Президент Петро Порошенко провів двогодинну прес-конференцію. Зустріч з журналістами виявилася можливою після того, як Україна отримала всі гарантії і майже всі документи щодо отримання безвізового режиму з країнами Європейського союзу. Говорив Петро Порошенко не тільки про безвіз. Розслідування вбивства Павла Шеремета і доля журналіста Романа Сущенко, співпраця з США і небажання Росії йти з Донбасу, перестановки в Нацбанку і відносини в родині - це далеко не повний перелік тем, за яким висловився голова держави. Детальніше про те, що сказав президент, що "залишив при собі", і чому - в матеріалі РБК-Україна.
Серед японських шкіл володіння мечем є одна, назва якої дослівно перекладається як "мистецтво зустрічати сидячи" (іайдзюцу). На відміну від інших шкіл, де бійці вивчають фехтування, ті, хто практикують іайдзюцу тренуються одному прийому - швидко вихопивши клинок з піхов, вчинити один удар, який вразить противника. Щорічні прес-конференції президента - це своєрідний бій, до якого журналісти довго готуються і у них (якщо пощастить) є тільки одна можливість поставити свої запитання голові держави.
Не всі бачать в президенті супротивника - комусь цікаво продемонструвати свою лояльність. Не всі хочуть вразити його - комусь треба поставити чергове запитання або просто "відпрацювати подію". Не всі роблять один "удар" - комусь мало одного питання, так і будь-яка відповідь вимагає уточнення.
Президенту Петру Порошенку, судячи з усього, формат щорічних прес-конференцій підходить. Він починає її зі вступного слова, в якому задає тон спілкуванню і повідомляє головний меседж. На цей раз головною темою став безвізовий режим, який надається Україні Європейським союзом. Ще на початку року, коли очікувалася, але так і не відбулася прес-конференція голови держави, джерела в Адміністрації президента говорили, що до преси Петро Порошенко вийде після виконання всіх необхідних процедур для набуття Україною "безвіза". Потрібен був привід, який би дав президенту можливість продемонструвати перемогу влади. І привід - надання ЄС можливості українцям подорожувати до Євросоюзу без віз - підходив якнайкраще.
Петро Порошенко не виглядав тріумфатором. Він говорив спокійно і навіть, як здалося, трохи втомленим. Це була втома людини, який постійно говорить нехай важливі і, можливо, доленосні, але все ж одні й ті ж слова. Можна припустити, що про більшість тем, питання по яких будуть ставитися, голова держави знав. На відміну від попередніх прес-конференцій, на цей раз його менше запитували про війну з Росією (про неї Петро Порошенко, в основному, говорив сам і риторика його незмінна: Росія - це ворог); сакральне словосполучення "фабрика Рошен" взагалі не прозвучало (але було одне питання про зростання фінансових показників Міжнародного інвестиційного банку, що належить Петру Порошенку); мало запитували президента про боротьбу з корупцією і майже нічого - про заробітки його оточення.
Другий президентський термін, особисті питання та розслідування вбивства Павла Шеремета - ось, мабуть, головні теми, які лунали вчора в наметі, розташованому у дворі Адміністрації президента, для прес-конференції глави держави.
Петро Порошенко поки не готовий оголосити про свою участь у президентських виборах-2019. Дипломатично ухилившись, пославшись на те, що до виборів ще два роки, президент не дав прямої відповіді. Хоча до цієї зустрічі він кілька разів посилав недвозначні натяки, що в цих виборах він буде приймати участь. Взяти хоча б інтерв'ю 2015 року нідерландської газеті NRC Handelsblad, в якому він сказав, що "після першого або другого терміну на посаді президента" він хотів би стати депутатом Європарламенту. Та й якщо згадати, що план дій президента розроблений до 2020 року, вже стає очевидно, що в один термін виконати задумане Петру Порошенко ніяк не вдасться (до речі, про "Стратегію 2020" президента теж не питали).
Петро Порошенко не готовий вступати зараз у кампанію, і тільки з другої спроби вдалося з'ясувати, чому за нього варто голосувати (з'ясувати про прорахунки не вдалося навіть з третьої).
Обережність. Ось, мабуть, те слово, яке найбільше зараз підходить для характеристики президента. Він справедливий по відношенню до свого сина, одягнувшего на Хелоуїн футболку зі словом "Russia", і впевнений, що навіть у цю диявольську ніч одягати на себе що-небудь подібне пекельне - не привід. Демонстрував, як у випадку з журналістами, які вказували на прорахунки слідства по справі Павла Шеремета, готовність зустрічатися з журналістами.
