Скандал навколо тендеру на послуги перенесення номерів при зміні оператора зв'язку набирає обертів. В Антимонопольний комітет відправлені відразу 2 скарги від компаній-учасників, незгодних з результатами. Вимоги в обох схожі - скасувати результати конкурсу і допустити їх до участі в новому. За переможцями цьогорічного тендеру, на думку учасників ринку, також стоять "високі чини".
Скандал навколо тендеру на послуги перенесення номерів при зміні оператора зв'язку набирає обертів. В Антимонопольний комітет відправлені відразу 2 скарги від компаній-учасників, незгодних з результатами. Вимоги в обох схожі - скасувати результати конкурсу і допустити їх до участі в новому. За переможцями цьогорічного тендеру, на думку учасників ринку, також стоять "високі чини".
Антимонопольний комітет України 2 березня розгляне скаргу компанії "Ес Ай центр" на дії Українського державного центру радіочастот (УДЦР), який не допустив її до тендеру на технічне рішення для послуги перенесення номерів (Number Portability, NP). Про це журналістам повідомив власник компанії Дмитро Зарахович. Мова йде про перенесення, при якому абоненти змінюють оператора зв'язку, але зберігають при цьому свій номер.
Як уже повідомляло РБК-Україна, сам тендер відбувся 25 січня. Його переможцем стала компанія "Диалинк", яка запропонувала рішення на платформі литовської компанії Mediafon за 71 млн гривень.
За словами Зараховича, якщо АМКУ розпорядиться допустити "Ес Ай Центр" до тендеру, компанія стане переможцем. Адже за попередньою оцінкою УДЦР, її пропозиція отримала більше балів, ніж інші допущені до фіналу тендеру компанії - "Диалинк" і польська Т4В.
Українську "дочку" шведської Ericsson Зарахович не вважає конкурентом на цьому тендері, хоча у фінал вона теж пройшла. Як з'ясувалося, "Ericsson Україна" не надала кошторис проекту. Це зафіксовано в протоколі розкриття тендерних пропозицій, який опублікований на сайті УДЦР. "Я взагалі не розумію, чому їх пропозицію в такому разі не було відхилено. На відміну від нашого, хоча ми надали всі документи", - обурюється Зарахович.
Свою пропозицію "Ес Ай Центр" оцінив у 39,6 млн гривень. Ця сума вже включає підтримку виробника. Крім того, керівник компанії розкрив вартість інших складових системи. Це обладнання виробництва компаній Cisco, HP, Fortinet, "Криптософт" на загальну суму 6,5 млн гривень, а також програмне забезпечення Quadon, Cryptosoft, Oracle, витрати на його побудову і впровадження, що "потягнуло" ще на 33,1 млн гривень.
Словенська Teletech, на платформі якої буде розгорнута система, отримає близько 22 млн гривень від цієї суми. Таким чином, маржа проекту становить 12%, а запланований чистий дохід виконавців - понад 5 млн гривень. "Це нормальна маржа для таких проектів", - говорить Зарахович. При цьому додає, що 5 млн гривень - все ж велика сума для його компанії. "І це ми ще використовуємо дороге З Oracle. "Диалинк" працює з більш дешевим Microsoft, тому вартість їх рішення повинні бути нижче, а вона чомусь вище", - говорить представник "Ес Ай Центру".
Словенська Teletech не стала спостерігати за конфліктом з боку і написала в посольство Словенії лист про можливі порушення в українському тендері. "Ми повністю підтримуємо наших українських партнерів", - повідомив керівник Teletech Томіслав Гачнік.
"Ес Ай Центр" виявилася не єдиною компанією, яка намагається оскаржити "скандальний" тендер в АМКУ. Як стало відомо РБК-Україна, аналогічну скаргу в АМКУ 8 лютого подав "Технічний центр Інтернет" (ТЦИ). Ця компанія розробила платформу для надання послуги перенесення номера, яку в складі свого рішення на тендер подавала компанія Huawei Україна.
Пропозицію української "дочки" китайської корпорації УДЦР теж відхилив. Однією з причин відмови стала відсутність досвіду впровадження розробки ТЦИ у світі. Вимога УДЦР про наявність такого досвіду ТЦИ вже намагається оскаржити в суді. "У нас є рішення, з яким ми хотіли б вийти на світовий ринок. І логічно було б спочатку впровадити його в своїй країні, це дало нам базу. Адже рішення Teletech вперше було випробувано в Словенії, рішення Т4В - у Польщі, Mediafon - у Литві. А в Україні, навпаки, не дають можливості застосувати вітчизняну розробку", - розповідає представник компанії.
Вартість пропозиції Huawei була найнижчою на тендері - близько 26 млн гривень.
"Чому? Відповідь проста. Якщо у випадку з "Ей Ай Центром" 22 млн гривень поїдуть до Словенії, то ми за свою платформу хочемо 1 млн гривень", - повідомив представник ТЦИ. ТЦИ вже є оператором реєстру домену .УКР, а близька до нього структура - консорціум "Український центр підтримки номерів і адрес" - ледь не стала адміністратором послуги перенесення номера ще в 2013 році.
НКРЗІ прийняла відповідне рішення, але потім скасувала його. Представник УДЦР Вікторія Трощенко нагадала, що "Український центр підтримки номерів і адрес" був фігурантом скандалу, з ним навіть судилася компанія "Київстар". Зокрема, як адміністратор він збирався встановити таку систему, при якій операторам довелося б платити за кожен дзвінок з перенесених номерів.
Відповідаючи Трощенко, представник ТЦИ Олександр Степанов заявив, що у консорціуму тоді просто не було вибору. "Нам такі умови спустили зверху. Можу вас запевнити, що особисто я був проти такої тарифікації", - відповів він.
За переможцями цьогорічного тендеру, на думку учасників ринку, також стоять "високі чини". "Думаю, якщо б Teletech не підключив посольство Словенії і не виніс би це в міжнародну площину, то на скаргу "Ес Ай Центру" АМКУ навіть не подивився б", - вважає один із співрозмовників РБК-Україна.
Вже після того, як тендер відбувся, ресурс "Наші Гроші" опублікував дослідження, що доводить зв'язок між "Диалинком" і екс-чиновниками. Згідно з реєстром Мін'юсту, зараз власниками компанії є Сергій Хамилоненко і Тетяна Нечипорук. Остання пов'язана з екс-головою Держприкордонслужби Сергієм Радутним. Дружина Радутного Лариса Ямчукова разом з Нечипорук та екс-депутатом Київради від "Солідарності" Геннадієм Ільїним в кінці 2014 року отримали авторські права на низку технічних документів. Рік тому саме Ільїн і Ямчукова значилися засновниками "Диалинка", але перед тендером складу засновників змінився.
Директором УДЦР (підприємства, готує тендер) на той момент був Валентин Резніченко. Зараз він губернатор Дніпропетровської області та бізнес-партнер глави Адміністрації президента Бориса Ложкіна.