ua en ru

Сумнівні кадри. Хто повертає до податкової схеми Курченка

Сумнівні кадри. Хто повертає до податкової схеми Курченка У Державній податковій служби відбуваються кадрові ротації (facebook.com)

У центральному апараті Державної податкової служби відбуваються кадрові ротації. У слід за топ-менеджментом податкової, найближчим часом очікуються перестановки також серед керівників ключових регіональних управлінь і департаментів в головному офісі. Примітно, що практично всіх нових заступників в.о. голови Михайла Титарчука – як і самого голову ДПС – пов'язують з керівником комітету ВР з питань податкової та фінансової політики Данилом Гетманцевим, який взяв під своє "крило" реформу в ДПС.

Про те, які кадри приходять в податкову, кого з них пов'язують з олігархом часів Віктора Януковича Сергієм Курченком, і чого чекати від податкової реформи – читайте в матеріалі.

Кадрова чистка

Минулого тижня в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" Данило Гетманцев анонсував велику кадрову чистку в податкових органах.

"Ви почуєте вже до кінця року про гучні звільнення в податковій і не тільки. Ми зобов'язані вичистити систему", – заявив він.

За словами Гетманцева, спроби поставити у відомство "нормальну людину" не увінчалися успіхом, оскільки "система" його затягує. І корупційні схеми, в тому числі й "скрутки ПДВ" – тільки тривають.

"Потрапляючи в банку в солоними огірками, свіжий огірок прокисає. Однак за такий хімічний процес ми не готові й не будемо брати на себе політичну відповідальність. Скажу більше, якщо ми не зламаємо систему, нам нічого робити у владі. Очолювати її, цю систему, як це робили інші, ми не будемо. Тому зараз питання стоїть дуже гостро: або ми їх, або вони нас", – заявив голова комітету.

Однак, за бажанням радикально поміняти склад будь-якого відомства, вкрай рідко вдається залучити дійсно незалежні кадри. У випадку з новими призначеннями в податковій цих підозр також не вдалося уникнути, що підтверджується інформацією від учасників ринку і співрозмовників в центральному апараті ДПС.

Зокрема, раніше The Page з посиланням на джерело у фракції "Слуга народу" повідомляв, що нинішній в.о. голови ДФС Михайло Титарчук з ініціативи Данила Гетманцева почав масові перевірки українських підприємців.

"Титарчук повністю курується Гетьманцевим і останнім часом виконує все, що той рекомендує. Гетьманцев за останній рік прийняв безліч вкрай шкідливих для бізнесу рішень, які вже призвели до спаду ділової активності і погіршення наповнення бюджету. Тепер він намагається вирішити цю проблему шляхом ще більшого тиску на підприємців, збільшення податків і масштабних перевірок. Зараз під перевірки ДФС потрапили 15 тисяч компаній", – зазначив співрозмовник видання.

Заступником голови ДПС на початку грудня була призначена Тетяна Кирієнко. Раніше вона також працювала за квотою Гетьманцева членом комісії з азартних ігор. Саме з Кирієнком, до слова, Гетьманців розглядатиме гучний кейс з "Синево", коли компанії необґрунтовано донарахували 1,1 млрд грн штрафів за результатами планової перевірки.

Радник від Курченко

Одним з ключових кадрових радників голови податкового комітету є Ігор Бондаренко – колишній голова ГУ Міндоходів у Києві. Його називали людиною, яка обслуговувала інтереси Сергія Курченка та Юрія Іванющенка, а також їхніх компаній у столичному регіоні.

Після Революції Гідності, на момент якої він очолював Голосіївську податкову, на посаду голови ГУ Міндоходів у столиці Бондаренка пролобіював колишній тоді керівником ДФС Ігор Білоус.

Бондаренко також був фігурантом знаменитої операції "генерали на вертольотах", коли прокуратура затримала кілька десятків нечистих на руку керівників податкових інспекцій, районних та обласних управлінь – і на вертольотах привезла їх до Києва. На той момент Бондаренко був начальником Святошинської ДПІ Києва.

"Своїм кар'єрним зростанням в податкових органах Ігор Григорович зобов'язаний тісній дружбі свого батька з Миколою Азаровим. Григорій Бондаренко тривалий час був заступником Миколи Яновича на посаді голови ДПАУ", – писав після цього затримання "Цензор".

Буквально через рік після призначення головою Святошинської районної податкової інспекцій столиці, Ігор Бондаренко опинився в центрі гучного корупційного скандалу. Його заступника, Олега Добровольського, заарештували в момент отримання хабаря. Бондаренко не тільки вийшов тоді сухим з води, а й допоміг уникнути покарання помічнику.

Керувати акцизами

Саме Бондаренко, як стверджують співрозмовники в податкових органах, запропонував Гетьманцеву цілий ряд сумнівних кандидатур, які повинні зайняти ключові посади в апараті ДПС. Зокрема, серед таких кандидатів – заступник начальника ГУ – начальник управління планових та позапланових перевірок фізосіб ГУ ДПС у Київській області Сергій Красиленко. Його Гетьманцев лобіюватиме на директора Департаменту контролю за підакцизними товарами.

Як відомо, з підакцизкою в Україні сьогодні катастрофа – одні тільки тютюнові виробники нещодавно відрапортували про 18%-ву частку контрабанди і контрафакту на ринку, що є рекордним показником за останні роки. Не менш плачевна ситуація на "тіньовому" ринку алкоголю і паливно-мастильних матеріалів.

"Ми поміняємо тих акцизників, які будуть саботувати боротьбу так, як робили це два з половиною роки", – анонсував глава податкового комітету в згаданому вище інтерв'ю.

Про Красиленка майже нічого не відомо, основний його досвід – це робота в ДПС і МВС на посадах, не пов'язаних з підакцизними товарами.

Скандальні податківці

Ще два скандальних призначення планується провести в управліннях ДПС у Києві та Київській області. На ці позиції від Гетьманцева претендують відповідно Катерина Чабан (Подзігун) і Катерина Риженкова. Про Чабан відомо, що ще з часів Януковича вона керувала податковою інспекцією в Печерському районі, потім після Революції перейшла на аналогічну посаду в більш скромний Дніпровський район. Потім бувши начальником Управління правового забезпечення ГУ ДПС у Київській області. У серпні 2021 року вона подала декларацію після звільнення з посади начальника відділу правового забезпечення ГУ Держспоживслужби в Київській області.

Ще один кандидат – Катерина Риженкова, яка сьогодні працює начальником управління трансфертного ціноутворення ДПС України, до цього бувши в.о. першого заступника начальника Офісу великих платників податків ДПС, ще раніше – заступник начальника ДПС Житомирської області, працювала в місцевих податкових Києва починаючи з 2009 року. Також Риженкова була директор ТОВ "Квіткова галявина" – компанії, яку у 2012 році звинуватили у рейдерському захопленні Лук'янівського ринку в Києві в інтересах угруповання колишнього тоді депутатом Київської міськради Олександра Ліщенко.

Але, судячи з усього, це далеко не останні кадрові перестановки в податковій. Протягом декількох місяців керівний склад відомства повинен бути повністю замінений на лояльних Голові податкового комітету людей., по всій видимості, стануть повсюдними.