Ще одна особливість - Петро Порошенко практично нікого не критикував. Ті неперсоніфіковані репліки про де-кого з "опозиції" або згадка "деяких політиків" - це не риторика того, хто рветься в бій. Так говорить той, хто поки ще готовий домовитися. Але це швидко мине. Ще півроку і Петра Порошенка буде не впізнати.
Можна шукати таємничий сенс у словах глави держави, а можна просто послухати його. РБК-Україна зробило підбірку найяскравіших тим, за яким висловився Петро Порошенко.
"Безвіз – це набагато більше, ніж спрощений перетин кордону. Я впевнений, що йдеться про подію набагато більш символічного значення. Це – гіганський крок до Європи, до затвердження свободи людини, до утвердження незалежності нашої держави. Це подолання наслідків Переяславської ради. Це, нарешті, вихід України з так званих пострадянських держав, які в Росії зневажливо називають "ближним зарубежьем". І це ще глибше залучення України до європейського цивілізаційного простору. Тепер хіба що божевільні можуть вважати Україну частиною так званого "русского мира". Україна – це частина об'єднанної Європи від Лісабона до Харкова".
"Спитайте себе – вчора четверо загиблих на Донбасі (в результаті обстрілів в Авдіївці загинули мирні мешканці, - ред.) – це через Мінські угоди чи через Путіна? Вчорашні 120 обстрілів – через Мінські угоди чи через Путіна? На сьогодні ми використовуємо всі інструменти, які є в нашому розпорядженні. Але Мінські угоди є частиною рішення Ради безпеки ООН. Санкції проти Путіна застосовуються за невиконання та неімплементування Мінських угод. Ми не можемо досягнути миру саме через те, що Путін Мінські угоди виконувати не хоче та не збирається. Але Мінські угоди дозволяють продемонструвати всьому світові, хто винен в цьому. Мінські угоди дозволяють нам йти до суду, притягувати злочинців до відповідальності. Мінські угоди дозволяють нам домогтися того, щоб Росія заплатила ціну, адже саме вона їх порушує. І будь-яка альтернатива Мінським угодам – ні до чого. Знаєте, чим відрізняється наша ситуація від трагедії в Осетії, Абхазії, Придністров'ї, Сирії та інших ділянках світу? Під Мінськими угодами є підпис Путіна. І ніде інше немає".
"США були залучені (до Нормандського формату, - ред.). Були і будуть. Весь час, навіть при роботі попередньої Адміністрації (президента США, - ред.), змінювалися прізвища, але був відповідний дипломат в ранзі посла, який повністю був проінформований про весь зміст переговорів у Нормандському форматі і вони координувалися з нашими американськими партнерами. США – не лише наш стратегічний партнер, а ще й одна з країн-гарантів по Будапештському меморандуму. Ми безумовно розраховуємо на дуже потужну та ефективну підтримку з боку США, в тому числі, і у Нормандському форматі".
"Щодо контактів з США, я можу сказати, що у мене було декілька телефонних розмов, абсолютно блискучих з президентом Трампом. У мене була дуже добра зустріч і телефонні розмови з віце-президентом Майком Пенсом. І міністр (закордонних справ Павло Клімкін, - ред.) мав з ним грунтовну розмову під час візиту до Вашингтону. Я мав дуже детальну розмову з Держсекретарем Рексом Тілерсоном. Міністр за моїм дорученням мав ефективні переговори з Гербертом Макмастером – радником з питань безпеки. І ми достатньо ефективно співпрацюємо з Конгресом. Можу також наголосити, що найближчим часом планується обрати представника США, який буде відповідати за координацію дій з Україною".
"Я щиро вірю, що зможуть (скористатися безвізом, - ред.). Зможуть, коли Крим і Донбас будуть повернуті до України, і коли український суверенітет буде відновлений над українськими Кримом та Донбасом. Зараз цими перевагами зможуть скористатися тимчасово переміщені особи після проведення відповідної процедури. І ми маємо дуже відповідально ставитися до кожного біометричного паспорту, який видає українська влада".
"Під час своєї останньої розмови з Путіним в березні, коли я обговорював долі наших заручників, тоді ж була внесена пропозиція, щоб з 1 квітня ми запровадили великоднє припинення вогню. Зараз я можу сказати, що по кількості обстрілів з 1 квітня – вона скоротилася втричі. Ми дуже рідко бачимо, щоб було застосовано важку артилерію, системи залпового вогню, танки. В основному ми бачимо застосування мінометів та легкої стрілецької зброї. Зараз ми бачимо протилежну тенденцію та кількість обстрілів починає нарощуватися".
