СІЗО під знесення: куди перевезуть київських заарештованих з Лук'янівки
Через кілька років Лук'янівське СІЗО в столиці можуть остаточно закрити. Вже в середині грудня Міністерство юстиції оголосить конкурс на пошук інвестора, який побудує новий слідчий ізолятор для Києва та Київської області у Коцюбинському. Тільки після здачі об'єкту інвестор зможе розпоряджатися трьома гектарами землі у центрі міста, на яких знаходиться СІЗО.
Інвестбанкіри вважають, що на цій ділянці краще було б побудувати житло бізнес-класу. Однак залучити бізнес можливо буде тільки за умови, якщо сума їх інвестицій на проект не буде перевищувати 5-10 млн доларів. Проблемними точками також можуть стати питання про можливу історичну цінність старих будівель Лук'янівського СІЗО, а також протести мешканців Коцюбинського через сусідство з ув'язненими.
В'язницю перенесуть ближче до лісу
Лук'янівське СІЗО - один з найстаріших в Україні. Його перші корпуси були відкриті більш 150 років тому. Розмови про будівництво нового ізолятора для столиці почалися з середини 2000-х років, розповів колишній голова Державної пенітенціарної служби Сергій Старенький. За його словами, основною проблемою була відсутність необхідного фінансування - в середньому таке будівництво може обійтися у 30 млн доларів. Тому цього року у Мін'юсті вирішили підключити до цього питання бізнес. Ще влітку перший заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова казала, що вже є перші потенційні інвестори на будівництво нового СІЗО для Києва і Київської області. Однак зараз інформацію про них Мін'юст відмовляється розкривати. За словами заступника міністра юстиції Дениса Чернишова, в середині грудня буде оголошено відкритий конкурс проектів, в якому зможе взяти участь будь-який бажаючий інвестор. У травні 2017 року відомство планує підписати угоду з його переможцем.
Місце для нового СІЗО відомо - його побудують в смт. Коцюбинське (знаходиться у кількох км від Києва), на території виправної колонії №132. Територія, яку займе СІЗО, майже у три рази більше, ніж у Києві - понад вісім гектарів. Там зможуть розмістити до 2 тис. осіб. Денис Чернишов відзначив, що будівництво СІЗО не повинна затягнутися більш, ніж на два роки. Однак інвестори будуть просити про швидку здачу нового слідчого ізолятора у роботу. Тільки після того, як всіх заарештованих переведуть у Коцюбинське, інвестор зможе розпоряджатися територією Лук'янівського СІЗО площею 2,96 га і спорудами на ній. Ніяких додаткових вимог з приводу того, що саме інвестор зможе побудувати на Дегтярівській, 13, влада не буде висувати. "В Україні нещодавно закінчилася перевірка Європейської комісії із запобігання катувань. Вони висловилися за будівництво нових СІЗО, а не косметичних ремонтів Лук'янівського СІЗО. Адже, крім внутрішніх приміщень, є ще й опалення, комунікації. Воно все як морально, так і фізично застаріло, і його робота приносить додаткові витрати бюджету", - підкреслив він.
Про погані умови утримання у Лук'янівському СІЗО, у якому зараз знаходиться трохи більше 2 тис. осіб, говорять і його колишні ув'язнені. З 2,5 років утримання під вартою народний депутат Ігор Мосійчук ("Радикальна партія Олега Ляшка") безпосередньо у Лук'янівському СІЗО просидів близько півтора року. Тоді він проходив по справі "Васильківських терористів" - депутатів Васильківської райради, яких звинувачували у підготовці вибуху пам'ятника Леніну у центрі Борисполя до двадцятої річниці незалежності України. Спочатку Мосійчук сидів у камері №108 у так званому корпусі Столипінка - одному з найстаріших будівель СІЗО. Потім його перевели до іншого, більш нового корпусу, до так званої Малолітки, де він перебував уже у камері №281. За його словами, раніше і спати доводилося по черзі через переповненість камер, у приміщеннях бігали воші і таргани, стіни були покриті грибком. Зараз же у порівнянні з минулими роками умови перебування трохи покращилися, у першу чергу через те, що кількість заарештованих зменшилася. Серед причин цього - прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу у 2012 році, який передбачає арешт підозрюваного у крайніх випадках. Проте, в цілому, за його словами, умови утримання у Лук'янівському СІЗО як і раніше погані. "Не варто забувати, що в СІЗО перебувають люди, вина яких ще не доведена. І не всі вони відправляться за ґрати. Однак багато з них у цій плісняві, сирості та болячках назавжди підірвуть собі здоров'я", - каже Мосійчук.
