Команди прем'єра Арсенія Яценюка та голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна узгоджують нову структуру уряду. За інформацією РБК-Україна, поки що у робочої групи є чотири варіанти нової структури, але до єдиного проекту, який Яценюк буде погоджувати з президентом Петром Порошенко, ще далеко. "Про персоналії поки що взагалі мова не йде. Зараз головне зрозуміти, якою буде конфігурація Кабміну, а потім вже під обов'язки шукати людей", - заявив РБК-Україна співрозмовник в АП, знайомий з ходом роботи щодо переформатування Кабміну.
Команди прем'єра Арсенія Яценюка та голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна узгоджують нову структуру уряду. За інформацією РБК-Україна, поки що у робочої групи є чотири варіанти нової структури, але до єдиного проекту, який Яценюк буде погоджувати з президентом Петром Порошенко, ще далеко. "Про персоналії поки що взагалі мова не йде. Зараз головне зрозуміти, якою буде конфігурація Кабміну, а потім вже під обов'язки шукати людей", - заявив РБК-Україна співрозмовник в АП, знайомий з ходом роботи щодо переформатування Кабміну.
Вже 11 грудня минає рік з дня прийняття Верховною Радою програми дій уряду, а отже, народні депутати зможуть підняти питання про відставку Кабміну на чолі з Арсенієм Яценюком. Останній вже заявив, що готовий у цей день відзвітувати перед парламентом.
Відправить Рада у відставку весь кабінет Яценюка або тільки окремих його членів, поки прогнозувати складно. З упевненістю можна сказати лише одне - уряд точно буде переформатовано.
Співрозмовники РБК-Україна, знайомі з ходом підготовки нової структури Кабінету міністрів, розповідають: команда президента наполягає, щоб віце-прем'єри поєднували свої посади з міністерськими. Кабмін виступає проти цієї ідеї. Зате як в АП, так і у прем'єра згодні з тим, що кількість міністерств потрібно скоротити, шляхом їх об'єднання. Серед робочих варіантів, які обговорюють команди Порошенка і Яценюка, наступні:
Що стосується посад віце-прем'єрів, то крім посади першого заступника голови уряду, яка залишалася вакантною весь нинішній рік, команди Ложкіна і Яценюка обговорюють можливість створення посад:
Раніше на Банковій активно ширилися чутки, що останню посаду запропонують голові Одеської ОДА Михайлу Саакашвілі, але зараз найпопулярніша версія - віце-прем'єром стане нинішній голова Мінекономрозвитку Айварас Абрамавичус. До речі минулого тижня лідер депутатської групи "Відродження" Віктор Бондар зареєстрував проект постанови про звільнення Абрамавичуса з МЕРТ.
Прискорити процес підготовки нової "шахматки" Кабміну переговірникам може допомогти візит в Україну віце-президента США Джо Байдена. За попередньою інформацією він прилетить до Києва 7 грудня.
Рік тому саме Байден допоміг Порошенко і Яценюку знайти компроміс при формуванні Кабміну.
"Тоді головний спір був навколо МВС. Яценюк наполягав, що це міністерство - квота "Народного фронту", Порошенко - що БПП. Байден розсудив просто - вибори за пропорційною системою виграв НФ - значить МВС відходить до цієї партії, Порошенко, згнітивши серце, погодився", - розповів один з учасників переговорів.
Співрозмовники РБК-Україна якв оточенні президента, так і в оточенні прем'єра стверджують: за останній час позиція американців з питання конфігурації центральної влади у Києві не змінилася. Для Вашингтона принципово, щоб, по-перше, президент і прем'єр не воювали один з одним, по-друге, щоб прем'єр був незалежною фігурою.
Також обидві команди згодні в одному - до моменту прильоту заокеанського гостя обидві сторони повинні розробити нову модель структури уряду та визначити коло спірних питань, арбітром у вирішенні яких виступить американець. В оточенні Яценюка не приховують - вони розраховують на підтримку Байдена і в питанні збереження прем'єром своєї посади.
Раніше РБК-Україна писало, що в іншому випадку Яценюк обіцяє, що фракція НФ вийде з коаліції. Тоді Президенту потрібно буде або формувати нову коаліцію, або оголошувати дострокові парламентські вибори.
До відстоювання свого крісла Арсеній Яценюк підготувався ретельно. Він може розраховувати не тільки на підтримку Байдена, хороших відносин з яким не приховує, але і на лояльність олігархів.
Як уже повідомляло РБК-Україна, ще на початку осені з командою прем'єра на "світову" пішов головний антагоніст, власник Group DF Дмитро Фірташ. Компанії бізнесмена почали погашати борг перед НАК "Нафтогаз України", суди поступово почали знімати арешт на майно олігарха, накладений МВС.