"Ніякої примусової евакуації не буде. Добровільна? Ви пам'ятаєте, під час подій в Авдіївці в зимку, коли температура була "мінус" 25 градусів, а в Авдіївці не було ані світла, ані газу, ані тепла, ні води. Ми запропонували добровільну евакуацію. Скористалися цим лише 126 дітей. Всі решта залишилися… Я не бачу необхідності організовувати примусову евакуацію. Чому? Якщо ми тікаємо від обстрілів, то дальність обстрілів зі зброї російських військ перевищують 130-140 кілометрів. Куди ж евакуювати?".
"Я абсолютно переконаний, що такий рівень свободи, який є зараз, в тому числі і для громадянського суспільства, цей рівень – безпрецедентний. Ніколи Україна за всю історію не мала такий рівень свободи, в тому числі, щодо журналістів і щодо громадських діячів…Щодо СБУ. СБУ зараз має абсолютно надзвичайні завдання у зв'язку з гібрідною війною проти України. В РФ створені спеціальні інформаційні війська. І наслідки їхньої роботи ми бачили 9 травня. По кількості терористичних атак, які зупинила СБУ, думаю, що це перевищує найкращі показники будь-яких європейських країн. Я прошу з розумінням ставитися до роботи СБУ. В 2014 році, коли я був обраний президентом, можу наголосити, що ми майже не мали служби безпеки. Значна частина її була корумпована, значна – завербовано російською ФСБ. Саме тому значна частина працівників СБУ були або звільнені, або, як це відбувалося в Криму, просто перейшли працювати на бік ворога. Наголошую, мені відомо, що колишні працівники адміністрації колишнього президента дуже активно співпрацюють зараз з громадськими діячами, і вони стверджують про так звані "тешки" (офіційні аналітичні записки по формі Т-1 за результатами слідкування за громадянами, зокрема, журналістами, - ред.) носилися колишньому президенту і ніби то носяться мені. Я авторитетно заявляю, що такого аналітичного забезпечення я не потребую".
"Я бачу в залі футболки з написом "Хто вбив Павла?". Я хотів би висловити свою позицію. Я дуже знав і любив Павла. Можна сказати, що ми з ним товаришували. Для мене, як і для більшості з вас, була шоком та терористична атака, цинічне вбивство…До речі, останній раз живим я його бачив, коли ми мали можливість переговорити попередньої моєї прес-конференції…А вже потім під час прощання. Мої перші кроки після вбивства були…що ми маємо максимально залучити найкращих світових фахівців для розслідування цієї справи. Я звернувся до низки посольств. Представники ФБР, як експерти-техніки з вибухівки, так і експерти-криміналісти були залучені до цієї справи. На жаль, я чекав кращого результату. І не задоволений, що досі у нас немає вбивцям, який не притягнутий до відповідальності".
"Давайте всі разом почекаємо результатів розслідування. Зараз я не можу це коментувати. Якщо ви вважаєте, що президент України має підмінити Національну поліцію, яка проводить слідство по справі Шеремета, я маю створити в себе додатковий слідчий підрозділ, який буде робити окремі слідчі дії. З цього приводу моя відповідь дуже проста: це – незаконно та неконституційно. Якщо ви вважаєте, що моя роль в тому, щоб підміняти слідство, я не буду. Я маю забезпечити прозорість слідства. Якщо хтось хоче його заволокитити, я цього не допущу".
"Я вважаю, що Роман Сущенко – справжній український герой. Я спілкувався з його родиною. Моя остання розмова з Путіним стосувалася тільки заручників. В тому числі ми обговорювали моє прохання негайно звільнити Сущенка з російської в'язниці. Наслідком цих переговорів була організація зустрічі Романа у в'язниці з родиною…Хочу запевнити, що вся українська влада буде робити все можливе для того, щоб найшвидше повернути не тільки Романа, але й всіх незаконно затриманих у російських в'язницях та на окупованих територіях".
