ua en ru

чи будуть восени кадрові зміни в Кабміні

чи будуть восени кадрові зміни в Кабміні Від відставок ряд міністрів сьогодні рятує відсутність консенсусу серед парламентських фракцій

З наступного тижня в Україні розпочинається новий політичний сезон. 5 вересня у Верховній Раді стартує сьома сесія VIII скликання. Одна з інтриг нового сезону - перестановки в уряді. Ще перед парламентськими канікулами у Кабміні були вакантними трі крісла - міністра аграрної політики, інформаційної політики та охорони здоров'я. Міністри Тарас Кутовий і Юрій Стець, відповідно, подали у відставку ще в кінці травня. Уляна Супрун працює в статусі виконуючого обов'язки міністра охорони здоров'я вже майже рік. Проте до цих пір ні питання відставки, ні затвердження Супрун на посаді міністра не виносяться в сесійний зал парламенту. В депутатських та експертних колах стверджують, що крісла можуть похитнутися і під іншими міністрами. Тихо, але говорять навіть про загрозу для всього Кабміну. Які урядові ротації можуть очікувати країну з початком нового політичного сезону, читайте в матеріалі РБК-Україна.

Думки фракцій: голосів за відставки і призначення немає

В питанні вищої кадрової політики очевидне небажання або неможливість парламентської більшості у складі двох політичних сил - "Блоку Петра Порошенко" і "Народного фронту" - домовитися про те, хто замінить Кутового і Стеця на їхніх посадах. А також про те, хто, нарешті очолить міністерство охорони здоров'я та хто буде керувати Національним банком України. Не виключено, що відповіді на ці запитання країна отримає вже найближчими тижнями. "Думаю, що цієї осені це буде одне із тих питань, яке повинне бути вирішене", - запевнив РБК-Україна заступник глави президентської фракції в парламенті Олексій Гончаренко. Причому депутат відмовився називати ймовірні прізвища нових міністрів, пославшись на те, що прем'єр проводить консультації з фракціями і вносить кандидатури на розгляд депутатів. "Що стосується долі пані Супрун, то все просто. Якщо парламент не підтримає реформу охорони здоров'я в тому вигляді, в якому вона пропонує, це фактично буде означати недовіру, і вона повинна буде піти", - додав депутат.

Колега Гончаренко по фракції БПП, близький до прем'єр-міністра депутат Вадим Денисенко скептично ставиться до можливих змін складу Кабінету міністрів. "Ніяких змін в уряді не буде", - заявив РБК-Україна Денисенко. Інший співрозмовник з президентської фракції, що побажав залишитися неназваним, запевнив, що сьогодні голосів під можливі перестановки в Кабміні просто немає. "Немає голосів, щоб когось зняти. Якщо "Народний фронт" не дає 70 голосів, ніяких відставок в Кибміні цей парламент не проведе" , - вважає джерело і пояснює, що насправді реальна ситуація виглядає так - посада міністра інформполітики, або "Мінстець", як називають в народі, нікому не потрібна. Виконувати обов'язки міністра АПК буде перший заступник Максим Мартинюк - це влаштовує прем'єра і впливових гравців аграрного ринку, а на підтримку призначення Уляни Супрун на посаду міністра без приставки в.о. просто немає голосів.

Причому ще до канікул співрозмовник в БПП розповідав, що обговорювався сценарій, за яким планувалося зняти Гройсмана з поста прем'єр-міністра. У цьому випадку функції глави уряду в статусі "виконуючого обов'язки" виконуватиме перший віце-прем'єр Степан Кубів. Проте ніби від цієї ідеї відмовилися. До того ж, неодноразово в ЗМІ з'являлася інформація про досить серйозні прем'єрські амбіції генерального прокурора Юрія Луценка.