Крім того, за інформацією РБК-Україна, зараз команда Фірташа знайшла компроміс і з Державною службою фіскальної з питання боргів перед ОПЗ. Фірташу запропоновано погасити 240 млн доларів заборгованості перед заводом, а у відповідь ГФС зобов'язується не виставляти бізнесменові штрафні санкції на аналогічну суму.
Того, що у нього хороші відносини з власником СКМ Рінатом Ахметовим, Яценюк особливо не приховує. Останнім часом прем'єр також вибудував "рівну" комунікацію і з групою "Приват" Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.
Правда, найближчим часом з "Приватом" у Яценюка може виникнути проблема. За інформацією РБК-Україна, прем'єр не схвалив план погашення заборгованості перед державою, який йому представив новий голова правління компанії "Укрнафта" Марк Роллінз. Нагадаємо, компаніям, афілійованим з "Приватом", належить 49% акцій "Укрнафти".
"Не можна сказати, що олігархи об'єдналися навколо Яценюка, швидше вони сприймають прем'єра в якості балансуючого фактора між ними і президентом", - вважає співрозмовник РБК-Україна в керівництві АП.
Ймовірність того, що Арсеній Яценюк залишиться прем'єром, на Банковій оцінюють як "більше 50%". Нібито для звільнення глави Кабміну голосу в Раді знайдуться, а от з призначенням його наступника - проблеми.
В АП сумніваються, що чинного прем'єра підтримають всі його соратники по "Народному фронту", але визнають, - поки що адекватної заміни Яценюку в "кривому будинку" (як називають будівлю Кабміну, - ред.) немає.
"Найбільше шансів пройти через зал у Турчинова (Олександр Турчинов, секретар РНБО і один з лідерів "Народного фронту", - ред.), але проти нього висловлюються у США. Він їм незрозумілий, до того ж він не говорить англійською - звичайно, їм комфортніше спілкуватися з англомовним Яценюком", - пояснив співрозмовник РБК-Україна в керівництві АП.
В Адміністрації президента не приховують, що аналізували різні кандидатури на посаду прем'єра, зокрема, такі як Михайла Саакашвілі та екс-прем'єра Польщі Лешека Бальцеровича. Але в АП не вірять, що перший отримає підтримку парламенту. Мінуси другого - незнання українських реалій і похилий вік.
При цьому співрозмовник РБК-Україна, близьке до Борису Ложкіну, стверджує, що основний опонент голови АП в оточенні президента - Костянтин Григоришин - з літа нинішнього року "працював над просуванням ідеї "Саакашвілі - прем'єр". Нібито з цією метою бізнесмен організував медійну кампанію, а також найняв лобістів у Вашингтоні.
"Григоришин розраховує, що якщо Саакашвілі призначать прем'єром, він отримає посаду першого віце-прем'єра", - заявив співрозмовник РБК-Україна в керівництві АП.
Раніше в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" Ложкін заявив, що Григоришин хотів очолити Адміністрацію президента. Правда це чи фантазії - перевірити складно. Адже Григоришин з жовтня нинішнього року перебуває не в Україні, зв'язатися з ним РБК-Україна не вдалося.
У свою чергу команда Саакашвілі стверджує - губернатору Одеської області не потрібна допомога великого бізнесу в політичних цілях. А крісло прем'єра для нього не самоціль. Втім, у жовтні Саакашвілі заявив, що готовий, якщо потрібно змінити Яценюка в цьому кріслі.
Замикає коло претендентів-іноземців екс-віце-прем'єр Словаччини Іван Міклош, який зараз працює радником міністра фінансів Наталії Яресько. До речі, Яресько, як і спікер парламенту Володимир Гройсман, також фігурує в списку можливих "спадкоємців" Яценюка. Але їх головний мінус - обидва члени команди президента. Як вже згадувалося вище, це не влаштує США.
Два співрозмовника РБК-Україна, які представляють різні полюси в оточенні президента, розповідають, що американці зараз пильно стежать за діяльністю Міноборони. Адже минулого тижня президент США Барак Обама схвалив федеральний бюджет, який, крім іншого, передбачає виділення Україні 300 млн доларів на військові потреби.
"Не виключено, що Полторака (Степан Полторак, міністр оборони, - ред.) замінять на більш зрозумілу американцям людину. Зараз дуже несподівано виринула кандидатура Климпуш-Цинцадзе (Іванна Климпуш-Цинцадзе - нардеп від БПП, - ред.). Вона свого часу допомагала Віктору Пінчуку комунікувати зі США, тому американці її знають", - заявив співрозмовник РБК-Україна. Втім, сама Климпуш-Цинцадзе про своє можливе призначення нічого не знає.