Сьогодні вранці розгорівся черговий скандал в енергетичній сфері України.
26 листопада вранці розгорівся черговий скандал в енергетичній сфері України. Напередодні ввечері в ЗМІ було оприлюднено дозвіл Міністерства палива та енергетики України на закупівлю електроенергії у Росії. Документ був підписаний 14 листопада заступником міністра енергетики та вугільної промисловості Вадимом Улидою. На сьогоднішньому засіданні Кабмін прийняв рішення звільнити Улиду. Причина - підписаний Улидою документ. Проте експерти вважають, що заступник Продана просто став "козлом відпущення". А ситуація в галузі, на їхню думку, посилюється.
Як відомо, через ситуацію на Донбасі в Україні утворився дефіцит вугілля. Міненерго спробував закупити його в ПАР, однак у "чистоті" угоди засумнівалися у Президента Петра Порошенка, Генпрокуратура почала перевірки та постачання застопорилися. Українські теплоенергетики змушені були звернутися за вугіллям до Росії. Але і звідти поставки загальмувалися. У результаті в України почалися проблеми з виробництвом електроенергії.
"Якщо не буде відновлено постачання вугілля і газу, тоді, я думаю, будуть великі проблеми з електроенергією. Це ж одне за одним тягнеться: ні вугілля, ні газу, ні електрики. Тому що виробляється електрика в основному з цих компонентів", - заявив у коментарі РБК-Україна експерт в області енергетики Валерій Боровик.
За словами незалежного експерта Володимира Саприкіна, Україні для проходження зимового періоду не вистачає майже 5 мільйонів тонн вугілля. "Ситуація складна. Наближаються морози, і тут питання вже просто про виживання енергосистеми країни в цілому", - заявив він в коментарі РБК-Україна.
"Безумовно, питання закупівлі електроенергії або енергоносіїв у Росії є складним кроком. Але з іншого боку, якщо немає іншого виходу... Треба купувати і вугілля та електроенергію, безумовно розуміючи, що Росія може підписати, поставити, а потім у будь-який момент припинити поставки", - додає експерт.
На його думку, у цій ситуації Кабмін мав би діяти більш злагоджено. "Мені здавалося, Кабінет міністрів, міністерство (енергетики, - ред.) і НАК "Нафтогаз " - це єдина команда. На жаль, як бачимо, ця компанія не працює злагоджено, м'яко кажучи", - зазначає Саприкін.
"Де ми будемо брати (вугілля, - ред.), поки що невідомо. Хоча ми знаємо, що компанія Ахметова купує вугілля у так званих ЛНР і ДНР. Але, безумовно, цих обсягів не вистачить. Значить, треба купувати і в Росії. А також повернутися до закупівлі африканського вугілля, можливо, частково у Польщі, можливо, в Австралії частково. Часу небагато, оскільки від підписання контракту до прибуття вантажу з вугіллям пройде більше місяця", - додає експерт.
Експерт Леонід Уніговський одним з виходів у цій ситуації бачить у збільшенні закупівлі газу. "Називалися різні цифри - від півтора мільярда до мільярда. Я думаю, що цифри будуть трохи більше. Це один з варіантів. І шукати альтернативні джерела вугілля. Але це не тиждень - це місяці. Реально говорити про нові джерела поставок вугілля можна десь, напевно, вже на кінець січня-лютий місяць", - заявив експерт в коментарі РБК-Україна.
"Десь місяць ми ще можемо протриматися. Але це моя аматорська оцінка. Тут треба спиратися на реальні цифри", - додає експерт.
Що ж стосується звільнення Улиди, то експерти сходяться в думці, що він просто став "козлом відпущення". Так, за словами Валерія Боровика, навряд чи Улида особисто приймав рішення про закупівлю енергоносіїв в Росії.
"Я не думаю, що заступник голови Міненерго приймає якісь рішення без консультацій з міністром. А також міністр, мабуть, консультується і отримує якісь дозволи від прем'єра. Хоча щодо останнього: може бути так, а може бути і немає. Можливо, там укладання контрактів відбувалося без участі прем'єра. Я думаю, що знайшли людину, яким прикритися. Тому що за це повинен нести відповідальність особисто міністр", - зазначає Боровик.
"Мені здається, що рішення про надання дозволу на цю покупку - це не рівень заступника міністра. Якщо дійсно він самостійно прийняв рішення, то це певні порушення. Таке рішення, на мій погляд, повинно було прийматися на рівні, напевно, Кабінету міністрів", - погоджується з Боровиком Леонід Уніговський.
Юлія Молочко