Український уряд знайшов спосіб, як вирішити проблему дефіциту енергетичного вугілля для державних ТЕС. Його брак до 2019 року планується перекривати поставками антрациту з США в 2,5-3 млн тонн. Після цього українська енергетика, за задумом чиновників, повністю перейде на використання газових марок вугілля. Перші судна з американським вугіллям прибудуть в Україну вже у вересні. До кінця року плануються поставки у розмірі 700 тис. тонн. Перша партія американського антрациту обійдеться Україні в 113 доларів за тонну, а на решту обсягу ціна може змінюватися. Це як мінімум на 10-15 доларів дорожче, ніж вартість вугілля, яка закладається в тариф на електроенергію для ТЕС. Крім того, цей же об'єм Україна могла імпортувати з ПАР, заплативши за кожну тонну антрациту на 30 доларів дешевше. Подробиці – в матеріалі РБК-Україна.
Через три роки з початку бойових дій на Донбасі, ситуація з дефіцитом вугілля для української енергетики продовжує залишатися критичною. Після введення торгової блокади, а потім і "націоналізації" сепаратистами українських підприємств в АТО на початку року, Україна втратила постачання вугілля-антрациту, який не видобувається на підконтрольній території.
За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, запаси вугілля антрацитових марок на складах теплогенеруючих підприємств, станом на 2 серпня, складають 724 тис. тонн, що на 27% менше запланованих на цей період обсягів. Придніпровська (ДТЕК), Зміївська та Трипільська ТЕС ("Центренерго") зупинені через відсутність палива, а Луганська, Криворізька і Слов'янська ТЕС мають запаси, яких вистачить в середньому на 1,5 місяця роботи.
Вирішує проблему дефіциту уряд традиційно за рахунок імпорту. У першому півріччі, за даними джерела РБК-Україна в Міненерговугілля, Україна закупила близько 1,2 млн тонн вугілля антрацитових марок, з яких близько 850 тис. тонн - з РФ, а решта – постачання з ПАР, які здійснював енергохолдинг ДТЕК.
Вже восени географія поставок імпортного антрациту України кардинально зміниться. ПАТ "Центренерго", 78% акцій якої належать державі, у понеділок заявила про укладений контракт на поставку вугілля антрацитової групи зі США в розмірі близько 700 тис. тонн. Генеральний директор компанії Олег Коземко уточнив, що такий обсяг для забезпечення паливом державних теплогенеруючих компаній буде закуплений до кінця 2017 року у американської компанії XCOAL Energy & Resources. За його словами, перші дві партії вугілля будуть поставлені вже у вересні – сумарно 210 тис. тонн. З них 85 тис. тонн будуть продані Україні за ціною 113 доларів/тонну. Але, за словами Коземка, ця ціна "не є фіксованою" і подальші поставки можливі за "більш низькою ціною". У структурі "Центренерго" – Вуглегірська ТЕС (Донецька область), що працює на вугіллі газових марок, а також Трипільська (Київська область) та Зміївська (Харківська область) ТЕС, сировиною для яких є антрацитова група.
"Американські партнери зацікавлені в контракті як мінімум на 1,5-2 роки. За цей період ми плануємо придбати близько 2,5-3 млн тонн вугілля антрацитової групи з Пенсільванії. А з 2019 року ми повністю переведемо антрацитові блоки наших ТЕС на газову групу. Вже складено відповідний план-графік їх введення в експлуатацію", - пояснив РБК-Україна міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик. За його словами, постачання антрациту зі США дозволять Україні диверсифікувати поставки енергоресурсів.
Свого інтересу в постачанні вугілля в Україну американські партнери не приховують. "Україна попросила у нас мільйони, мільйони тонн вугілля прямо зараз. Є багато інших місць, де воно (вугілля) також необхідне, і ми будемо продавати його всім і кожному в світі", - заявив президент США Дональд Трамп після зустрічі зі своїм українським колегою Петром Порошенком, яка відбулася в кінці червня. "Україна відмовилася від закупівлі вугілля з окупованих територій Донбасу, - тоді ж прокоментував свій візит Порошенко. - Для забезпечення прозорості енергетичного ринку ми домовилися про постачання вугілля з Пенсільванії за конкурентними цінами. За сприяння американської влади ми отримаємо гарантоване постачання мінімум 2 мільйонів тонн вугілля".
Відразу кілька джерел РБК-Україна, знайомих з ходом переговорів, розповіли виданню, що питання поставок вугілля ініціював Трамп. "Для американського лідера дуже важливо виконати свої передвиборні обіцянки, які стосуються відродження вугільної промисловості в Штатах. У березні він підписав відповідний указ, а тепер намагається знайти стабільні ринки збуту. Саме Трамп підняв цю тему при розмові з Порошенком", - запевнило РБК-Україна джерело, знайоме з ситуацією зсередини.
Справді, 28 березня Трамп скасував мораторій на розробку нових родовищ вугілля, який був введений його попередником Бараком Обамою. Цей документ передбачає перегляд плану адміністрації Обами "Чиста енергія", яким передбачалося значно знизити використання вугілля в генерації електроенергії. Ще на етапі передвиборної кампанії Трамп заявляв, що в результаті реалізації цього плану вугільна галузь США "на межі виживання", а "сотні тисяч американців втратили робочі місця".
