За 400 млн євро Паризький Лувр продав Об'єднаним Арабським Еміратам право використовувати свою назву в майбутньому філіалі музею. Угода про створення нового музею підписана 6 березня в столиці ОАЕ Абу-Дабі. Загальна вартість створення філіалу оцінюється в 1 млрд євро, повідомляє France Presse. Минулого року про будівництво філіалу в Абу-дабі оголосив Нью-Йоркський музей Соломона Гуггенхайма.
Новий Лувр - один з п'яти музеїв, які планується відкрити до 2012 р. в рамках багатомільярдного туристичного проекту на острові Саадійя (Острів щастя), який знаходиться на відстані 500 м від власне Абу-Дабі. У новому музеї передбачається виставляти твори мистецтва не лише з Лувру, але також з Центру Помпіду, музею Орсе і Версаля. З 2006 по 2018 рр. місцеві власті збираються звести на острові площею 27 кв. км цілу мережу культурно-розважальних і ділових центрів. Уряд Абу-Дабі розраховує, що проект "Саадійя" допоможе збільшити кількість туристів, котрі щорічно відвідують цей емірат (з нинішнього 1 млн чоловік за рік до 3 млн в 2015 р.). Одну з центральних ролей в цьому плані відвели культурі - відкриття майже одночасно п'яти музеїв говорить само за себе. Поки точно відомо, що першим з них стане найбільший в світі філіал Нью-Йоркського музею Гуггенхайма. Мільйони і мільярди дол. пробігають через цей проект газетними смугами і обговорюються прихильниками і супротивниками такого масового виходу західного мистецтва до арабського народу.
Проект "Саадійя" виник в 2004 р., він включав Музей сучасного мистецтва (музей Гуггенхайма), за проектом американця Френка Гері, Музей класичного мистецтва (Лувр) - його концепцію створив француз Жак Нувель, Морський музей, створений фантазією японця Тадао Андо, і Центр прикладного мистецтва, який зведе Заха Хадід, а також Національний музей імені шейха Зайєда, колишнього президента ОАЕ. Окремо заплановане спорудження з 19 павільйонів для бієнале плюс кілька художніх шкіл і Коледж мистецтв. В цілому проект передбачав окрім культурного району - зведення готелів, курортів, гольф-клубов і житлових будинків на 250 тис. чоловік. На все разом потрібно витратити майже 27 млрд дол.
У Франції ідея будівництва філіалу Лувру в ОАЕ викликала протести: критики дорікали музейчикам за "продаж французької душі", оскільки в майбутньому передбачається вивезення до Еміратів цінних творів мистецтва в якості музейної позики. 4650 чоловік підписали петицію, адресовану президентові Жаку Шираку, з проханням не допустити підписання угоди. Але оборудка сьогодні відбулася.
Тим часом Лувр стає все багатшим і розкішнішим. У січні цього року музей отримав в дарунок від еміра Кувейту шейха Сабаха аль-Ахмада аль-Сабаха 5 млн євро на створення відділу, присвяченого мистецтву ісламського світу. Сім'я еміра надала Лувру кілька власних цінних експонатів XVI-XIX ст. для виставки "Скарби світу: ювелірне мистецтво Індії за часів моголів". Фамільна колекція аль-Сабахів з 1983 р. зберігається в Національному музеї Кувейту. Під час війни в Перській затоці 1990 р. іракські війська пограбували музей і вивезли експонати до Багдада, пізніше майже всю колекцію вдалося повернути. Нове крило Лувру, загальна вартість якого оцінюється в 56 млн євро, відкриється в 2009 р. У 2005 р. саудівський принц і мільярдер аль-Валід бен Талаль також виділив майбутній ісламській експозиції Лувру 17 млн євро.