ua en ru

Знята недоторканність: що показало голосування за позбавлення Новинського депутатського імунітету

Знята недоторканність: що показало голосування за позбавлення Новинського депутатського імунітету Вадим Новінський зі свідка стане співучасником у справі про викрадення Олександра (Драбинка)

У Вадима Новинського, заступника голови фракції "Опозиційний блок" і бізнес-партнера Ріната Ахметова проблеми. Вчора Верховна Рада зняла з нього депутатську недоторканність. Зробили це депутати за поданням генерального прокурора Юрія Луценка, який підозрює Новинського у співучасті викрадення одного з ієрархів Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) Олександра (Драбинка). Мова йде про події 2013 року, коли у РПЦ МП готувалися до можливої зміни глави церкви, оскільки митрополит Володимир був серйозно хворий. До вчорашнього голосування Вадим Новинський проходив у цій справі як свідок, тепер же ГПУ може змінити його статус на співучасника. Якщо його провину буде доведено, йому може загрожувати до 10 років в'язниці. Новинський свою провину не визнає і звинувачує владу у політичному тиску. Він вже заявив, що з країни він виїжджати не збирається і буде продовжувати ходити на допити до прокуратури.

Голосування за позбавлення Новинського недоторканності перетворилося на політичний детектив. У боротьбі за голоси депутатів він і Юрій Луценко використовували всі можливі способи. У результаті подання генпрокурора підтримало 228 парламентарія. Голосування продемонструвало, що Луценко може розраховувати на голоси далеко не всіх членів парламентської коаліції і що власники найбільших українських фінансово-промислових груп все ще можуть об'єднатися для захисту представників свого "цеху".

Подробиці у матеріалі РБК-Україна.

У чому справа

Інформація про те, що ГПУ порушила кримінальну справу проти Новинського, з'явилася на початку літа нинішнього року, приблизно через місяць, після того, як Юрій Луценко очолив Генеральну прокуратуру. 3 листопада генпрокурор офіційно направив подання до Верховної Ради на позбавлення Вадима Новинського депутатської недоторканності. Із документу випливало, що мільярдера підозрюють у злочинах, передбачених ч. 2 ст. 146 Кримінального кодексу (незаконне позбавлення волі або викрадення людини групою осіб за попередньою змовою, передбачає покарання від трьох до десяти років позбавлення волі), і ч. 1 ст. 365 (перевищення службових повноважень, що передбачає покарання від двох до п'яти років в'язниці).

У поданні ГПУ йдеться про події літа 2013 - зими 2014 року. Тоді президент Віктор Янукович зі своєю командою готувалися до президентських виборів-2015. Під час виборчої кампанії він хотів заручитися підтримкою церкви. Але митрополит Володимир виступав проти втручання церкви у політичне життя країни. За версією прокуратури, у відповідь Янукович вирішив усунути Володимира з церковного престолу і поставити на його місце більш лояльну людину. У той час митрополит був серйозно хворий, а єдиною наближеною і довіреною до нього особою був його особистий секретар Олександр (Драбинко). За версією слідства, щоб домогтися зреченню Віктор Янукович і його команда викрали Драбинка, почали шантажувати Володимира арештом секретаря, вимагаючи зречення на користь єпископа Антонія (Поканича). Але Володимир на шантаж не піддавався до самого кінця Революції Гідності, після чого Янукович втік з країни. Весь цей час команда Януковича незаконно утримувала Драбинка. У списку тих, хто організував викрадення особистого секретаря митрополита, за версією прокуратури, тодішній глава МВС Віталій Захарченко, колишній глава столичної міліції Валерій Коряк, співробітники спецпідрозділу МВС "Грифон" і Вадим Новинський.

Нагадаємо, Віктор Янукович надав росіянину Новинському українське громадянство навесні 2013 року, а через кілька місяців той обирався до парламенту як самовисуванець по мажоритарному округу у Севастополі. У парламенті Новинський увійшов до фракції "Партії регіонів". За версією слідства, Драбинка під тиском Захарченко погодився на надання йому охорони МВС, яка за фактом утримувала його спочатку у готелі "Опера" у Києві, а потім у комплексі "Банний двір" у Вишгороді. У свою чергу, Новинський контролював Драбинка і вирішував, чи можна йому відвідувати той чи інший церковний захід.

