чому з'явилася кримінальна справа проти міністра фінансів
В понеділок, 31 липня стало відомо, що Генеральна прокуратура України підозрює міністра фінансів Олександра Данилюка в ухиленні від сплати податків. Печерський районний суд доручив співробітникам Державної фіскальної служби провести перевірку міністра на предмет дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 1998 по 2016 рік.
Будь-яка увага правоохоронців або фіскальних органів до вищих чиновників в Україні одразу ж набуває політичного підтексту. Особливо після того, як на початку червня генеральний прокурор Юрій Луценко прямо заявив, що в полі зору його відомства, крім відомих п'яти депутатів, потрапили інші політичні фігури. Включаючи колишніх і нинішніх членів Кабінету міністрів.
Версії несподіванної події з перебуваючим у відпустці міністром фінансів - в матеріалі РБК-Україна.
Буденна справа
"Не варто шукати конспірологію там, де її немає. НАЗК перевірила декларацію міністра, побачила невідповідність, попросила фіскальні органи перевірити інформацію про доходи. У цьому випадку ГПУ за законом зобов'язана підключитися - це не чиясь воля або чиєсь замовлення", - прокоментували РБК-Україна ситуацію з міністром у Адміністрації президента.
Нагадаємо, в уряд Гройсмана Данилюк потрапив прямо з АП, в якій деякий час обіймав посаду заступника голови з питань економіки і фінансів. Також Данилюк був представником президента в Кабміні. Саме тому інтерес досить лояльної до президента сьогодні ГПУ до "президентського" ж міністра фінансів сприйнявся в політичних колах як "збій матриці", що вимагає пояснень.
Також в АП зазначили, що в разі виявлення перевіркою невідповідності в доходах та податках, глава Мінфіну просто заплатить різницю в бюджет і на цьому справа закриється. Якщо ж невідповідності виявлено не буде, то справа закриється ще швидше.
Реакція самого Данилюка на ситуацію залишила зачіпку для прихильників теорії придворних інтриг. "Генеральна прокуратура України мене нібито в чомусь підозрює. Дуже сподіваюся, що це не є політично вмотивованим і не є помстою за те, що було зроблено, щоб перекрити корупційні схеми, виключити розкрадання бюджету і неефективне використання державних коштів", - відреагував Данилюк на своїй сторінці в Facebook. Міністр зазначив, що подія відбулася в перший день його відпустки, коли його немає в Україні.
Фактор ДФС
"Інтерес до податків Данилюка та оперативне винесення в публічну площину цієї справи - це "привіт" голові Мінфіну від корупційного оточення президента", - сказав в коментарі РБК-Україна народний депутат Сергій Лещенко.
Лещенко вважає, що дивитися в цій справі варто в бік його колеги по фракції - Ігоря Кононенка. Депутат запевняє, що колишній товариш по службі і бізнес-партнер Порошенко розраховує вже до осені посприяти відставці Данилюка. З подальшим призначенням на пост міністра фінансів депутата від БПП, голови комітету з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної.
Нагадаємо, стосунки між Данилюком та Кононенко дійсно непрості. Суть останнього конфлікту, про який писали ЗМІ - напіввільна з урахуванням справи Романа Насірова посада голови та заступників голови Державної фіскальної служби. Кадровими питаннями в цьому органі завідує Міністерство фінансів, і Данилюк, на подив як Гройсмана, так і Кононенка (і прем'єр, і заступник голови БПП зараз у ролі опонентів за вплив на фіскальну службу) відмовився приймати чиюсь сторону.
Помста за провал облігацій
Верховна Рада на літні канікули пішла на тривожній ноті конфлікту всередині команди влади. Як завжди справа була в грошах, а, точніше, в бюджеті.
Конфлікт прем'єра з бізнес-крилом команди Порошенка в останній пленарний день 13 червня полягав у провалі поправки змін до держбюджету про ПДВ-облігації. Цими облігаціями пропонувалося відшкодовувати бізнесу борги з цього податку. За інформацією РБК-Україна, ідея надійшла від Южаніної і Кононенко. Проти цієї поправки висловився особисто Гройсман за порадою міністра фінансів Данилюка, відомство котрого готувало запропоновані правки для винесення до сесійної зали. Без урахування побажань групи Южаніної і Кононенка про облігації.
У підсумку група Кононенко саботувала голосування щодо змін до бюджету, але необхідні голоси в залі Гройсман все ж зібрав.
Група Кононенко і Южаніної залишилася незадоволеною тим, що Данилюк "не дав їм заробити" на облігаціях, сказав в коментарі РБК-Україна народний депутат Дмитро Добродомов.
"Що таке повертати ПДВ облігаціями. Якщо коротко, то підприємець може переводити їх в готівку кілька років, якщо взагалі переведе. Є трастові фонди, один з них дуже відомий і пов'язаний з Гонтарєвою, які могли б скуповувати ці облігації у підприємств з дисконтом в 50 або 60 відсотків. Після чого переводити для себе по повній вартості - адже для влади проблеми переведення в готівку не існує. Тобто, два з передбачуваних 4,5 млрд гривень міг становити чистий заробіток", - каже депутат. Гройсман після консультацій з Мінфіном і Данилюком особисто відмовився вносити поправку про ПДВ-облігації в урядовий проект бюджетних змін.
"Уряд відстояв принципову позицію, і в сесійній залі не пройшла найбільш шкідлива для бізнесу правка, якою пропонувалося відшкодовувати суми ПДВ шляхом випуску облігацій внутрішньої державної позики. Тут маю відзначити виважену позицію депутатів в залі, які не підтримали створення додаткових перешкод для бізнесу та можливості повернення до корупційних схем", - написав Данилюк у своєму Facebook після голосування в Раді.
У комменарии РБК-Україна Южаніна щодо справи Данилюка висловилася однозначно. "Не буду коментувати саме справу Данилюка, тому що для цього є низка спеціальних органів. Для мене ця людина - найменш компетентний у податковій сфері і фейковий реформатор", - прокоментувала Южаніна.
"Тому було б добре, якби правоохоронні органи визначили і ступінь його (Данилюка - ред.) участі у розкраданні нашої країни", - додала вона.
У свою чергу Ігор Кононенко не захотів коментувати РБК-Україна справу Данилюка, а звинувачення з ПДВ-облігаціями назвав нісенітницею. "Зараз Генпрокуратура проводить перевірку, я не хотів би давати оцінку його діям", - сказав Кононенко. За його словами, інформаційна хвиля проти депутатської фракції БПП, яку зараз розганяють в інтересах міністра фінансів, це всього лише спроба зіграти на антикорупційній темі, яку люблять ЗМІ і деякі депутати.
Як відомо, під кінець політичного сезону було багато розмов про те, що восени уряд чекають якщо не глобальні, то точкові зміни. Нинішня історія з розслідуванням проти Данилюка може виявитися традиційним методом створення інформаційного фундаменту для кадрових змін в Мінфіні.