За прем'єріадою майже непоміченим залишилося рішення президента Петра Порошенка звільнити першого заступника голови СБУ Віктора Тропака. У спецслужбі він також очолював головне слідче управління з протидії корупції та боротьби з організованою злочинністю.
За прем'єріадою майже непоміченим залишилося рішення президента Петра Порошенка звільнити першого заступника голови СБУ Віктора Тропака. У спецслужбі він також очолював головне слідче управління з протидії корупції та боротьби з організованою злочинністю.
Тріпак публічно заявляв про конфлікт між СБУ і ГПУ і звинувачував генерального прокурора Віктора Шокіна в тиску на співробітників спецслужби, які відповідають за боротьбу з корупцією.
У листопаді 2015 року Тріпак написав заяву про звільнення, пояснивши це тим, що не може боротися з корупцією поки генпрокурором залишається Віктор Шокін. Але, тоді президент Тропака не звільнив. Він зробив це тільки 14 квітня цього року, вже після того як Верховна Рада відправила у відставку самого генпрокурора Шокіна.
РБК-Україна спробувало розібратися чому Тріпак не зміг перемогти Шокіна.
Першим заступником голови СБУ Петро Порошенко призначив Віктора Тропака 2 липня 2015 року. Тоді ж службу безпеки очолив Василь Грицак.
На посаді керівника управління "До" (так в СБУ називають головне управління по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю) Тріпак змінив Юрія Артюхова. Того звільнили з спецслужби після звинувачень у "кришуванні" контрабанди вугілля із зони АТО.
На відміну від попередника, Трепак в першу чергу запам'ятався роботою за основним профілем - участю СБУ затримання так званих "діамантових прокурорів". Мова йде про екс-заступника прокурора Київської області Олександра Корнийце і колишньому першому заступнику начальника Головного слідчого управління Генпрокуратури Володимира Шапакине.
5 липня минулого року їх затримали і висунули звинувачення у хабарництві. Операцію спільно проводили СБУ і ГПУ. По лінії спецслужби її курирував Трепак, по лінії прокуратури - два заступники Шокіна: Віталій Касько і Давид Сакварелідзе. Причому обидва не поставили про це до відома свого шефа.
Але на етапі досудового слідства справу початок "буксувати". Касько і Сакварелідзе воювали з Шокіним в ГПУ і намагалися довести справу до суду. Тріпак ж у листопаді 2015 року написав заяву про звільнення. Після чого в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" публічно звинуватив Віктора Шокіна в перешкоджанні слідству у справі Корнійця і Шапакина. Але тоді президент Тропака не звільнив.
У підсумку справа "діамантових прокурорів" з гріхом навпіл передали в суд. Зараз судовий процес над ними триває. Незадовго до своєї відставки Шокін звільнив з ГПУ Сакварелідзе, раніше з прокуратури за власним бажанням звільнився Касько. А після відставки Шокіна з СБУ звільнився і Тріпак. Таким чином, ніхто з ініціаторів справи "діамантових прокурорів" не допрацював до оголошення судового вердикту.
"Віктор Тріпак написав заяву ще кілька місяців тому. За цей час вже звільнився зі своєї посади генеральний прокурор, а Віктор Миколайович пішов після цього. Це його рішення", - так прокоментував відставку Тропака радник голови СБУ Юрій Тандид.
Після чого додав, що президент Порошенко і керівник СБУ Василь Грицак пропонували Трепаку "рівноцінну посаду і позицію, але фактично рішення приймав він сам". Тандид не став уточнювати, яку посаду запропонували Трепаку, але повідомив, що рішення про його змінника в СБУ ще не прийнято.
Сам Тріпак не прокоментував свою відставку. Тим часом, народні депутати від різних фракцій впевнені, що Тріпак пішов через кругової поруки в ГПУ, яку вони називають "колективним Шокіним".
Так, на думку депутата від "Батьківщини" Ігоря Луценка, незважаючи на звільнення Шокіна, в ГПУ продовжила працювати його команда, в той час як соратники Тропака - Касько і Сакварелідзе, з якими він взаємодіяв у справі "діамантових прокурорів", з ГПУ звільнилися.
Відзначимо, що раніше сам Тріпак нарікав, що чинний Кримінально-процесуальний кодекс фактично встановлює диктат прокурорів над слідчими. Адже співробітники СБУ не можуть здійснювати слідчі дії без санкцій прокурорів.
Після того як Касько і Сакварелідзе програли війну з Шокіним, у Тропака не залишилося лояльних до нього людей в ГПУ. Тим самим робота його слідчих фактично виявилася паралізованою.
Багато народні депутати впевнені, що відхід з посад ініціаторів справи "діамантових прокурорів" почлечет його розвал, і вина Корнійця і Шапакина так і не буде доведена.
" "діамантових прокурорів" будуть намагатися поховати, я не виключаю, що поховають при діючій системі державних координат", - впевнений депутат від Радикальної партії Ігор Мосейчук, який сам проходить обвинуваченим у справі про хабарництво.
У ГПУ впевнені, що звільнення Тропака ніяк не пов'язане зі справою Корнійця і Шапакина. "Рішення про його відставку приймав президент, і до генеральної прокуратури це не має ніякого відношення", - зазначив в. о. Генпрокурора Юрій Севрук.
Аналогічної думки дотримується і фігурант справи "діамантових прокурорів" Корнієць: "Якщо б Шокін пішов на місяць раніше, напевно, Тріпак міг би спокійно прийти і сказати: "Все, Шокін пішов, я залишаюся!". А раз це (відставка Тропака, – ред.) відбулося через місяць після відходу Шокіна, то це прикриття, щоб не показувати справжні причини".
На думку Корнійця, причина звільнення Тропака – "внутрішні розбірки в СБУ".
Тим часом Севрук наполягає, що справу "діамантових прокурорів" затягували самі Касько і Сакварелідзе, а Тріпак до слідчих дій взагалі мав лише непряме відношення.
"Я не знаю, яким чином вони взаємодіяли, але я точно знаю, що Шокін вимагав та у Касько, і у Сакварелідзе, щоб ця справа ("діамантових прокурорів", - ред.) пішов у суд і був дуже обурений тим, що вона затягувалася. Це було постійно", - додав він.
Крім того, Севрук підкреслив, що саме Касько і Сакарелидзе затягували справу Корнійця і Шапакина. "Я не знаю, яким було участь Тропака, в слідчу групу він не входив і, фактично, не мав права брати участі у цьому виробництві, а під час обшуку керує слідчий", - сказав Севрук.
Після відходу з правоохоронних органів всіх ініціаторів справи "діамантових прокурорів" Севрук і його підлеглі одержали можливість довести, що вони здібніші своїх опонентів.
Для цього їм потрібно всього лише довести резонансну справу щодо своїх колишніх колег до обвинувального вироку суду. В іншому випадку, версія про "колективному Шокине" і круговій поруці в ГПУ отримає ще одне підтвердження.