Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України знайшов оптимальні способи виробництва біопалива з сільськогосподарських культур. Вони багато в чому перевершують доступні в світі аналоги. Тепер справа за інвестиціями.
Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України знайшов оптимальні способи виробництва біопалива з сільськогосподарських культур. Вони багато в чому перевершують доступні в світі аналоги. Тепер справа за інвестиціями.
Українська наука зовсім не так безнадійна, як це прийнято вважати. У науково-дослідних інститутах, лабораторіях і просто гаражах наші вчені розробляють технології, аналогів яким немає в світі. Це технології, здатні змінювати світ і вирішити багато глобальних проблем.
При цьому більшість таких розробок невідомі широкій громадськості. Більш того, багато з них так і залишаються "в гаражах". Тому компанія "МТС Україна" (тепер - "Vodafone Україна") вирішила створити Tech Today Hub - платформу для спілкування українських вчених, молодих ентузіастів, інвесторів, чиновників та усіх, кому цікава наука.
На черговій зустрічі, яка відбулася вчора, вчені представили свої розробки в області "зеленої" економіки - маловідомого в Україні напряму. Один з основних принципів "зеленої" економіки - це зростання рівня життя, при якому споживання природних ресурсів не росте. Використання "зелених" технологій дозволяє в довгостроковій перспективі зменшити викид шкідливих речовин в атмосферу, зберегти чисті річки і моря, багатий тваринний світ, а також ефективніше використовувати енергію та інші ресурси.
Як розповів директор Інституту зеленої економіки В'ячеслав Потапенко, впровадження "зелених" технологій - найбільш підходящий варіант розвитку України в умовах зношеності основних засобів виробництва. Наприклад, за його словами, зношеність трубопроводів в Україні становить близько 70%. Щоб знизити її хоча б до 50% знадобиться близько 150 млрд доларів інвестицій протягом найближчих 10 років. Це більше, ніж річний бюджет України. Високовольтні лінії потужністю 35-110 кВ зношені в середньому на 40-50%.
Розвиток "зелених" технологій на даному етапі не потребує таких великих витрат, але вони здатні вирішити багато проблем як сучасного українського суспільства, так і людства в цілому. Саме такі проекти були представлені на Tech Today Hub.
Наприклад, Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України представив одразу два проекти. Перший - це виробництво пального біоетанолу з цукрового сорго, рослини з високою врожайністю (130 т/га) і вмістом цукру (25-35%). Зараз рослинний етанол в світі зазвичай виробляють із зерна (ячменю, пшениці), цукрових буряків, кукурудзи. Але вартість зерна зазвичай висока, а, наприклад, відходи цукрових буряків - взагалі дефіцит. Крім того, спірним залишається питання, наскільки доцільно використовувати продовольчі культури для виготовлення пального. Адже вони, в першу чергу, повинні бути їжею.
Сорго не є продовольчою сировиною, тому такого питання в даному випадку не виникає. Вихід етанолу з цукрового сорго в порівнянні з кукурудзою та цукровим буряком вище в 1,5-2 рази, відповідно потрібно менше землі і затрат на її обробку.
План роботи біопаливного підприємства нагадує цукровий завод, де біомаса перетворюється в сироп з якого виходить паливо. В цьому році вже було встановлено дослідно-промислове обладнання та вироблено 400 т біоетанольного пального і 3000 т твердого біопального із площі в 150 га цукрового сорго. Для запуску повноцінного виробництва, а також удосконалення технології інституту потрібні інвестиції в розмірі 11 млн доларів. Термін окупності, за оцінками авторів проекту, складає всього чотири роки.
Другий проект Інституту - це промислове виробництво біодизеля з іншої сільськогосподарської культури, рижію. Біодизель - це паливо, яке добувають із жирів рослинного і тваринного походження. Сучасне виробництво біодизеля дає високий викид шкідливих речовин, традиційний метанольний дизель має посередні фізико-хімічні і екологічні характеристики.
Українські вчені вже створили високопродуктивні сорти рижію, здатні давати 3-4 т насіння з одного гектара з вмістом олії 45-50%. Вихід біодизеля становить 1-1,4 т на гектар, а прибуток з одного гектара - до 8 тис. гривень.
Вчені також випробували промислову технологію отримання дизельного біопалива і завершили комплексну роботу з оцінки генофонду рижію. Вже створена дослідно-промислова технологічна лінія по виробництву палива потужністю 1 т біодизеля на добу. Тепер проект шукає інвестиції для створення пілотної установки, закупівлі сировини і матеріалів, досліджень та розробки документації.
Орієнтовна вартість цих робіт становить 4,5-5 млн гривень. Результати роботи планується втілювати у виробництво на площі до 1 тис. га в перший рік з перспективою збільшення площі до 50 тис. га.
За оцінками Інституту, навіть частковий перехід на альтернативне сумішеве паливо дасть можливість зменшити імпорт нафти на кілька мільйонів тонн у рік. Зараз Україна використовує лише близько 40% палива власного виробництва. А орні землі в цілому використовуються неефективно (зокрема, в зонах, забруднених радіацією).
Україна має всі передумови і причини для розвитку біопаливного виробництва. Це наявність достатньої площі угідь і можливість підняти сільське господарство, а також необхідність зменшити енергозалежність від імпортованих нафти і газу.
Про інші "зелені" розробки українських вчених, зокрема, у сферах очищення води і переробки відходів, читайте в матеріалах РБК-Україна наступного тижня.