Новинський свою провину заперечує і називає звинувачення ГПУ "фантазіями Юрія Луценка". За останній місяць депутат і генпрокурор двічі зустрічалися на засіданні комітету Верховної Ради з питань регламенту. 16 листопада у відповідь на звинувачення Луценка Новинський представив свою версію подій. За його словами, охорону Драбинка попросив сам, оскільки проходив свідком у справі про викрадення двох черниць і побоювався за свою безпеку. Причому, до того, як дати свідчення, єпископ був підозрюваним у цій справі. Мільярдер визнає, що з Драбинком і митрополитом Володимиром він у той час спілкувався, так як був і залишається великим благодійником церкви.

Новинський незгодний з тим, що під виглядом охорони представники влади фактично викрали Драбинка і, таким чином, тиснули на митрополита Володимира. Свою провину депутат категорично заперечує. Вислухавши Луценка і Новинського, 16 листопада депутати вирішили, що прокуратура надала достатньо доказів провини парламентарія і постановили, що направлять до ГПУ уточнюючі запитання і як тільки прокурори нададуть відповіді на них, вони знову розглянуть "питання Новинського".

Тим часом ГПУ отримала несподівану підтримку з боку фракції "Самопомічь", яка офіційно перебувати в опозиції. Соратники мера Львова Андрія Садового відмовилися голосувати за будь-які законопроекти, поки Рада не розгляне "питання Новинського". У свою чергу, прокуратура відповіла на додаткові питання, і комітет знову повернувся до розгляду звернення прокуратури.

У вівторок, 6 грудня депутати знову заслухали Луценка і Новинського, але на цей раз прийняли "Соломонове рішення": у своєму рішенні вони констатували, що доказів провини Новинського недостатньо, і постановили, що питання розгляду зняття депутатської недоторканності з Новинського повинен вирішити спікер Андрій Парубій.

Фінальний раунд

Вчора вранці з подачі Парубія депутати розпочали роботу з розгляду "питання Новинського". Юрій Луценко з трибуни особисто пояснював депутатам, у чому саме ГПУ звинувачує одного з лідерів "Опозиційного блоку". Він демонстрував їм слайди і докладно розповідав версію слідства. "Шановні колеги, на даний момент народний депутат України Новинський проходить по справі як свідок. Без рішення Верховної Ради про притягнення до кримінальної відповідальності ми не можемо вписати його у іншому статусі - у підозру Януковича, Коряка або Захарченка. Від вашого рішення залежить, чи буде пану Новинському висунуто підозру у злочині чи він і далі буде свідком, на відміну від всіх інших учасників реалізації злочинного плану екс-президента Януковича", - звернувся до народних депутатів генпрокурор.

Новинський уважно слухав Луценко. В цей день він виглядав абсолютно спокійно і впевнено. Він також виступив з трибуни. "Цю справу сфабриковано від початку і до кінця Генеральною прокуратурою. І мета цієї справи одна - політичний тиск, політичне переслідування. Генеральна прокуратура перетворилася на НКВД зразка 1937 року, перетворилося на політичну інквізицію. Вона переслідує усіх незгодних з цією владою політиків", - захищався Новинський. Луценко, посміхаючись, слухав опонента, і час від часу щось записував.

На початку виступу мільярдера зал обсвистав його за звернення "Шановні панове!". Хтось із колег відповів Новинському, що "панове - у Росії". Той виправився: "Шановні колеги! ". Під кінець промови Новинський навіть зірвав оплески, заявивши, що українське громадянство Віктор Янукович надав йому на підставі звернення Петра Порошенка, який на той час був міністром економічного розвитку в уряді Миколи Азарова.

"Ось цей лист, і ось його підпис, де сказано, що за особливі заслуги перед Україною прошу надати громадянство громадянину Новинському. Тоді виходить, що членом цієї злочинної групи, яка задумала цей злочинний план з повалення митрополита Володимира, є і Президент Порошенко", - заявив з трибуни Новинський.

Гучна заява не допомогла йому зберегти депутатський імунітет. За його позбавлення проголосувало 228 депутатів - на три більше необхідного мінімуму. "За" проголосували більшість депутатів з фракцій БПП, "Народний фронт", "Самопоміч", РПЛ і "Батьківщини", а також 18 позафракційних депутатів. По обличчю Новинського відразу після голосування було видно, що результат на табло став для нього несподіванкою. Але він швидко взяв себе в руки і розплився в усмішці. Пізніше, у кулуарах парламенту, депутат заявив журналістам, що з країни тікати не збирається і буде продовжувати ходити на допити у ГПУ. Справу проти нього він продовжує називати "політичним замовленням".

