

4) здійснювати в районі проведення антитерористичної операції особистий догляд громадян, огляд речей, що при них знаходяться, транспортних засобів та речей, які ними перевозяться;

5) тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів та пішоходів на вулицях і дорогах, не допускати транспортні засоби, у тому числі транспортні засоби дипломатичних представництв і консульських установ, та громадян на окремі ділянки місцевості та об'єкти, виводити громадян з окремих ділянок місцевості та об'єктів, відбуксирувати транспортні засоби;

6) входити (проникати) в жилі та інші приміщення, на земельні ділянки, що належать громадянам, під час припинення терористичного акту та при переслідуванні осіб, підозрюваних у вчиненні такого акту, на територію та в приміщення підприємств, установ і організацій, перевіряти транспортні засоби, якщо зволікання може створити реальну загрозу життю або здоров'ю людей;

7) використовувати у службових цілях засоби зв'язку і транспортні засоби, в тому числі спеціальні, що належать громадянам (за їх згодою), підприємствам, установам та організаціям, за винятком транспортних засобів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав і міжнародних організацій, для запобігання терористичному акту, переслідування та затримання осіб, підозрюваних у вчиненні терористичного акту, або для доставки осіб, які потребують термінової медичної допомоги, у лікувальні установи, а також для проїзду до місця злочину.

У районі проведення антитерористичної операції контакти з представниками засобів масової інформації здійснюють керівник оперативного штабу або визначені ним особи. Передбачені цією статтею заходи здійснюються з дотриманням чинного законодавства і припиняються негайно після завершення антитерористичної операції.

Однак на сьогодні запровадження спеціального порядку нормативно не врегульовано. Логічно припустити, що відповідно до статті 12 закону цим питанням займається оперативний штаб, очолюваний керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України (координаційної групи відповідного регіонального органу Служби безпеки України) або особою, яка його заміщає.

Міністерство внутрішніх справ також є суб'єктом боротьби з тероризмом.

Разом з тим, нормативними актами не передбачений режим посиленого патрулювання".

На сьогодні діє Інструкція про порядок переведення органів і підрозділів системи Міністерства внутрішніх справ України на посилений варіант оперативно-службової діяльності.

Посилений варіант може вводитися у випадках: здійснення терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об'єктів життєзабезпечення; спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства.

Дія Інструкції поширюється на працівників органів внутрішніх справ і не передбачає обмежень прав і свобод громадян.

Питання залучення громадськості для запобігання терористичних актів врегулював закон "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону".

Хотілося б відзначити наступне.

1. Конфлікт на Донбасі, схоже, не має тенденцій до швидкого врегулювання, а швидше навесні-влітку буде розростатися і може поширитися на інші території України. Відповідно, число терористичних актів буде рости, і посилення контрзаходів просто необхідно.

2. Небажано задіяти будь-які недержавні формування у патрулюванні та інших профілактичних заходах, не пов'язаних з охороною об'єктів. Громадяни з розумінням поставляться до обмеження їх прав, якщо це обмеження буде проведено офіційними органами влади і, при необхідності, може бути оскаржено в судовому порядку. Однак залучення будь-яких недержавних структур або т. зв. "активістів" викличе додаткове невдоволення.

3. Сам термін введення такої системи повинен бути обмежений якимись тимчасовими рамками. Громадянам, яким не пощастило опинитися в зоні АТО, не цікаво жити невизначено довгий час під наглядом автоматників і бачити "кугуары" на вулицях міст.

4. На період запровадження таких заходів слід відмовитися від проведення будь-яких масових громадських акцій, незалежно від їх спрямованості. Гранату або автоматну чергу можуть послати не тільки в цистерну або стіну військкомату, але і у натовп.

5. "Підтримка сепаратизму" - дуже ємне, юридично до кінця неврегульоване поняття з серйозними недемократичними наслідками у вигляді обскурации політичних опонентів, зростання доносів у суспільстві і "пошуку відьом". Не виключено, що без належного контролю з боку влади ми ризикуємо перевести розумні антитерористичні заходи у кампанію гонінь на неугодних. Нашим правителям бажано максимально чітко визначити, що являє собою така підтримка, визначити, що саме може бути покараний громадянин, за що - ні, і визначити покарання для тих популістів - донощиків і наклепників, які побажають використовувати ситуацію в країні для боротьби з політичними конкурентами.