"Про те, чому варто (проголосувати за такого президента, як Порошенко, - ред.), спитайте у 54 відсотків українських громадян, які мене підтримали на президентських виборах (травень 2014 року, - ред.). Я вважаю абсолютно неприйнятним сьогодні мені агітувати за президента Порошенка. Але, давайте спробуємо. З чим люди вийшли на Майдан? Вони вимагали відповідальності за побиття студентів (30 листопада 2013 року, - ред.), підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Далі – вимагали дострокових президентських виборів та повернення до Конституції 2004 року. Далі – підписання та імплементація Угоди про асоціацію та безвізовий режим. Потім притягнення до відповідальності президента Януковича. Угода – підписана, і сподіваюсь, буде ратифікована. Безвізовий режим з червня запрацює. Повернення до Конституції 2004 року – зроблено. Справа Януковича – знаходиться в суді…І позиції по децентралізації, і по дерегуляції, і по судовій реформі, і по електронному декларуванню, і по електронним закупівлям – зроблені".
"Багато чого зроблено. Але чи задоволений я? Ні! Є і певні кадрові прорахунки, є і певна затримка в реалізації реформ. Але давайте говорити чесно. Є і плюси, і мінуси. І оцінювати всю роботу має український народ".
"Стосовно висування на другий термін ще є два роки президентських повноважень. І треба багато чого зробити щодо стратегії розвитку України. Кожен громадянин України, правда з певними обмеженнями, ті, кому виповнилося 35 років, а я вже маю 35 років, мають право балотуватися на посаду президента. Я думаю, що сьогодні ще зарано говорити про склад потенційних президентських кандидатів".
"Я підтверджую, що в моєму оточенні ведуться розмови про конституційні зміни, бо в моєму оточенні 45 мільйонів українців. І у нас всі про все говорять. Конституційні зміни, які були проведені, вони стосуються недоторканності суддів, яка була знята, політичної заангажованості суддів і судової реформи з формуванням нового Верховного суду і ліквідації вищих спеціалізованих судів. Зараз ця конституційна реформа знаходиться на завершальному етапі"
"Я раніше не бачив цю фотокартку…Ця фотокартка з private Instagram, і вона стосується ночі на Хелоуін. І це був вертеп. Хтось малювався чортом, хтось одягнув цю футболку. Там (на фотокартці, - ред.) зображені 14-15-річні хлопці, які на Хелоуін вирішили можливості подібної поведінки. Вони не є політиками. Я розцінюю навіть у вертепі, навіть на Хелоуін таку поведінку абсолютно неприйнятною. З цього приводу у мене була розмова з моїм 15-річним сином. Я вас запевняю, я знайшов правильні слова для того, щоб він все зрозумів. Але це не його футболка, він її не використовує в звичайному житті, але, навіть на Хелоуін, я вважаю, що це є недобре".
"По-перше, я дуже люблю свою дружину. По-друге, у нас дуже демократичні відносини в родині. Вона веде активну громадську діяльність. І щодо того, що вона збирається знімати цілий цикл абсолютно неполітичних передач, вона зі мною не радилася. Але я подивився анонс, мені сподобалося. І третє. Давайте критикувати програму, коли ми її подивимося. Вона ж ще не вийшла".
"Знову перед початком Євробачення всі кричали: "Зрада. Не встигнемо організувати. Все погано". Я вважаю, що Євробачення було організовано на дуже високому рівні. Проблема не тільки в тому, яку картинку з Києва побачить світ. Проблема ще й в тому, як Україну та Київ побачили десятки тисяч гостей. І це дуже важлива інформація, яка буде донесена до країн-партнерів. Я вчора відмовився від поїздки на Євробачення (у зв'язку з ситуацією в Авдіївці, - ред.). Але в той час ми проводили переговори і з Жебрівським (голова Донецької ОДА Павло Жебрівський, - ред.) та з Аброськіним (голова Нацполіції Донецької області В'ячеслав Аброськін, - ред.), з'ясовували, яким чином можна було б допомогти тим, хто постраждав (під час обстрілу в Авдіївці, - ред.). І настрій, відверто кажучі, був не той. Хоча пісня переможця з Португалії мені дуже сподобалась. Дуже сподобався виступ Onuki, дуже сподобався виступ Джамали. Дуже-дуже сподобався. Якби не…але все рівно сподобався. Бо завжди найдеться той, який вискочить і щось продемонструє, вважаючи, що це є свобода. Я думаю, що дуже погано, коли в такий спосіб людина находить можливість самовиражатися. 200 мільйонів дивляться Україну. Десятки тисяч людей, включаючи волонтерів, працювали над тим, щоб показати Україну світу. А тут вилазить одна, вибачте на слові, дупа, яка думає, що це те, що світ має бачити з України".