Протягом останніх місяців Всеукраїнська асоціація деревообробних підприємств надсилає до Уряду, Адміністрації Президента України та МінАПК свої "пропозиції" наступного змісту:
Протягом останніх місяців Всеукраїнська асоціація деревообробних підприємств надсилає до Уряду, Адміністрації Президента України та МінАПК свої "пропозиції" наступного змісту:
1. Реформувати існуючу структуру управління галуззю, щоб розділити її 37 функцій між іншими держструктурами і гравцями ринку.
Фактично Асоціація пропонує ліквідувати Держлісагентство.
2. Заборонити в законодавчому порядку експортувати необроблену деревину і дозволити до експорту тільки її надлишки.
Перша частина пропозиції - заборона експорту необробленої деревини - протирічить другій частині пропозиції - дозволити експортувати надлишки необробленої деревини (діюче законодавство дозволяє лісгоспам експортувати саме надлишок деревини, який не находить збуту на внутрішньому ринку)
3. Ввести для зарубіжних покупців держмито в розмірі не менше 30% від ціни на внутрішній ринок.
Ця пропозиція суперечить зобов'язанням України перед ЕС та СОТ.
4. Виставляти на аукціони весь заготовлений ліс, включаючи санітарні рубки.
Ця пропозиція не може бути реалізована на практиці, оскільки лісгоспи не можуть планувати заздалегідь санітарні рубки і, як результат, обсяг заготовленої деревини в наслідок таких рубок.
5. Заборонити реалізацію необробленої деревини за прямими контрактами.
Діюча система реалізації надлишків необробленої деревини, яка не була викуплена в рамках аукціонів, за прямими контрактами - тобто деревообробним підприємствам або іноземним покупцям, дозволяє уникати корупції. Скасування цієї норми призведе до того, що значна частина лісу буде скуповуватись спекулянтами-перекупниками, які потім будуть перепродувати ліс переробникам.
6. Заборонити експорт готової продукції, сировина якої було куплена не на аукціонних торгах. Це закриє лазівку для недобросовісних компаній, які, нібито, купили ліс в лісгоспах АПК і військових лісгоспах, які не виставляють свою продукцію на аукціонні торги.
Цілком слушна пропозиція, яку варто реалізувати на практиці.
В своєму зверненні Всеукраїнська асоціація деревообробних підприємств наголошує на тому, що саме вона може захистити галузь від негативних процесів і допомогти компаніям в такий складний час: "Ми повинні об'єднатися, щоб створити силу здатну протистояти бюрократичній державній машині і недобросовісним чиновникам...".
Що ж це за Асоціація і кого вона об'єднує? Створена вона була 29 січня 2013, а де-факто почала працювати 26 серпня минулого року за ініціативи двох юридичних осіб:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Спорт 23", яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Празька 3 кв.460, ідентифікаційний код 37036210, дата проведення державної реєстрації17.03.2010 р. Дніпровською районною у м. Києві державною адміністрацією. Номер запису в Єдиномудержавному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 1 067 102 0000 015150.
Товариство з обмеженою відповідальністю " ВІВАД 09", яке знаходиться за адресою: 13001, Житомирська обл., Романівський р-н, селище міського типу Романів, вул. Леніна буд.2 корп. Вкв.20, ідентифікаційний код 36311007, дата проведення державної реєстрації 21.09.2009 р. номерзапису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. №1 299 102 0000003630.
Зрозуміти асоціацію можна - основний напрям роботи підприємств Вівад 09 та Спорт 23 - торгівля дубом(див додатки). Після зміни керівництва в галузі ціни на дуб-кругляк зросли, тобто лісгоспи почали продавати дуб за ринковими цінами, і це декому з переробників-експортерів не сподобалось. Дуже не сподобалось.
Як свідчать офіційні дані бірж, що проводили аукціонні торги необробленою деревиною з 2010р ТОВ "Спорт 23" декілька раз приймала участь у торгах, зокрема: в 4 кварталі 2011р на аукціонах було куплено 100 м3 дубового пиловника - вибрано (по даних лісгоспу) 0 м3, у Ікв., 2012р на аукціонні було куплено вже 200 м3 пиловника дубового та 300м3 пиловника соснового вибрано лише 18м3 (9%) дуба та 77м3 (26%) сосни. У 3кв. 2012р та 2 кв. 2013р знову було придбано по 50 м3 пиловника дуба з яких було вибрано 0м3. При цьому слід зазначити, що куплена на аукціонних торгах продукція лісгоспами заготовлюється у лісі по параметрах, що вказані у лоті. Тобто, у даній ситуації лісгосп поніс затрати по заготівлі, трелюванні та вивезенні продукції до верхнього складу, а "добросовісне" та "чесне" ТОВ пана Артемчука просто відмовилось від оплати раніше викупленої на аукціонних торгах продукції.
На нашу думку, такі підприємства як ТОВ "Спорт 23", що заявляються на лоти, їх виграють, а потім не викупляють, потрібно не допускати до аукціонних торгів, щоб вони не зривали проведення аукціонів та не розбалансовували роботу як лісгоспів, так і сумлінних переробників, які потребують сировину і готові її оплачувати.
Тепер зрозуміла стурбованість пана Артемчука та його позиція, як президента "Всеукраїнської асоціації деревообробних підприємств", щодо заборони експорту необробленої деревини. Адже, як показує реальність, ТОВ "Спорт 23" взагалі не зацікавлено купувати деревину на аукціонах, а навпаки - намагається зривати проведення аукціонів та, вразі заборони експорту, ставити лісгоспи в такі умови, в яких вони будуть вимушені реалізовувати продукцію за безцінок.
Другим засновником "Всеукраїнської асоціації деревообробних підприємств" виступає юридична особа ТОВ "Вівад 09". Виробничі потужності якої, як і ТОВ "Спорт 23", зосереджені у Житомирській області. По своїй діяльності у покупці деревини ТОВ "Вівад 09" перевершив свого "партнера" по Асоціації. Так, із майже 19 000 м3 деревини придбаної на аукціонних торгах в поточному році фактично було проведено оплату та вибрано лише близько 11700 м3, що складає лише 62%.
Так, за минулий рік, по прямим контрактам із лісгоспів Житомирської області на ТОВ "Вівад 09" було поставлено близько 1000 м3 техсировини дубової діаметр якої, нерідко перевищував 35см. Виникає питання, що це за така технічна сировина із дуба і чому вона поставлялась за безцінь?
Ініціативна група лісників України