"Якщо ще чотири роки тому США експортували понад 50 млн тонн енергетичного вугілля, то до 2016 року цей показник не перевищував 20 млн тонн", - зазначається на офіційному сайті американського урядового агентства Energy Information Administration (EIA).
Коментувати офіційно політичну складову угоди з імпорту вугілля з США українські чиновники відмовилися. Але на правах анонімності, в Кабміні не приховують, що Україна готова "допомогти" американським партнерам налагодити ринок збуту палива. "Трампу потрібні швидкі і показові результати, зокрема в енергетиці. Американські партнери обговорювали з українською делегацією обсяг поставок, який може покрити річну потребу країни в антрацитовій групі (щорічні потреби української енергетики складають близько 9,5 млн тонн вугілля-антрациту). Видобуток в Пенсильванському басейні переважно відбувається кар'єрним методом. Тому розгорнути виробництво не так вже й складно. Але наша делегація не була готова до цієї розмови, оскільки американське вугілля дороге і висококалорійне", - пояснило виданню джерело у Кабміні.
В Міненерговугілля запевняють, що поставки вугілля з США – "ідея не нав'язана американським президентом, а необхідність". "Ми планували спочатку, що це питання буде обговорюватися в ході візиту Порошенка в Штати. Ні ПАР, ні Австралія не можуть дати нам необхідний обсяг антрациту. Від російського палива потрібно відмовлятися. А Америка може швидко включитися у виробничий процес. Їх вугілля не набагато дорожче, ніж африканське, а логістика – навіть на 40% дешевше", - пояснило РБК-Україна джерело в міністерстві, не побажав назвати своє ім'я.
Незважаючи на запевнення про те, що Штати можуть постачати в Україну значні обсяги вугілля, "Центренерго" уклало контракт не на мільйони тонн, а на 700 тис. тонн. З ПАР Україна імпортувала цілком порівнянні з цією цифрою обсяги: 485 тис. тонн влітку минулого року, і ще 400 тис. тонн завіз енергохолдинг ДТЕК у першому півріччі цього року.
Примітно, що на поставку 700 тис. тонн антрациту "Центренерго" в цьому році тричі оголошувало тендери, які були скасовані. Результати останнього були скасовані в кінці травня через те, що цінові пропозиції учасників приймалися в гривні, а в тендерній документації вони були прописані в доларах. В кінці червня Трамп і Порошенко обговорили поставки вугілля в Україну, а вже 14 липня, за словами Коземка, "Центренерго" підписало контракт з американською компанією. При цьому жодних повідомлень про дотримання компанією тендерної процедури не було.
Вартість антрациту з ПАР на умовах CIF калорійністю 5100 ккал/кг (без урахування логістики), який імпортував енергохолдинг ДТЕК, нижче американського - в травні вона становила близько 85 доларів/тонну. "Зараз в південноафриканському порту ціна на антрацит близько 80-83 доларів за тонну", - уточнили виданню в Міненерго. В енергохолдинзі ДТЕК РБК-Україна запевнили, що не планують імпортувати вугілля зі США. Компанія вже закупила 675 тис. тонн вугілля-антрациту в ПАР, з яких в Україну вже прибуло 150 тис. тонн.
"Ціна вугілля в портах Східного узбережжя США – близько 80 доларів/тонна, з урахуванням транспортування, перевалки та постачання ціна не буде менше, ніж 111-115 доларів/тонну. Американські компанії не будуть торгувати собі в збиток, тому навряд чи ми зможемо розраховувати на значне зниження ціни. Принаймні, менше 100 доларів за тонну точно не буде. Але у нас немає іншого виходу. У будь-якому випадку, це не повинно значно відбитися на вартості електроенергії", - на правах анонімності пояснило РБК-Україна високопоставлене джерело в уряді.
У розрахунку оптово-ринкової ціни (ОРЦ) на електроенергію, згідно з постановою Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), враховується середня вартість вугілля за імпортним паритетом за останні 12 місяців. Цим індикативом є ціна вугілля газової групи калорійністю 6000 ккал/кг у портах Амстердам – Роттердам – Антверпен (API2), до якої додається доставка в Україну і перевалка в порту. Ця формула на ринку відома як "Роттердам плюс". Згідно з графіком ф'ючерсних котирувань, індекс API2 складе 82,5 доларів/тонну, у вересні 81,5 доларів/тонну, а до січня 2018 року – опуститься до 77,1 доларів/тонну. При розрахунку ОРЦ цей індикатив є граничним, і за якою б ціною гравці ринку не закуповували вугілля, тариф для ТЕС буде розраховуватися за "Роттердамом".
"Ціна в ОРЦ є граничним бюджетом, закупівля повинна бути конкурентною, а план з накопичення Міненерго повинен виконуватися. Якщо компанія перевищує бюджет, комісія додатково компенсувати не буде", - пояснив РБК-Україна голова НКРЕКП Дмитро Вовк.
"Ми розуміємо, що може виникнути різниця між ціною закупівлі вугілля і тією, яка закладена в тарифи. І ця різниця може бути 10-15 доларів з тонни. Але це не означає, що ціна на електроенергію буде зростати. Прем'єр Володимир Гройсман, - ред.) на це не піде. Це означає, що ми будемо шукати інші компенсаторні механізми", - запевнило видання джерело в уряді, відмовившись уточнити подробиці.