Виходячи зі скарг ув'язнених, однією з основних проблем Лук'янівського СІЗО залишаються умови утримання, розповів голова правління Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов. Мова йде про стан самого приміщення - найбільше скаржаться на підвищену вологість, холод, антисанітарію, грибки на стінах і прогнилі перекриття. Єдина будівля у Лук'янівському СІЗО, яка відповідає міжнародним стандартам - так званий Жіночий корпус, де знаходяться жінки і неповнолітні. Його побудували у 2000-х роках. В цілому перебудувати Лук'янівського СІЗО через зношеність будівель і комунікацій неможливо, це буде набагато дорожче, ніж будівництво нового СІЗО за межею міста. "Серед причин не будівництва нового СІЗО є й корупційна складова, - заявив Білоусов. - На розміщення осіб у камерах з хорошими умовами заробляють гроші, включаючи і адміністрацію СІЗО".
Квартири замість камер
Саме будівництво нового СІЗО у Коцюбинському може обійтися інвестору у 25 млн доларів з розрахунку витрат на одного ув'язненого у розмірі 12 тис. доларів або 300 доларів за квадратний метр нового будинку. Юрій Бєлоусов зазначив, що нове СІЗО необхідно будувати за міжнародними стандартами. Наприклад, на одну людину необхідно мінімум чотири квадратних метри площі, а не 2,5 квадратних метра, як це зафіксовано в українському законі про попереднє ув'язнення. "Крім умов утримання у самій камері, необхідно забезпечити дозвілля для заарештованих - спортзал, накриті прогулянкові дворики зі спортивним інвентарем, нормальні кімнати для побачень з рідними та приміщення з можливістю використання інтернету", - заявив експерт.
Проте потенційних інвесторів можуть відлякати досить високі витрати на проект і проблеми з поверненням вкладених інвестицій. За словами керуючого директора по прямих інвестиціях Dragon Capital Володимира Тимочко, будувати, наприклад, ще один торгово-розважальний комплекс на території Лук'янівського СІЗО немає сенсу. На сусідній ділянці, на території колишнього трамвайного депо, вже будується великий ТРЦ компанією "Arricano", який заморожений через кризу. За оцінкою Тимочко, там можна було будувати житло бізнес-класу з вартістю квадратного метра близько 1,5 тис. доларів. "Це буде користуватися попитом. Хоча пам'ять про СІЗО буде заважати продажу. Але якщо сума інвестицій у новий СІЗО 20-25 млн доларів, то цей проект (будівництво житла, - ред.) не має сенсу, занадто дорого. От якби 5-10 млн доларів, то можна було б говорити", - заявив керуючий директор.
З інвестором може зіграти злий жарт і "вік" будівель. За твердженням колишнього голови пенітенціарної служби Сергія Старенького, ще у 2006 році Головне управління охорони культурної спадщини Київської міської держадміністрації внесло деякі корпуси Лук'янівського СІЗО до списку пам'яток історії та культури України. "Зараз Мін'юст намагається приховати факт, що ряд будівель занесено до історичних пам'яток. Це також було проблемою при вирішенні питання про перенесення СІЗО - руйнувати ці будівлі не можна, їм потрібно зберегти історичний вигляд", - підкреслив Старенький. У той же час у Міністерстві культури заявили, що поки запит від Мін'юсту щодо оцінки історичної цінності будівель, які перебувають на території Лук'янівського СІЗО, не надходило. Представник Мінкульту Тетяна Мазур нагадала, що зараз у Києві розробляється новий історико-архітектурний опорний план, і до нього можуть бути внесені зміни щодо цінності того чи іншого об'єкта. "Тому свій висновок з приводу історичної цінності будівель і охоронного статусу території, на якій розміщено СІЗО, ми будемо давати тільки тоді, коли буде потенційний інвестор", - розповіла чиновниця.
Не бояться у Мін'юсті і збурень з боку мешканців Коцюбинського через майбутнє сусідство. За словами Дениса Чернишова, вже зараз почалися переговори з головою сільради Коцюбинського і його жителями. "Ця земля - у нашій власності, там вже знаходиться виправна колонія, тому нічого змінюватися, з точки зору напрямку діяльності, навколо цієї території не буде", - заявив він. При цьому заступник міністра юстиції розповів, що є ще одна альтернативна ділянка для нового СІЗО - територія виправної колонії у Бучі. Але його розглядають на крайній випадок - дорога туди довша на 20 кілометрів, а це буде занадто затягувати доставку заарештованих на суд. Зазначимо, що паралельно з Лук'янівським СІЗО за такою ж схемою із залученням інвестора мають намір будувати нове СІЗО для Львова. Якщо проекти будуть успішними, то за тією ж моделлю за участю бізнесу будуть виносити за межі міста СІЗО Одеси і Чернівців.