В "Народному фронті" говорять про зростання напруги між прем'єром і президентом, а також бажання останнього відправити Гройсмана у відставку. "Кажуть, що увесь уряд можуть спробувати відправити у відставку. Не подобається їм Володимир Борисович. Від Адміністрації президента виходить така ідея. Очевидно, він не такий слухняний, як би їм хотілося", - пояснює співрозмовник РБК-Україна в "Народному фронті". В якості прикладу конфронтації відносин Гройсмана з президентською командою називають голосування за зміни до бюджету на поточний рік у липні перед канікулами. Нагадаємо, тоді проект змін до бюджету підтримало менше половини фракції БПП і майже весь склад "Народного фронту" - 73 з 81 депутата.

Як писало РБК-Україна, існує конфлікт між прем'єром і бізнес-крилом команди Порошенко, який полягає в провалі поправки до змін до держбюджету щодо ПДВ-облігацій. Цими облігаціями пропонувалося відшкодовувати бізнесу борги з повернення цього податку. За інформацією РБК-Україна, така ідея виходила від групи близького соратника президента Ігоря Кононенка. Проти цієї поправки висловився особисто Гройсман за порадою міністра фінансів Олександра Данилюка.

Але також в партії Арсенія Яценюка відзначають, що голосів за призначення нового прем'єра у парламенті сьогодні немає. Натомість переконують в підтримці "Народним фронтом" Гройсмана, про що свідчить і недавня прогулянка двох прем'єрів по Хрещатику. Про те, що Гройсман став більш самостійним і бажає грати свою гру, говорить і співрозмовник у фракції "Батьківщина".

У фракції "Опозиційного блоку" також визнають, що відносну безпеку Кабміну сьогодні забезпечує нездатність депутатів знайти голоси за призначення нових міністрів, не кажучи вже про відставку всього Кабміну.

"Зараз мені здається малоймовірним, що Кабінет міністрів внесе на розгляд Верховної Ради України питання призначення на ту чи іншу посаду нового міністра. Це є наслідком того, що відсутня, як всі це розуміють, коаліція у Верховній Раді. Сьогодні призначити на посаду якогось міністра, більш того, таку як Супрун, навіть якщо б у коаліції було 300 голосів, було б проблематично", - заявив РБК-Україна народний депутат фракції "Опозиційний блок" Михайло Папієв. Отже, депутат вважає, що для того, щоб провести кадрові голосування, коаліції потрібно залучати "допомогу" від позафракційних депутатів.

"Поки не буде у Кабінету міністрів якогось предмету торгів з цього питання, до того часу не винесуть на розгляд Верховної Ради України призначення того чи іншого міністра. Тому що у випадку, якщо кадрове голосування буде провалено, наслідком цього може стати питання недовіри уряду", - додав він і нагадав, що "Опоблок" вимагає відставки всього Кабінету міністрів на чолі із Гройсманом.

Віце-спікер парламенту за квотою "Самопомочі" Оксана Сироїд переконана, що переформатувати коаліцію або Кабмін можна лише за участю колишніх регіоналів. "Це вже проблема коаліції, де вони ці голоси будуть брати (на кадрові призначення, - ред.). Як ділити бюджет, у них завжди знаходяться голоси. Нехай також знайдуться голоси і відповідальність за щось взяти", - сказала вона в коментарі РБК-Україна.

"Чула про це (що Гройсмана хочуть відправити у відставку, - ред.). Це робиться не з метою розвитку держави. Це робиться тільки для того, щоб перерозподілити потоки. Я чула, що новий уряд має бути сформований за участю колишньої Партії регіонів. Я вважаю це неприйнятним. Не можна давати ставати олігархам сильнішими. Не можна допускати людей з колишнього оточення Януковича ще більше до бюджетних грошей", - Сироїд.

У той же час джерела РБК-Україна в парламенті розповіли про ще один варіант перестановок в уряді, про який говорять у кулуарах влади. Нібито пропозиція відправити Гройсмана у відставку лобіюється на рівні лідерів депутатської групи "Відродження" Віталія Хомутинніка. Наслідком чого має стати зміцнення коаліції депутатами цієї групи, кілька з яких отримають посади в наступному уряді.

