Наступною після Кіпру жертвою банківської кризи може стати Словенія, вважають аналітики Capital Economics, які зауважили, що за останній час в її банківському секторі різко збільшилася частка безповоротних кредитів. У середньому по країні обсяг поганих боргів уже досяг 15%, а в трьох найбільших банках (включаючи Nova Ljubljanska Banka, NLB) "поганим" є кожен п'ятий кредит.
Наступною після Кіпру жертвою банківської кризи може стати Словенія, вважають аналітики Capital Economics, які зауважили, що за останній час в її банківському секторі різко збільшилася частка безповоротних кредитів. У середньому по країні обсяг поганих боргів уже досяг 15%, а в трьох найбільших банках (включаючи Nova Ljubljanska Banka, NLB) "поганим" є кожен п'ятий кредит.
Словенський державний Nova Ljubljanska Banka, найбільший кредитний інститут в країні, завершив 2012 р. зі збитками в 275 млн євро, а інший великий гравець на ринку - Nova Kreditna Banka Maribor - втратив 205 млн євро. При цьому акції Nova Kreditna Banka за останні 10 днів впали на 40%. Moody's на початку тижня знизило довгостроковий рейтинг за депозитами цього банку з В3 до Caa2 з "негативним" прогнозом.
Читайте також: Літак привіз на Кіпр 5 млрд євро готівкою
Більш того, в найближчій перспективі ситуація буде погіршуватися. За прогнозами, ВВП країни за підсумками цього року впаде як мінімум на 2%. Раніше МВФ підрахував, що уряду необхідно не менше 1 млрд євро (3% від ВВП) на рекапіталізацію банківської системи і ще 3 млрд євро додаткового фінансування в цілому.
Між тим владі Словенії все важче знаходити необхідні кошти. За останні два тижні прибутковість десятирічних облігацій країни з терміном погашення в 2022 р. виросла з 4,5 до 6,3%, а вартість кредитно-дефолтних свопів в середу збільшилася на 49 пунктів - до 327 пунктів, що є найвищим показником за останні п'ять місяців.
"Розвиток ситуації на Кіпрі викликав побоювання, що Словенії в найближчі місяці доведеться боротися за доступ на європейський борговий ринок, оскільки вона буде прагнути до рекапіталізації банківського сектора, що збільшить ризики списань по депозитах", - відзначив провідний економіст UniCredit в Лондоні Гілліан Еджворс.
На думку експертів, влада ЄС спочатку дасть Словенії можливість самостійно зробити спробу зі збору коштів та тільки у випадку її провалу нав'язуватимуть допомогу по кіпрському сценарію. Зовнішній борг Словенії не такий вже й великий - 48% ВВП. Однак з урахуванням того, що багато інвесторів не стануть вкладати в економіку країни, яким загрожує дефолт, уряду доведеться шукати внутрішні резерви - не менше 10% від ВВП, вважають у Capital Economics.
Читайте також: План порятунку Кіпру ставить під удар рейтинги інших країн
Про небезпеку розповсюдження фінансової кризи на Словенію заговорили ще в 2012 р. У лютому 2012 р. міжнародне агентство Мoody's знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг країни до A2 з A1, двічі за рік знижувало рейтинг Словенії агентство Fitch. Влітку 2012 р. Єврокомісія дозволила владі Словенії надати банку NLB, що переживає важкі часи, фінансову допомогу в розмірі 382,9 млн євро.
Оленка Братушек (перша жінка-прем'єр-міністр в історії країни, на фото), яка очолила наприкінці лютого 2013 р. уряд Словенії, відразу після свого призначення заявила, що має намір реформувати банківський сектор.
"Скажу ясно: ніякого грецького сценарію в Словенії не буде", - дала обіцянку Братушек. І зараз, за її словами, ніяких приводів для паніки немає. "Наша банківська система стабільна і безпечна. Порівняння з Кіпром недоречне. Депозити в цілості, і уряд гарантує їх збереження", - заявила нещодавно прем'єр-міністр.
Тим не менш, експерти Capital Economics вважають, що наступною жертвою кризи стане саме Словенія. Втім, ця країна не єдиний кандидат: серйозні проблеми, на думку аналітиків, є також у банківських секторах Люксембургу та Мальти.
Читайте також: Обсяг держоблігацій з найвищим рейтингом в світі скоротився на 60%
Колишній глава Мінфіну РФ Олексій Кудрін заявив нещодавно, що криза на Кіпрі "може інфікувати інші країни", у тому числі і ті, які ще недавно вважалися цілком успішними. До того як кіпрські банки були змушені списати видані грекам кредити, фінансова система Кіпру відчувала себе цілком непогано.
Тепер же канцлер Німеччини Ангела Меркель називає її "недієздатною" і "мертвою" на тій лише підставі, що активи банківського сектора острова дуже великі і перевищують ВВП в сім разів. Але, наприклад, в Люксембурзі активи банків більше ВВП в цілих 20 разів.