- Один з них (замовників, - ред.) виступав з трибуни Верховної Ради з абсолютно брехливими заявами. Але не можна генеральному прокурору так брехати. Він же знає, що бреше. За наклеп завжди відповідаєш, - сказав Новинський після голосування.

- А Порошенко теж замовник? - уточнив кореспондент РБК-Україна.

- Додумайте самі, - ухилився від відповіді Новинський і, у супроводі голови фракції ОБ Юрія Бойка, покинув кулуари.

Неофіційно співрозмовники РБК-Україна в оточенні Новинського розповідають, що вважають одним із замовників справи проти їхнього шефа позафракційного нардепа Андрія Деркача. Він, так само як і Новинський, відомий своєю релігійністю і благодійністю на потреби УПЦ МП. Слід нагадати, що саме заява Деркача послужила приводом для відкриття кримінальної справи проти Новинського. При цьому його соратники підкреслюють - Деркач давно знайомий з Луценком і вони дружать. Справді, обидва вони у середині 2000-х були членами Соціалістичної партії, при чому сам нинішній генпрокурор розповідав про те, що рекомендував включити Деркача у виборчий список СПУ на парламентських виборах 2006 року.

Зазначимо, що ще 16 листопада Андрій Деркач зробив заяву, що не вважає Новинського співучасником, а лише свідком злочину щодо Драбинка. Втім, у ГПУ заявляють, що крім його показань у справі є й інші свідчення вини Новинського.

З ким ти?

Голосування за позбавлення недоторканності Новинського стало тестом для Юрія Луценка та команди президента. Адже якщо б воно провалилося - це продемонструвало, що у глави ГПУ більше немає підтримки у парламенті, який півроку тому віддав за його призначення 264 голоси.

Допомагати генпрокурору домогтися потрібного йому результату взялися президент Петро Порошенко і перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко. За інформацією РБК-Україна, ввечері 7 грудня, напередодні дня голосування, глава держави зібрав у себе керівництво фракції БПП і, крім питань про внесення змін до Податкового і Митного кодексів, обговорив з ними питання Новинського". У свою чергу, Ігор Кононенко забезпечив Луценко потрібні голоси у сесійній залі. Після голосування соратники Новинського по фракції ОБ звинувачували президентську фракцію у "кнопкодавстві". За їх версією, у момент голосування у сесійній залі фізично не було 228 людей, тому деякі представники президентської фракції нібито голосували за себе і за відсутніх колег.

Результати голосування продемонстрували - зусиль президента і керівництва БПП не вистачило, щоб максимально мобілізувати президентську фракцію - "за" проголосувало 103 нардепа з 143. Не найкращий результат продемонстрували і їх колеги з "Народного фронту" - 55 голосів із 83 можливих. А ось "Самопоміч" підійшла до голосування відповідально, у ньому не брала участь тільки Олена Сотник, яка була відсутня. Не в повному складі кнопку "за" натиснула і РПЛ Олега Ляшка, хоча зазвичай його фракція відрізняється монолітністю (проголосували 15 депутатів із 21). Розділилася і фракція "Батьківщина" Юлії Тимошенко.

На бік Вадима Новинського у повному складі стали фракції ОБ, і дві депутатські групи - "Воля народу" Ярослава Москаленка та "Відродження" Віталія Хомутинніка.

Важливий момент - у голосуванні не брали участі практично всі депутати, яких пов'язують з трьома найбільшими вітчизняними фінансово-промисловими групами - СКМ бізнес-партнера Новинського Ріната Ахметова, Group DF Дмитра Фірташа і групи "Приват" Ігоря Коломойського.