При цьому сценарії, за даними джерела, замість Гройсмана крісло прем'єра отримає нинішній секретар РНБО Олександр Турчинов, а посаду голови Верховної Ради замість Андрія Парубія віддадуть представниці БПП, нинішньому першому віце-спікеру Ірині Геращенко.

Сектори ризику

Голосів за відставку уряду у повному складі сьогодні дійсно немає, в цьому РБК-Україна запевняє і член фракції "Радикальна партія" Ігор Мосійчук. Депутат каже, що будь-які розмови про це - не більше, ніж бажання розігнати тему майбутнього Кабміну в ЗМІ. Та й самі соратники Олега Ляшка ще не визначилися - голосувати чи не голосувати за відставку уряду Гройсмана, враховуючи те, чи поділяють вони ймовірні причини такої відставки, і який новий склад уряду буде запропоновано.

У депутатських та експертних колах час від часу звучать прізвища потенційних кандидатів "на вихід" з уряду. Так, у групі ризику циркулюють прізвища міністра інфраструктури Володимира Омеляна, міністра енергетики Ігоря Насалика, міністра фінансів Олександра Данилюка. Всі троє останнім часом стали фігурантами скандалів.

Володимиру Омеляну пророкують відставку слідом за головою "Укрзалізниці" Войцехом Балчуном, з яким Омелян так і не зміг налагодити відносини. "Час від часу розганяється інформація про ймовірну відставку міністра інфраструктури Володимира Омеляна. Це пов'язано з боротьбою за вплив на аеропорти, порти і найголовніше - "Укрзалізницю". Тому що ніяких реальних підстав для його відставки немає", - говорить Мосійчук і додає, що в парламенті немає достатньо голосів, щоб ініціювати процес відставки Омеляна.

Розгорівся скандал, який, як вважають джерела, може коштувати урядового портфеля міністру енергетики Ігорю Насалику. Як з'ясувалося, міністр не вніс у декларацію більш ніж 3 млн. доларів боргових зобов'язань та інформацію про бізнес в офшорах. В кінці липня суд наклав арешт на майно міністра - квартиру і будинок - у зв'язку з неповерненням боргу. У відповідь Насалик в кінці серпня подав апеляційну скаргу на таке рішення. Але в парламенті стверджують, що ситуація з Насаликом поки не настільки критична, щоб той подавав у відставку.

"Ще ходять чутки про відставку міністра енергетики пана Насалика. Маю великий сумнів. Незважаючи на його особисті проблеми, які у нього виникли в судах за борговими зобов'язаннями, критичного настрою серед народних депутатів немає і навряд чи буде", - стверджує Мосійчук і припускає, що на порядок денний може бути винесено питання відставки міністра фінансів Олександра Данилюка.

Міністр фінансів Олександр Данилюк так само потрапив трохи в незручне становище. Так, у липні Генеральна прокуратура звинуватила міністра в ухиленні від сплати податків. Печерський райсуд столиці в липні доручив Державній фіскальній службі провести перевірку доходів Данилюка за період з 1998 по 2016 роки.

"Справді, може виникнути питання щодо Данилюка, якщо раптом справа виявиться серйозною. Маю на увазі претензії Генпрокуратури. Можливо, сам Данилюк подасть у відставку", - пояснює РБК-Україна політолог, голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. При цьому Фесенко вважає, що ніяких серйозних ротацій в уряді в новому політичному сезоні не планується.

У президентській фракції виданню не змогли ні підтвердити, ні спростувати можливість відставки Данилюка, Насалика та Омеляна.

У цілому експерти ставляться скептично до окремих ротацій в уряді або відставки всього уряду на чолі із Гройсманом, апелюючи до того, що такі серйозні рішення складно узгодити нинішнім складом підвішеної в повітрі коаліції. По-друге, уряд має довести до кінця розпочаті медичну, пенсійну, освітню реформи і будь-які пертурбації можуть перешкодити гладкому проходженні цих питань через парламент.