Так, крім "рідної" для Новинського фракції ОБ, за позбавлення його недоторканності не голосували депутати від РПЛ Юрій Чижмарь, Денис Силантьєв, Віктор Галасюк, Ігор Мосійчук, Сергій Рибалка та Юрій Шухевич. Відзначимо, що останнім часом "Опозиційний блок" регулярно підтримує законодавчі ініціативи РПЛ, про що свідчить дослідження ресурсу Vox Ukraine. Така поведінка "опозиціонерів" дозволяє припустити, що, завдяки РПЛ, вони просувають у парламенті власні ініціативи. У свою чергу, представники коаліції давно стверджують, що Ляшко у парламенті лобіює інтереси Ріната Ахметова. Зокрема, не так давно публічно про це заявив народний депепутат від БПП Сергій Лещенко. Чому ж у такому разі за позбавлення недоторканності Новинського проголосувало більшість депутатів від РПЛ, у тому числі і Олег Ляшко?

Ще після першого засідання комітету з питань регламенту, 25 жовтня Юрій Луценко анонсував звернення ГПУ до парламенту про дозвіл на зняття депутатської недоторканності, затримання і арешт депутата від РПЛ Ігоря Мосійчука. У минулому році правоохоронці заарештували його прямо у будівлі парламенту, але пізніше він зміг вийти під заставу, а потім оскаржити у Верховному суді законність процедури позбавлення його депутатської недоторканності. Поки що ГПУ офіційно не направила до Ради подання на Мосійчука. Таким чином, у прокуратури був як мінімум один аргумент, який Олег Ляшко не міг не враховувати при голосуванні про долю Новинського. Адже, проголосувавши "за", він тим самим надав ГПУ послугу, що теоретично може позитивно вплинути на долю його колеги по фракції Мосійчука.

Не брали участь у голосуванні і депутати, яких пов'язують з Дмитром Фірташем і його бізнес-партнером Сергієм Льовочкіним - одним з лідерів ОБ. Так, голоси за позбавлення Новинського недоторканності не віддали представники групи УДАР всередині фракції БПП. Раніше Дмитро Фірташ у суді Відня (там розглядається справа про його екстрадицію з Австрії до США за запитом ФБР) заявив, що довгий час фінансував Віталія Кличка, який очолював партію УДАР, до її злиття з БПП. Втім, самі УДАРівці заперечують, що не голосували на прохання Кличка чи Фірташа. "Я думаю, що треба питати в кожного окремо. Я, наприклад, повинна була бути о 8 ранку на 112 каналі, о 9:30 - на раді фракції, а о 10:00 у залі. Весь ранок я працювала з поліцією, заповнювала документи по автомобілю, який у мене викрали. Склалося як склалося", - розповіла РБК-Україна депутат Оксана Продан.

Тим часом керівництво БПП обіцяє, що поведінка УДАРівців під час голосування по Новинському стане предметом розгляду на наступному засіданні президентської фракції.

Не підтримали звернення ГПУ і представники неформальної групи КРІП, до керівництва однойменної партії якої входить Коломойський. На цьому ґрунті всередині КРОПу стався скандал.

Народний депутат Андрій Денисенко після голосування написав на своїй сторінці у Facebook, що припиняє своє членство у цій партії через позицію її керівництва не голосувати за зняття недоторканності з Новинського. Депутат пояснює, що, крім нього, на голосування по Новинському до зали не прийшов ніхто з його однопартійців. Більш того, за словами Денисенка, напередодні голосування Новинський "вів відчайдушну роботу з депутатським корпусом та його спонсорами". "Оскільки ніхто, крім мене, з депутатів-членів політичної партії КРІП не голосував за залучення цього агента Путіна до кримінальної відповідальності - і це була саме партійна позиція, оголошена мені у декількох телефонних дзвінках - я не бачу для себе можливості називати цю партію патріотичною і надалі перебувати у ній. Відтепер я не тільки позафракційний, але і безпартійний. А Новинський, сподіваюся, все-таки буде сидіти",- написав депутат.

Не голосував за зняття недоторканності з Новинського іще один бізнес-партнер Ігоря Коломойського - впливовий депутат від НФ Андрій Іванчук, а також два десятки його колег по фракції. У тому числі народні обранці, які близькі до одного із спонсорів партії екс-нардепа Миколи Мартиненка, наприклад, Павло Пинзеник і Максим Поляков.

Таким чином, голосування за позбавлення Новинського депутатської недоторканності можна розцінювати як підтвердження того, що найбільші українські ФПГ можуть об'єднатися заради захисту одного з їхніх колег зі списку найбагатших українців. Втім, результати голосування свідчать, що поки що навіть усі разом найбільші олігархи програють ще одному їхньому колезі по списку Forbes - Петру Порошенко. Принаймні у парламенті.